Linux silme

Başlatan john maynard, 05 Eylül 2023 - 14:58:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

john maynard

Boş harddisc'e linux mint 21.2 cinnamon yükledim, ancak linuxta microsoft sql server, microsoft office uygulamaları ve logo muhasebe programları yüklenemediği için windows'a geçmek istiyorum.

Microsoft'un sitesinde ISO dosyasının aslında ISO değil AIK dosyası olması nedeniyle otomatik olarak linux'u kaldırıp windows kuramıyorum.

Linux işletim sistemi kurulu bilgisayara windows'u nasıl kuracağım konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

if

Linux silmek için özel bir işlem yapmanıza gerek yok. Dağıtımın kurulu olduğu disk bölümünü disk biçimlendirme uygulamalarının herhangi biriyle silebilirsiniz. Windows için USB kurulum medyası oluşturup kurmak istediğinizde Windows bütün diski biçimlendirecektir.

grayloop

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?msg=661264

Burada cevabını yazmıştım, tekrar konu açmanıza gerek yok.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

john maynard

Alıntı yapılan: if - 17 Eylül 2023 - 11:14:37Linux silmek için özel bir işlem yapmanıza gerek yok. Dağıtımın kurulu olduğu disk bölümünü disk biçimlendirme uygulamalarının herhangi biriyle silebilirsiniz. Windows için USB kurulum medyası oluşturup kurmak istediğinizde Windows bütün diski biçimlendirecektir.

Harddisk'te 1.bölümde BIOS boot var, 2.bölümde EFI system var, 3.bölümde Linux Filesystem var.Tam olarak hangi bölümü silmem gerekiyor?
Ben daha önce bunları Gparted 'tan silmeyi denedim, sistem çalışıyor durumda olduğu için silme sekmesi aktif olmuyor.Ben de Tercihler -> Diskler penceresinden sildim ama windows yine yüklenmedi,tekrar linux yüklemek zorunda kaldım

john maynard

Sorun çözüldü,şöyle ki;
Microsoft'un sitesindeki windows 7 aik dosyası bir güncelleme dosyası,windows 7 nin kendisi değil.Bu yüzden grayloop un da dediği gibi windows10 iso sunu indirmek gerekiyor(ürün anahtarınız başka windows olsa da).

iso'yu indirdikten sonra usb'yi takıp,tercihlerden disklere girip,usb seçiliyken,yukarıdaki üç nokta sekmesinden,usb'yi biçimlendirmeyi(format) tıklayın.
Açilan pop up penceresinden "var olan  verilerin üzerine yazma" ve bölümleme şeklini "mbr/dos" seçin. Format/biçimlendir tıklayın, verilerin silineceği uyarısını format/biçimlendir tıklayarak geçin.Diskler bölümündeyken usb diskin altındaki "+" tıklayarak bölüm oluşturun.Sürgüyü sonuna kadar çekerek tüm alanı seçin.Next/ileri seçin.usb ye bir isim verin ve other/diğer seçin,ilerleyin,exfat seçip create/oluştur tıklayın.

internet tarayıcınızdan ventoy sayfasından download'a girin, o sayfadaki dosyalardan hiçbirini seçmeyin,dosyaların altındaki linke tıklayın,açılan sayfada v1.0.96 klasörünü seçin.Açılan sayfada linux.tar.gz yazan dosyayı seçin.İndirdiğiniz tar.gz dosyasına sağ tıklayarak "ectract here/ buraya çıkar" tıklayın.Dosyanın içinde boş bir yere sağ tıklayarak "terminalde aç" tıklayın.Terminalde sudo ./VentoyWeb.sh yazın. Bilgisayar şifrenizi girdikten sonra http://127 ile başlayan bir link verecek, bu linki kopyalayıp internet tarayıcıya yapıştırın.Açılan sayfada "option-partition style" tıklayıp gpt seçin.Device satırında,takılı olan usb nizi seçin ve install seçin.Kurulum bittiğinde,belgeleriniz kısmında yandaki navigasyon ağacında VTOYEFI ve Ventoy olarak iki usb bölümü görünecek.iso dosyasını, büyük bölüm olan Ventoy 'a kopyalayın.Kopyalama bittiğinde usb yi çıkarmak için acele etmeyin.usb ışığı sinyal vermiyorsa,usb çıkarmayı tıkladığınızda uyarı çıkmıyorsa usb nizi çıkarabilirsiniz.

Bilgisayarın bios ayarlarına girip boot sıralamasında usb diskini en ön sıraya alın,varsa güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakın.usb takılıyken bios ayarlarını kaydedip çıkın.

Bilgisayar başladığında ventoy ekranını ve windows 10 iso dosyasını göreceksiniz.Enter yapınca windows kurulumu başlayacaktır.

Disk bölümlerinde harddiskinizin gpt stilinde olduğu ve yükleme yapılamayacağı uyarısı alırsanız, windows "şimdi yükle" ekranına geri gidin,bu ekranda Shift ve F10 tuşlarına birlikte basın. Açılan komut penceresinde "diskpart" yazın ve "enter", "list disk" yazın ve "enter", "select disc 0" yazın ve "enter",formatlayacağınız disk bölümünü seçin, "clean" yazın "enter", "convert MBR" yazın ve "enter" yazın, komut pencerisini kapatıp yüklemeye devam edebilirsiniz.