Ubuntu, Kulaklık Mikrofonunu Görmüyor

Başlatan FrodoTheYuzuksuz, 20 Ağustos 2023 - 22:23:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FrodoTheYuzuksuz

Herkese selamlar
Öncelikle yeni forum güncellemesi hayırlı olsun.

Sony marka bir BT kulaklığa sahibim. BT kulaklığı bağladıktan sonra -her seferinde- ayarlardan sound kısmına gelip "input device" olarak kulaklığımı seçince sesim gayet net bir şekilde karşı tarafa gidiyordu.

Ancak geçtiğimiz günlerde bilgisayarım bir anda bir meet görüşmesi esnasında dondu ve hard-reset atmam gerekti.

Bilgisayar geri açılınca artık input device kısmında kulaklığım görünmüyordu -output kısmında görünüyor ve ses alabiliyorum-.

İnterneti hatmettim ancak bir çözüm bulamadım.

Geçişi işe yarayan tek yöntem ise bu video oldu;

https://www.youtube.com/watch?v=dYkzX1lyTNk&ab_channel=SimpleSnipCode

Burada verilen kodu düzelterek -virgül fazla eklenmiş-belirtilen dizine ekledim;

/etc/modprobe.d/alsa-base.conf

Alıntı Yapoptions snd-hda-intel model=dell-headset-multi

Geçici çözüm sağlıyor bu yöntem. Ancak BT bağlantısını kesip tekrar açınca aynı problem baş gösteriyor.

FrodoTheYuzuksuz

Şimdilik BT sayfasından bağlantıyı "silip" yeniden bağlayınca sıkıntı kalmıyor (pasife çekmiyorum, aygıtı siliyorum). Ancak her defasında yapmak birazcık yorucu

grayloop

BT sürücülerini tekrar kurmanız ya da güncelleştirmeniz lazım. Bilgisayarınızın BT sürücülerini üreticinin kendi sitesinden indirebilirsiniz.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

if

grep "load-module" /etc/pulse/system.pa
çıktısında load-module module-switch-on-connect yoksa ekleyip pulseaudio -k komutunu deneyin.