Intel Dual Core 667 MHz. 2.16 GHz. 1 MB Cache Bellek T3400 İşlemci Hakkında

Başlatan Şinasi, 10 Mayıs 2009 - 01:24:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tutunamayan

@Şinasi; T3400 işlemci ile 64bit Ubuntu'yu gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. Kullandığım masaüstü sistemdeki işlemci Intel E 2180 kodlu 2.0 Ghz'lik bir işlemci ve 64bit Ubuntu 9.04 kurmuştum bu işlemci ile ve hiç bir sorun çıkartmadan çalışmıştı. Sonradan USB ADSL modemi tanıtamadığım, daha doğrusu tanıttığım halde "yanlış kullanıcı adı ve parola" uyarısı verdiği için devamlı modem arayüzü, o yüzden geri 32bit'e döndüm. Yani bu dönüşün işlemci ile alakası yok. Kaldı ki, senin işlemcin kullandığım işlemciden birkaç gömlek üstte...

667 Mhz ile 800 Mhz bant genişliğindeki 2 RAM'in birlikte koordineli çalışması pek akla yatkın değil...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Şinasi

Alıntı yapılan: chilekesh - 10 Mayıs 2009 - 02:40:48
Farklı mhz lerdeki ramlar çalışmazlar. Merak ettim de sorun olmazsa o makine için ne kadar istiyorlar?

Bonus Card ile alırsam KDV ve ÖTV indirimi ile birlikte toplam %38 indirim olacak. 950 liraya geliyor ve fiyat uygun baya. Firma ismi veremiyorum hem reklama girer hemde ellerinde sadece 9 tane kaldı. Aletin indirimden önceki fiyatı 1311 liraydı. Eğer nakit ödersem 2 GB ram ve çanta da hediye.

Yarın sabah erkenden stoklar erimeden alacağım. Ancak işlemci 64 bit mi emin olamadım.

Şinasi

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 10 Mayıs 2009 - 02:42:03
@Şinasi; T3400 işlemci ile 64bit Ubuntu'yu gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. Kullandığım masaüstü sistemdeki işlemci Intel E 2180 kodlu 2.0 Ghz'lik bir işlemci ve 64bit Ubuntu 9.04 kurmuştum bu işlemci ile ve hiç bir sorun çıkartmadan çalışmıştı. Sonradan USB ADSL modemi tanıtamadığım, daha doğrusu tanıttığım halde "yanlış kullanıcı adı ve parola" uyarısı verdiği için devamlı modem arayüzü, o yüzden geri 32bit'e döndüm. Yani bu dönüşün işlemci ile alakası yok. Kaldı ki, senin işlemcin kullandığım işlemciden birkaç gömlek üstte...

667 Mhz ile 800 Mhz bant genişliğindeki 2 RAM'in birlikte koordineli çalışması pek akla yatkın değil...

Cevap için teşekkür ederim. O zaman üzerindeki Ram'i satıp onunda yerine 800 MHZ alacağım. Yoksa 667 MHZ mi alsam onun yanına?

Param kısıtlı ve kolay para kazanamadığım için ince eleyip sık dokuyorum. Gece gece böyle bol mesaj yazdığım için başta forum sorumlularından ve rahatsız olan bütün arkadaşlardan özür dilerim.

Tutunamayan

İşlemcin 64bit Şinasi. 64bit'te normal bir ev kullanıcısı için 64bit ya da 32bit öyle abartıldığı kadar farklı değildir. Yani hepimizin PC'de yaptığı iş belli. Gün içinde bakarsan kaynak tüketimine, mevcut donanımın % 15'ini bile kullanmak için ciddi bir şeyler yapmak gerektir PC'de.

Eğer 64bit'te bu kadar ısrarın Ubuntu içinse, forumdan bir arkadaşımız kendi arkadaşının 5 yıllık PC'sine kurmuştu, Ubuntu 8.04 ve gayet güzel çalışıyordu.

Son tahlilde, bir ev kullanıcısı olarak ne yaparsan yap, ne kadar zorlarsan zorla, hangi OS'u kullanırsan kullan (bu hepimizin için geçerli) kullandığımız PC'lerin mevcut kapasitesinin % 20'sini bile kullanamıyoruz. Bir de madalyonun diğer yüzü, kullandığımız donanımlar zaten fiziksel ömürlerinin yarısını bile tamamlamadan, yenileniyor. Hepimiz gücümüz yettiğince yenileme işine giriyoruz zaman içinde. Aslında donanım konusunda çok büyük bir israf söz konusu. Tabii bütün bunlar benim kişisel görüşüm ve sadece beni bağlar. Hiç kimse aynı fikirde olmak zorunda değil... :)
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Malik

@şinasi, inanın 2 gb ram size yeter de artar da. Bende de 2 gb ram var bu zamana kadar hiç bir sıkıntı çekmedim. Yeri geldi crysis bile oynadım ama hiç ram eksikliği yaşamadım. Madem para kazanmanız sıkıntılı hiç ekstra masraf yapmayın makinenin üstündeki 2 gb 667 mhz lik ram yeter de artar.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

Şinasi

Parayı nakit ödeyeceğim için ram hediye olacak zaten. O zaman 2 gb 667 mhz ram alırız.

@Tutunamayan 64 bit benim için çok önemli. Bu zamana kadar hep celeron kullanmak zorunda kaldım ilk kez 64 bit işlemcili bir alet kullanacağım ve heyecanlıyım. Bonus Para kartına parayı attım ve oradan alacağım. Para vermişken 64 bit almak istiyorum. Çünkü bu alacağım aleti en az 4 yıl kullanmak zorundayım.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Birde forumun üstadlarından evap bekliyorum. Proje sorumluları işlemci konusuna ne diyorlar? Bu işlemci 64 bit destekli mi?

Teşekkürler.

Malik

Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

Şinasi

Alıntı yapılan: chilekesh - 10 Mayıs 2009 - 02:59:47
Eğer ram hediye olacaksa 2 gb 800 mhz alın o daha iyi :)

Ama üzerindeki 2 GB 667 MHz ile birlikte çalışır mı?

Sonunda rahatladım. Aynı makineden alan birini buldum ve benim gibi hala ayakta olduğu için iletişim kurmayı başardım. 64 Bit Vista yüklemiş ve sorunsuz kullanıyormuş. Bugün toplam 2000 civarında site gezdim ve 40-50 sayfa çeviri yaptım. Ama gerçekten değdi. Şimdi kaldı Ram sorunu.

Malik

Eğer üzerinde 667 mhz ram varsa o zaman mecbur 667 mhz ram alacaksınız. Yanına 800 mhz koyarsanız çalışmaz. Ya da eğer garantisi bozulmayacaksa ve 2 gb 800 mhz ram hediye edeceklerse içindeki 667 mhz lik ramı çıkarttırın yerine 2 gb 800 mhz lik ram taktırtın bence.

Şinasi

Alıntı yapılan: chilekesh - 10 Mayıs 2009 - 03:14:09
Eğer üzerinde 667 mhz ram varsa o zaman mecbur 667 mhz ram alacaksınız. Yanına 800 mhz koyarsanız çalışmaz. Ya da eğer garantisi bozulmayacaksa ve 2 gb 800 mhz ram hediye edeceklerse içindeki 667 mhz lik ramı çıkarttırın yerine 2 gb 800 mhz lik ram taktırtın bence.

Bakalım öyle oluyorsa öyle yaptırırım. Cevap veren herkese teşekkür ederim.

demonic

Sinasi madem konu Intel ben cevap vereyim. Bahsettigin islemci cift cekirdekli ancak tek bagdasik bir yapidadir. Core 2 Duo islemcilerine gore daha alt siniftir. 64 bit destegi mevcuttur ve Ubuntu 64 bit olan surumu kurabilirsin.

Ram konusuna gelince 667 mhz ile 800 mhz yan yana calisir ama 800 mhz olani sistemin dusuk olana tamamlar. Sistemin ikisinide 667 mhz olarak calistiracaktir. Ekran kartin ise HD destekli bir ekran karti. HD goruntuleri izlerken farki fark edeceksin :)