Windows ve Ubuntu UEFI Dual Boot Kurulum Açılış Sorunu

Başlatan gince, 17 Mart 2024 - 11:47:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gince

Merhaba,
İki gündür uğraştığım bir sorundan detaylı olarak bahsetmek istiyorum. Çok araştırmama rağmen çözüm bulamadım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Hp Pavillion 15-n004st marka ve model bir laptobum var. 240gb ssd var.

işletim sistemi olarak ilk önce temiz bir Windows 11 pro kurdum. Ubuntu için 50gb bir alan ayırdım. bu bahsedeceğim sorunu hem ventoy ile hemde rufus ile kurulum yaptım. sonuç değişmedi.

sorunum şu:
ubuntu kurulumu yaparken windowsun yanına kur desemde veya elle bölümlendirmeyi seçsemde açılışta F9 boot seçeneğini seçmezsem direk windows açılıyor. F9 ile ubuntu seçeneğini seçersem sorunsuz ubuntu açılıyor.

boot seçenekleri için setupta seçenekler kısıtlı. bios update son versiyondadır. güncelleme yaptım.

Bilgisayarın açma tuşuna bastığımda hangi sistem ile açılacağını soracak ekranı nasıl görebilirim.

sudo nano /etc/default/grub komutunu çalıştırdığımda aşağıdaki ekran geliyor.

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

buradaki hidden kısmını menu yazıp timeout alanını 10 yaptığımda yukarıdaki F9 ile ubuntu seçtikten sonra bu ayarlar aktif oluyor.

böyle bir sorun yaşayan oldumu. bu durumu nasıl düzeltebilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

nxjoseph

Merhaba. GRUB ekranında aşağıdaki gibi Windows girdisini görmek istiyorsanız os-prober kullanmalısınız. BIOStan önyükleme sırası ayarlarından (UEFI BOOT ORDER) ubuntu'yu en üst kısma almalısınız.

Bunun için GRUB konfigürasyonunuza aşağıdaki satırı ekleyin. Aşağıdaki komut gerekli olan satırı direkt eklemenizi sağlayacaktır.
echo "GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false" >> /etc/default/grubAşağıdaki komut ile GRUB girdilerini güncelleyin ve bu komutun çıktısında Windows girdisini görmelisiniz.
sudo update-grub