Dağıtımı Denerken Başka Bir Dağıtım İndirip Yazdırabilir miyim?

Başlatan PardusPars, 28 Temmuz 2024 - 22:31:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PardusPars

Nisan ayında Mint XFCE kullanırken ŞURADA laptobum neden çöküyor diye sormuştum. Sık sık çöküyordu. Bu yüzden ben de iki tane usb yi hazırda bulunduruyordum. Birine Lubuntu diğerine de Zorin OS yüklemiştim. Sorduğum soruya arkadaş değişik dağıtımlar dene deyince ben de belki düzelir diye önce Zorin OS yükledim. Kısa bir süre güzelce kullandım(sayılır). Hemen sonra kasmalar başladı ve çökmeye başladı. Bir iki derken bu da aynı herhalde diyerek Lubuntu' ya geçtim. Bu biraz daha iyiydi. Bu da kasmalara başlamıştı ama bu çoğunlukla kendini kurtarabiliyordu ve çökmüyordu fakat o da yakın zamanlarda donmalara ve çökmelere başladı. Ben de düğmeden kapatmaya başladım. En sonunda, iki üç gün önce yine çöküp bana laptobu düğmeden kapattırdıktan sonra tekrar açmaya çalıştığımda açılışın ilk aşamalarını geçip bir yerde takıldı ve hafif parlak siyah ekranda kaldı, açılmadı. Kapa, aç, kapa, aç lardan sonra tekrar yüklemeye geçtim.

Fakat lubuntu yüklemenin başlarında şu yapılamadı, bu yapılamadı benzeri hata verdi ve kuramadım. Birkaç denemeden sonra vazgeçtim. Hemen Zorin OS usbsine geçtim onu yüklemeyi denedim. Yüklendi. Açtım fakat yine yavaş ve garipti. Kapatıp tekrar açtığımda ikonlar eksikti vb. O da pat çöktü.

Sonuçta yüklemekten vazgeçtim ve (şu anda da) ''Zorin OS' yi Dene'' den kullanıyorum.

Sorum şu: İki usb ye yüklediğim dağıtımları kuramıyorum. Yeni ve belki de daha ufak dağıtımlar kurabilmem için şu anda usb üzerinden kullanırken ISO dosyası indirip başka usb ye bir dağıtım kurabilir miyim? Yani laptobun sağ tarafında üzerinden kullandığım dağıtım var. Diğer porta diğer usbyi takıp indirdiğim iso yu yazdırabilir miyim?

Ayrıca diğer konumda da sorduğum üzere, bunlar donanımsal bir sorun olabilir mi? Laptop 12 yıllık.

Teşekkürler.

if

@PardusPars , USB üzerine kurulu mu bahsettiğiniz dağıtımlar yoksa söz konusu dağıtımların ISO'larını USB'ye mi yazdırdınız?

PardusPars

Alıntı yapılan: if - 29 Temmuz 2024 - 13:51:55@PardusPars , USB üzerine kurulu mu bahsettiğiniz dağıtımlar yoksa söz konusu dağıtımların ISO'larını USB'ye mi yazdırdınız?

Sadece ISO ları yazdırdım usb lere, laptoba takıp kurabilmek için. Mint xfce kullanırken her ihtimale karşı Lubuntu ve Zorin OS isolarını indirip usblere yazdırmıştım.

Erdem

Alıntı yapılan: PardusPars - 28 Temmuz 2024 - 22:31:07Ayrıca diğer konumda da sorduğum üzere, bunlar donanımsal bir sorun olabilir mi? Laptop 12 yıllık.
Kullandığımız bilgisayar oldukça eskidir.

ArcoLinux ve Budgie masaüstü kullanıyoruz.

Gayet hızlı çalışıyor.

Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

PardusPars

Alıntı yapılan: if - 29 Temmuz 2024 - 13:51:55@PardusPars , USB üzerine kurulu mu bahsettiğiniz dağıtımlar yoksa söz konusu dağıtımların ISO'larını USB'ye mi yazdırdınız?

ISO' lar yazılı sadece. Şu anda ''dediğim gibi'' 16 GB lık usb de ZorinOS isosu var ve onun üzerinden deniyorum. Dediğim şeyi yapabilir miyim acaba diye Puppy Linux' u indireyim dedim. 800 MB lık bir iso fakat disk dolu dedi ve sonlara doğru indirme işlemi sonlandı tarayıcıda. ISO yu bile indiremedim. Ayrıca galiba ekran kartı da arızalı olduğu için normal kurulum da yapamıyorum, kurduktan sonra çökmesiz de kullanamıyorum. Ekran kartını değiştirsem hangi ekran kartını almalıyım onu da bilmiyorum vb. Sanırım ya böyle kullanacağım ya da çöpe gidecek laptop. :)

unixmania

dedigin sey olur. Ancak:
1- iso fs ReadOnly bir fs'dir.  Live iso R/W icin ram'i kullanir. ram miktarindan buyuk iso indiremen. desktop icermeyen minimal bir iso indir.
2- Veya fazla USB'en varsa onu bagla. isoyu ona indir.

O kulustur pc desktoplari ve debian/systemd tabanli dagitimlari kaldirmaz. sway'la kullan, dagitim olarakta alpine oneririm.