[Nasıl] Wine Kurulumu ve DirectX derlemesi

Başlatan deccal1304, 29 Ocak 2009 - 17:55:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Göktürk

yaw ben bunu pek anlamadım bıde synaptic paket yonetıcısıne o lınkı gosteremedım brz daha acıklık getırebılırmısınız acemılık malum :(
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: by_reis - 13 Temmuz 2009 - 14:42:24
yaw ben bunu pek anlamadım bıde synaptic paket yonetıcısıne o lınkı gosteremedım brz daha acıklık getırebılırmısınız acemılık malum :(

Konu biraz gerilerde kalmış. İlk iletide anlatılan çözüm Intepid için. O satırda intrepid yazan yeri jaunty ile değiştirip sources.list dosyana eklemen lazım. Eğer depo aktifse işe yarar, aktif değilse yaramaz ne yazık ki.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Göktürk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Temmuz 2009 - 03:19:48
Alıntı yapılan: by_reis - 13 Temmuz 2009 - 14:42:24

Konu biraz gerilerde kalmış. İlk iletide anlatılan çözüm Intepid için. O satırda intrepid yazan yeri jaunty ile değiştirip sources.list dosyana eklemen lazım. Eğer depo aktifse işe yarar, aktif değilse yaramaz ne yazık ki.

ok sağolda denicem.
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

Dixie

Merhaba,

Bu başlıktaki yönergeler ile Wine, Winetricks ve directx9 kurdum. Counter Strike 1.8 yükledim ancak çalıştırmak istediğimde ekran aşağıdaki gibi görünüyor. Counter'ı çalıştırmak istediğim zaman ne olur ne olmaz diyerek Compiz'i de kapatıyorum. Ne yapmam lazım? Teşekkürler.

secan

1 ay evvel ubuntu/9.04/ü yükledim. işlerden dolayı pek uğraşamadım internet yetiyordu. işlerim bitti ve şu an oyun oynamak istiyorum silkroad oyuncuyum ve win 1,1,25 gerekli oldugunu gordum arastırırken sorun su ki bendeki işletim sistemi ingilizce ve açıklamalar türkçe referanslar üzerinden yapılmış. win in hala nasıl yuklenecegini bilmiyorum tekrardan nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz ki kimi linklerin de kırık olduğu belirtilmiş :S

ve eğer zahmet vermeyecekse resimli anlatım yapabilme imkanınız var mı??

heartsmagic

İngilizce veya Türkçe pek fark etmemesi lazım aslında. Nerede Türkçe anlatım var ve sen yerini bulamadın örneğin?
Dosyalar konusunda ne yazık ki şu anda bir şey yapamıyoruz. Rapid bağlantıları ölmüş durumda. Eğer konuyu açan arkadaş yenilerse bizler de uygun bir yere taşımaya çalışırız.

secan

konuyu açajn kişinin ilk yazdıgı mesela anahtar demiş bildigim tüm ingilizcede anahtar anlamına gelen kelimelere baktım ama bulamadım bahsettigi gibi bişi. linkleri geçtim ama bu sefer win 1.1.25 i nasıl kurmam gerektiği hakkında en ufak bir fikrim bile yok:S

aslına bakarsanız win çeşitleri kullanım şekline dair bi fikrim yok sadece onun gerekli olduğunu biliyorum hepsi bu kadar:s

nasıl kurulacağını açıklayabilirseniz çok sevinirim.

heartsmagic

Bu belge zaten eskide kaldı artık. Hatta bir ara rafa kaldırsak fena olmayacak. Wine'ın son sürümünü içeren bir depo mevcut olacaktır bir yerlerde forumda.

Yanlış bilmiyorsam şu:
Alıntı Yap
#WineHQ - Ubuntu 9.04 "Jaunty Jackalope"
deb http://wine.budgetdedicated.com/apt jaunty main

/etc/apt/sources.list dosyana ekeleyip depolardan kurabilirsin. Şu an bu depoda bulunan sürüm:

Alıntı YapSürüm: 1.1.27~winehq0~ubuntu~9.04-0ubuntu1

Directx konularını falan artık ayrıca halletmen gerekiyor.

secan

linki mi oraya yazacam yoksa oradaki herseyi indirip oraya mı koyacam daha önce böyle bişey yapmadım hiç:S
synaptic kullandım hep orada rahatca istedigim seyi buluyordum.

bytan

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Açılan dosyanın sonuna:

Alıntı Yapdeb http://wine.budgetdedicated.com/apt jaunty main

ekleyerek kaydedip kapat. Paket listeni güncelle ve kurulumu yap:

sudo apt-get update

Forumda bu tür temel bilgilere ulaşabileceğin başlıklarımız var. Vaktin olduğu bir an inceleyebilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

unsalmd

wine bende 1.0.1 olarak görünüyor
update edince   hata verdi

Hata http://wine.budgetdedicated.com jaunty Release.gpg
  Bağlanılamadı, wine.budgetdedicated.com:80 (81.171.111.184). - connect (111 Connection refused)
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

tgulen

Merhaba,

bugün Ubuntu 9.10'u yükledim. Gerekli güncelleştirmeleri yaptıktan sonra da Wine'ı "Ubuntu Yazılım Merkezi" üzerinden kurdum. Sonra da Windows'ta kullandığım bir programın exesini çalıştırdım. Ancak çooook uzun bir hata metni verdi. Ubuntu'da Wine kurduktan sonra herhangi bir ayarlama yapmak gerekiyor mu? İlk defa bir windows programı yüklemeye çalıştığımdan bunu sizlerin tecrübesine danışayım dedim.

Bilgi vereceklere şimdiden teşekkür ederim...

Saygılarımla...

TG
"Müziksiz bir hayat hatadır" - Nietzsche

zeitgeist

Wine başlıklarını dikkatli okumakta fayda var. Wine' nin her Windows uygulamasını sorunsuz çalıştırdığı söylenemez. Çalışan/çalışmayan progamlar ya da oyunlarla ilgili derecelendirmeleri görmek için ilgili sitelerde inceleme yapmak gerek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

tgulen

Doğru söylüyorsunuz, bu uyarıyı da daha Wine'ı kurmadan önce göza almıştım gerçi... :)

Ancak garip bir şekilde sorunu çözebildim. Öncelikle kurulacak exe dosyasına sağ klik ile tıklayarak açmak gerekiyormuş. Bu yapılmadığı sürece Ubuntu exe'yi (doğal olarak) çalıştırmıyor. Fakat şöyle bir durum ile karışlatım ve yine benden daha deneyimli Ubuntu kullanıcısı arkadaşım Cengiz'in deneme-yanılma yönetmi ile bulduğu çözümü sizle paylaşmak istedim: Cengiz ile her ikimiz de Finale isimli özel bir notasyon programı kullanıyoruz. Notasyon programını Wine ile kurduktan sonra Ubuntu içinde açılması mümkün olmuyor ne yazık ki... Ancak başka bir müzik programı olup stüdyolarda kullanılan "Qbase" programı kurulduğunda daha önce kurduğum notasyon programı olan Finale sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve her türlü fonksiyonunun Ubuntu'da kullanılmasına imkan veriyor... Bu da ilginç bir durum bence...

Sanırım aynı amaç için hazırlanmış birkaç programı Ubuntu'da kurarak denemek gerekebiliyor...

Saygılarımla...

TG

THRoZeN

wine ve directx'i sorunsuz yükledim nfs underground2 yi açtım görüntü yok ama ses var çözemedim :s

tgulen

Eski medya dosyalarını içeren başka bir programı yüklediğinizde sorun çözümlenebilir. Ama hangisi olabilir o program onu bulmak işte mesele... :)

trapdoor

Arkadaşlar öncelikle Döküman için teşekkür ederim ama Rapidshare linklerinin hepsi çalışmıyor sanırım...

bana baştan teker teker neler kurmam gerektiğini yarmısınız?! isimleri alayım özellikle.

heartsmagic

Başlık ismi değiştirilse ve varsa sabiti kaldırılsa fena olmayacak sanırım. Zira çok eskide kalmış anlatım.
Wine son sürümü sanırım depolarda var, yoksa bile PPA'lar aracılığıyla bulmak gerekir. DirectX de sanırım harici yollarla kurulabiliyordu.

Kubilay

bu başlık çok eski sanırım.. 9.10 için wine kurulumunu anlatabilecek biri varmı?

erkuserdem

System->Administration->Software Sources aç. Third Party software tıkla sonra add butonuna tıkla.
ppa:ubuntu-wine/ppa
yaz sonra kapat. Daha sonra Reload butonuna tıkla. Herşeyi kapat konsolu aç
sudo apt-get install wine
yaz.

Kubilay

konsola yazdığımda aşağıdaki sonucu veriyor

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Bazı paketler kurulamadı. Bu, olanaksız bir durum istemiş ya da
gerekli bazı paketlerin henüz oluşturulmadığı kararsız bir dağıtım
kullanıyor olabileceğiniz anlamına gelebilir.
Aşağıdaki bilgi durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
  wine: Bağımlılıklar: wine1.2 ama kurulmayacak
E: Bozuk paketler

ne yapmalıyım?