"live usbye dosya kayıt"

Başlatan ilksumat, 28 Nisan 2023 - 12:00:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Merhabalar

Windows 10 ile lubuntu lubuntu 20.04'ün yüklü olduğu bilgisayarda şu anki pozisyonum lubuntu kısmına giremiyorum (sebeb aşağıda) ve live usb 20.04 lubuntu oluşturdum (unetbootin github üzerinden). Live usb üzerinde ise bir diğer porttan başka bir usb (bunn adına usb2 diyelim) takıp onun üzerinden çalışayım sorun çözülene kadar diyorum ama o usb2ye kayıt yapamıyorum sadece masaüstüne dosya kaydedebiliyorum. Masaüstüne kaydettiğim dosyayı usb2ye atamıyorum. (Bunların hepsi live masaüstünde oluyor).

ŞU an en acil sorunum live usb masaüstündeki dosyayı usb2ye atabilmek.

Birbiryle bağlantılı olduğunu düşündüğüm için durum nasıl oluştu açıklayayım:

Lubuntu 20.04 yer darlığı sorunu vardı ve sürekli yer açın uyarısı alıyordum. Zaman zaman bleachbit çalıştırdım ama sorun devam etti -bilmiyorum acaba her gün falan mı çalıştırsaydım...

Biraz yer açılsın diye düşünüp (ki öyle çok yüklü değil sistem ve masaüstüm) masaüstünden flaşa attım.

Bir libreoffice dosyayı flaştan masaüstüme geri alırken (bir hafta sonra oluyor bu) libreoffice girdi çıktı hatası verdi. Açamadım.

Hay allah yine yer aç der falan diye lubuntu 20.04den upgrade yapayım dedim terminalden. Güya yaptım yani komutları yaptım...

Fakat bu defa da siyah ekran geldi karşıma. Grubdan recovery mode dedim ama kullanıcı adı + şifre yaptıktan sonra tekrar siyah ekran geldi. (Bu arada bari windows10 kısmına gireyim deyince bu defada o tarafın kullanıcı parolasında sorun iıktı, açamadım vesselam)..

Bu siyah ekran olayı bir çok defa tekrarlandı.

Yardım alıp ancak o sayede lubuntu 20.04 live usb oluşturdum (yardımla bile iki gün sürdü).

Fakat eski masaüstüme, haliyle internete, mozilla (bookmarklar falan vardı) falan erişemiyorum. Eski masaüstüme erişme çözümü bulabilirim yardımlarla diye live usbden Install ubunutu yapmadım.

Toplarsak sorunum:

Aciliyetim → Live usb masaüstüne kaydettiğim dosyayı nasıl usb2ye alırım (bilmiyorum live usbye libreoffice dosya kaydedebiliyor muyuz, kaydetsek kapatıp açınca uçar mı yoksa artık Lİve usb olmaktan çıkar mı??)

Sonraki aciliyetim → Live usb ile eski lubuntuma (yani 20.04 kastediyorum, 22.04 yapmıştım ya terminalden, onu istemiyorum şimdilik) dönmek isterim oradakileri kurtarmak...

Galiba en son olarak da bilgisayarda baştan kurulum yapmak. Bu durumda wimdowstan tamamen kurtulmam mı (yani yeni inşaatta ona hiç yer vermemek) lazım yoksa 22.04 + windows10 birlikte kurulabilir mi, hangisini tercih edeyim ?

Teşekkürler peşinen...