[Çözüldü] UEFI Windows 10 ile Ubuntu 22.04'ü yan yana kurmak

Başlatan morpheusblack, 14 Nisan 2023 - 09:35:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

morpheusblack

Merhaba öncelikle buraya gelene kadar forumdaki hemen hemen her türlü çözüm yolunu denediğimi düşünüyorum ve hiçbiri işe yaramayınca son çare olarak buraya yazmak aklıma geldi.
Dizüstü PC'mde bir tanesi SSD, bir tanesi 5400 rpmlik HDD olmak üzere iki disk var. SSD'de UEFI Windows 10 kurulu. BIOS'dan ise UEFI seçili. HDD'min bir kısmını biçimlendirerek Ubuntu 22.04 dağıtımını kuruyorum ancak bunu yaptıkdan sonra GRUB ekranı gelmiyor ve direk Ubuntu açılıyor. Windowsa biosdan boot seçim ekranına gelip Windows Boot Loader'i seçtiğim zaman ulaşabiliyorum.
Bu zamana kadar şunları denedim;
- Boot-Repair-Disk aracını kullandım.
- GRUB önyükleyici ayarlarında hidden olan kısmı menu yaptım ve timeout süresini 10 yaptım.
- GRUB'u defalarca silip tekrar kurdum.
- Ubuntuyu tekrar silip kurdum ancak bu sefer 250 mb'lik efi kısmı oluşturup önyükleyiciyi oraya yükledi yine olmadı.
- Ubuntu kurarken ön yükleyici olarak ubuntuyu kurduğum diski seçtim yine olmadı.
- Yine Ubuntu kurarken ön yükleyici olarak windowsu seçtim yine olmadı.
- Yeniden kurulumları yapmadan evvel GRUB dosyalarını ve Ubuntuyu Windows üzerinden silip kurulumu öyle yapıyordum.
- Windows 10 Hızlı başlatma kapalı.
İstediğim şey çok basit aslında GRUB ekranını görmek istiyorum ancak ne yaparsam yapayım olmuyor.

AguilaNegra

Merhaba,
Ubuntu ile sisteminizi açıp sudo update-grub komutunu yürütün,sonucu çözüm için faydalı olabilir.

morpheusblack

malesef sonuç yine aynı :( Acaba kurulum ekranında mı bir şeyi es geçiyorum ? BIOSdaki UEFI seçili diye mi böyle oluyor ? Hiçbir şekilde grub ekranı gelmiyor ne yaptıysam. Ancak başlangıçtaki ESC tuşuna basarak ve oradan Boot Manager kısmına girerek işletim sistemini seçebiliyorum. Grub bir türlü doğru yere kurulmuyor galiba.

AguilaNegra

Yanlış ifade için kusura bakmayın,
sudo update-grub komutu çalıştırıp çıktısını buraya ekleyin çözüm önerecekler için gerekli demek istemiştim.

morpheusblack

[mention=661054]@AguilaNegra[/mention]
Sourcing file `/etc/default/grub'
Sourcing file `/etc/default/grub.d/init-select.cfg'
Generating grub configuration file ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-5.19.0-21-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-5.19.0-21-generic
Memtest86+ needs a 16-bit boot, that is not available on EFI, exiting
Warning: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.
Its output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...
done

AguilaNegra

Merhaba
sudo fdisk -l  komutunun çıktısını paylaşın sisteminiz sabit disklerinizi ne şekilde görüyor,ben benzer sorunu manjaro ile yaşamıştım başka bir site linki verilmiyordu aklımda kaldığı kadar ama manjaro+windows dual boot araması yaparak bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

gecegezen

Windows 10'un kapandığından emin olun windows varsayılan ayarlarda kapat dediğinizde kendini kapatmıyor uyku durumuna alıyor böyle bir durumda genelde linux dağıtımları windows disklerine bağlanamıyor bu yüzden de grub windows olduğunu göremiyor. windows altında hızlı başlat gibi özellikleri kapatın, daha sonra ubuntuyu açın ve terminalden sudo update-grub komutunu çalıştırın.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

nxjoseph

Merhaba. Grub konfigürasyonunuzu paylaşabilir misiniz?

cat /etc/default/grub

morpheusblack

Merhaba sorunumu şu şekilde çözdüm BIOS'u legacy olarak ayarlayıp önce windowsu sonra ise linux dağıtımını kurdum böyle olduğunda grub ekranını görebiliyorum ancak UEFI modunda grub ekranı gözükmeden linux işletim sistemine giriyordu.