HP Laptoba RAM Önerisi

Başlatan PardusPars, 05 Şubat 2024 - 21:59:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PardusPars

Aktif olarak HP Pavilion g6 laptop kullanıyorum. Sanırım 12 yılını doldurdu. Şu an üzerinde 128 GB SSD(kendi HDD si öldüğü için SSD taktım) ve (sanırım)4 GB RAM var. Nedense performans sorunları yaşıyor(kilitlenmeler, donmalar, çökmeler vb.). RAM ini yükseltirsem bir nebze düzelir diye umut ediyorum. En azından yeni bir laptop alana kadar idare etsin. Donanım bilgim sıfır. Böyle bir laptoba hangi ram takılır, bunu nasıl öğrenirim, hiçbir fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

İçerisinde Linux Mint 20+ Xfce kurulu, kullanıyorum.

mahferer

Aşağıdaki komutu terminal üzerinden çalıştırarak donanım listesine ulaşabilirsiniz.

sudo lshw -short

Daha detaylı çıktı için;

sudo lshw

PardusPars

Alıntı yapılan: mahferer - 07 Şubat 2024 - 11:28:46Aşağıdaki komutu terminal üzerinden çalıştırarak donanım listesine ulaşabilirsiniz.

sudo lshw -short

Daha detaylı çıktı için;

sudo lshw

Laptobun arkasındaki bataryanın altında HP Pavilion g6 1152 si yazıyor onu gördüm. Tam model bu herhalde. Ayrıca kısa çıktıya baktım ve (sanırım) memory yazan yerde

1MiB BIOS
/0/b                           memory         4GiB Sistem Belleği
/0/b/0                         memory         4GiB SODIMM DDR3 Eşzamanlı 1333
/0/b/1                         memory         DIMMProject-Id-Version: lshwReport
/0/13                          processor      Intel(R) Pentium(R) CPU B940 @ 2.0
/0/13/15                       memory         32KiB L1 önbellek
/0/13/16                       memory         256KiB L2 önbellek
/0/13/17                       memory         2MiB L3 önbellek
/0/14                          memory         32KiB L1 önbellek

yazıyordu.

mahferer

Notebook için DDR3 ve 1333 mhz ram almalısınız

PardusPars

mahferer

Dikkat masaüstü RAM başka notebook RAM başkadır yanlış almayın

Bence açıp bakın 12 yıllık notebook deyince eski tip RAM de olabilir ama büyük ihtimal değildir. Eski tiplerde çentik ortada oluyor vb..  Açamıyorsanız ve acemi iseniz bir tamirci ile bakın zira RAM alınca iade edilmiyor. Ayrıca u-cuzu a-kakçe vs sitelerden bakınca daha ucuza gördüm. Ben kendim k-ingston aldım/taktım 2 sene evvel 2 tane memnunum üstelik hesaplı oluyor