Yazıcıdan Çıktı Almak Hk.

Başlatan agritux, 11 Eylül 2023 - 14:06:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Merhaba.
GUI tabanlı programlar arasında ne denediysem sonuç alamadım.
Debian 12.1 kullanmaktayım. Yazıcıdan çıktı alırken hangi pdf okuyucuyu kullanırsam kullanayım orjinal boyutunda çıktı alamadım. Çıktı ayarlarından orjinal boyut seçeneğini de seçsem, kağıt boyutunu pdf'e göre seçi de seçsem, ölçekleme yama da dasem, sayfaya sığdır veya sayfaya otomatik ortala da desem bir türlü olması gerektiği şekilde olmadı.
Etiketlere çıktı almak istediğimden dolayı sorun yaşıyorum. PDF dosyası etiketler için hazırlanmış. Birebir çıktıda tam oturması gerekiyor. Ama bir türlü düzgün çıktı alamadım.
Aynı pdf dosyasını windows üzerinde (Adobe PDF ile) orjinal boyut seçeneği ile çıktı aldığımda hiç bir sorun olmuyor.
Sanırım kendiliğinden bir ölçeklendirme yapıyor.
Bunun önüne nasıl geçerim?
Teşekkürler.

if

@agritux yazıcıya nasıl bağlanıyorsunuz? IPP, USB, ağ üzerinden ... Yazıcının sürücülerini kurmuş muydunuz? Aynı dosyayı aynı bilgisayardan başka bir yazıcıya bağlıyken yazdırmayı denediniz mi?

agritux

Merhaba. Cevabınız için teşekkür ederim.
Bilgisayar ve yazıcı çok eski. Yazıcıyı usb ile bağlıyorum. Yazıcı bağlandığında kendisi driverleri kurdu ancak çalışmadı. Depodan hplip paketini kurunca durum çözüldü. Yazıcı ayarlarını ve yazdırma ayarlarını çeşitli kombinasyonlar ile denedim çözüm olmadı. Malesef başka yazıcıya bağlanma imkanım bulunmuyor. Şunu söyleyebilirim aynı bilgisayar aynı yazıcı windows ortamında adobe pdf reader ile düzgün çıktı alıyor.

if

Eğer söz konusu PDF'yi benimle paylaşmanızda bir sakınca yoksa o PDF'yi ben yazdırıp denemek isterim.

agritux

Alıntı yapılan: if - 17 Eylül 2023 - 11:05:13Eğer söz konusu PDF'yi benimle paylaşmanızda bir sakınca yoksa o PDF'yi ben yazdırıp denemek isterim.

Tabiki paylaşırım. Ancak çıktı alınacak kağıt elinizde olmadan anlayabilir misiniz?

if

Yazdırmak istediğiniz kâğıt standart A[4,3] gibi boyutlarda olan bir kâğıt değil mi?

agritux

Alıntı yapılan: if - 07 Ekim 2023 - 20:31:43Yazdırmak istediğiniz kâğıt standart A[4,3] gibi boyutlarda olan bir kâğıt değil mi?

Ben aslında göndermiştim size ancak sanırım paylaşım süresi dolmuş olmalı. Dilerseniz tekrar göndereyim. Özel mesaj kutunuzu kontrol ediniz.
Cevaba gelecek olursak evet standart a4. Ancak bire bir çıktı almazsa etiket şablonuna oturmuyor.
Reklam olmaması adına etiketi de iletmiştim özel mesaj yolu ile.

mahferer

Bende aynı sorun *.tiff dosyalarında oluyordu, irfanview (wine) yükledim snap mağazadan, çözüldü
Pdf için irfanview'e plugin (32 veya 64) yüklemeniz gerekir.

agritux

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bende durumun pdf okuyucudan kaynaklandığını düşünüyordum. Başıma windows ortamında daha önce geldi çünkü. Adobe dışı bir program kullanırken baskıda ölçekleme yaptığını farketmiştim. Çözümü özgür yazılım ile sağlamak niyetindeyim ama sanırım olmayacak. Depodaki çoğu pdf okuyucuyu denedim. Hepsi aynı şekilde. Belki de gözümden kaçan bir ayar vardır bilemiyorum. Bu konuda @if üstadın cevabı belkide aydınlatacaktır. Ancak yanıtınıza göre ne kadar istemeyerek de olsa durumu wine+adobe ile çözebileceğimi bilmek sevindirici.

programmer

Adobe Reader'ı 
flatpak install flathub com.adobe.Readerile kurmak da mümkün.

agritux

Alıntı yapılan: programmer - 19 Ekim 2023 - 08:31:00Adobe Reader'ı
flatpak install flathub com.adobe.Readerile kurmak da mümkün.

Teşekkür ederim. Bu daha iyi bir seçenek gibi duruyor.