ssd ve hdd yi en verimli nasıl kullanırım

Başlatan biyolog, 18 Mart 2024 - 15:22:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

biyolog

laptopta SSD ye windows kuruluydu temiz bir format attım, HDD ye ubuntu kurdum ama daha kurulum yaparken bile çok yavaştı.
Windows'u gerekirse diye silmek istemiyorum, bazı hesaplama programları için kullanıyordum, ara sıra da oyun oynuyorum. Hesaplama programlarının daha stabil çalışması için Ubuntuya geçmek istedim.

SSD 512 GB, HDD 1 TB, Ram 16 GB, hepsi gömülü geldi. HDD kullanmak şart mı, yerine ikinci SSD taktırsam laptop için sıkıntı yaratır mı ya da tek SSD'ye hem win10 hem de Ubuntu kursam, yogun kullanım sonrası uzun vadede donanıma ya da performansa zarar verir mi?

düzeltme: laptop da ikinci ssd slotu varmıs, 2 ssd 1 hdd takılı olması laptopu zorlar mı?

ekleme yapayım, format sonrası CPU %100 güçle çalışıyordu, ısınma olmasın diye Windowsta CPU hızını düşürdüm, UBUNTU için ayarları nerede bulabilirim? açılırken yavaş açılıyor ve windows'a göre daha sesli, daha çok takılıyor. HDD' den SSD'ye taşımayı düşünüyorum ama çözümü varsa bu işlere hiç girmeyeyim.

nxjoseph

İşletim sistemleri HDD üzerinde SSDye göre daha yavaş çalışır. Windowsta oyun oynamasaydınız Ubuntu üzerinde Windowsu sanal makineye kurup hesaplama işlemlerinizi yapabilirdiniz.

HDD kullanmak şart değil, HDDler SATA veri yolunu kullanıyor siz de bir sata ssd alıp takabilirsiniz.

İki işletim sistemini de SSDye dual boot olarak kurabilirsiniz ve bir sıkıntı olmaz.

Ben olsam iki işletim sistemini de SSDye kurar, HDDyi de verilerim için kullanırdım.

Alıntı yapılan: biyolog - 18 Mart 2024 - 15:22:09düzeltme: laptop da ikinci ssd slotu varmıs, 2 ssd 1 hdd takılı olması laptopu zorlar mı?
Toplam 3 adet sata slotu olduğunu zannetmiyorum, SSDlerin 2 türü var birisi sata diğeri de M2. Laptop modeliniz nedir ?

biyolog

Alıntı yapılan: nxjoseph - 18 Mart 2024 - 15:37:24İşletim sistemleri HDD üzerinde SSDye göre daha yavaş çalışır. Windowsta oyun oynamasaydınız Ubuntu üzerinde Windowsu sanal makineye kurup hesaplama işlemlerinizi yapabilirdiniz.

HDD kullanmak şart değil, HDDler SATA veri yolunu kullanıyor siz de bir sata ssd alıp takabilirsiniz.

İki işletim sistemini de SSDye dual boot olarak kurabilirsiniz ve bir sıkıntı olmaz.

Ben olsam iki işletim sistemini de SSDye kurar, HDDyi de verilerim için kullanırdım.

Alıntı yapılan: biyolog - 18 Mart 2024 - 15:22:09düzeltme: laptop da ikinci ssd slotu varmıs, 2 ssd 1 hdd takılı olması laptopu zorlar mı?
Toplam 3 adet sata slotu olduğunu zannetmiyorum, SSDlerin 2 türü var birisi sata diğeri de M2. Laptop modeliniz nedir ?
msi gl65 modeli. ikinci bir m2 ssd slot oldugunu ozelliklerine bakarken gordum ama kontrol etmedim henuz.

biyolog

ekleme yapayım, format sonrası CPU %100 güçle çalışıyordu, ısınma olmasın diye Windowsta CPU hızını düşürdüm, UBUNTU için ayarları nerede bulabilirim? açılırken yavaş açılıyor ve windows'a göre daha sesli, daha çok takılıyor. HDD' den SSD'ye taşımayı düşünüyorum ama çözümü varsa bu işlere hiç girmeyeyim.

Captain K.

Merhaba hocam.

Sorunun hdd ile bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Muhtelenen Linix kerneli ile birlikte gelmeyen donanıma sahipsiniz.

En muhtemel iki sorun,
1- GPU -- ekran kartı modülleriniz yüklü değil.
2- Wireless kartınız desteklenmiyor ve ya kernel modülleri yüklü değil.

lspci ve lshw çıktısını gönderirseniz forumdaki arkadaşlar ya da ben belki yardımcı olabiliriz.