screen saver 5.15 devre dışı kalıyor ve login hatasına düşüyor

Başlatan SkallerCyper, 20 Mart 2023 - 12:04:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SkallerCyper

merhabalar arkadaşlar ben pcDuino3 kullanıyorum sd kart ile imaj yükledikten belli bi süre sonra örneğin bir kaç hafta yada ay geçtiğinde login ekranı düşüyor kullanıcı bilgilerini girmeme rağmen açılmıyor terminalden aynı kullanıcı ile işlemler yapıla biliyor terminalden ön belleği temizlediğimde açılıyor fakat bir iki gün sonra kapanıyor tekrardan login oluyor bu arada kullanıcı değiştir ile bi alakası yok şifreleri değiştirme ile de alakası yok terminalden bu işlemleri yapın demeyin çünkü daha önce hepsi denendi saygılarımla.. yardımcı olursanız sevinirim  :) :)
login ekranı  görselleri ektedir
xscreenserver var bu devre dışı kaldığı için mi acaba login kısmına atıyor ama bir türlü aktif olmuyor uname yaptığım da da root:root  yazıyor  çıktısı

görseller bu *bağlantıda
https://drive.google.com/drive/folders/1s_VLey5s4StZV38L_OSIjfsDa65O37Hh?usp=sharing

imaj larıda bu likte
https://www.linksprite.com/image-for-pcduino3/

nxjoseph

Merhaba. Bilgisayarinizda yeterli alan kalmadigini dusunuyorum. Disk kullanimlari hakkinda bilgi almak icin terminalden asagidaki komutu calistirabilir misiniz?

df -h

SkallerCyper

Alıntı yapılan: nxjoseph - 20 Mart 2023 - 12:17:36
Merhaba. Bilgisayarinizda yeterli alan kalmadigini dusunuyorum. Disk kullanimlari hakkinda bilgi almak icin terminalden asagidaki komutu calistirabilir misiniz?

df -h

kullandığım pc değil pcduino  ( raspberry ) gibi cihazdır kiosk için kullanıyorum google chromium gizli modda çalışıyor yani veri kaydetmeye çalışıyorum

apt-get clean yaptığımda açılıyor ama  belli bir süre sonra yani bir iki gün sonra login ekranına tekrardan atıyor

nxjoseph

Alıntı Yap
pcDuino3, yüksek performanslı, uygun maliyetli tek kartlı bir bilgisayardır.

Alıntı Yap

apt-get clean yaptığımda açılıyor
alan yetersizligi oldugunu dusunuyorum.

SkallerCyper

Alıntı yapılan: nxjoseph - 20 Mart 2023 - 12:46:19
Alıntı Yap
pcDuino3, yüksek performanslı, uygun maliyetli tek kartlı bir bilgisayardır.

Alıntı Yap

apt-get clean yaptığımda açılıyor
alan yetersizligi oldugunu dusunuyorum.

biliyorum mini pc sistemin boyutu 2gb takılı sd kart üzerinden çalışıyor sd kart ise 8gb yani bunun üzerinde sadece web üzerinden sabit bir sayfa açık kapanıp açıldığında ön bellek bellek sıfırlanıyor ama dostum 20 tane pcduino  cihazım var hepsinde öyle yapıyor
bir de şöyle bir şey var güncelleme yaptım güncelleme yaptıktan sonra böyle olmaya başladı cihazlarım senin önerin nedir

birde bunu bu cihazlara nasıl yükleye bilirim  full page os 'u
https://github.com/guysoft/FullPageOS

nxjoseph

SkallerCyper

Alıntı yapılan: nxjoseph - 20 Mart 2023 - 21:13:12

df -h

ciktisini atabilir misiniz?

root@linaro-alip:/home/linaro# df -h
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/root       3.5G  2.2G  1.2G  65% /
devtmpfs        438M  4.0K  438M   1% /dev
none            4.0K     0  4.0K   0% /sys/fs/cgroup
none             88M  280K   88M   1% /run
none            5.0M     0  5.0M   0% /run/lock
none            438M  191M  248M  44% /run/shm
none            100M     0  100M   0% /run/user
/dev/mmcblk0p1   16M  4.9M   12M  31% /media/linaro/7B10-3F0C17
root@linaro-alip:/home/linaro#

nxjoseph

root bolumunde bos yer var. Hangi islemleri yapinca giris yapmaniza izin veriyor?

anladigim kadariyla fullpageos raspberry pi icinmis.

SkallerCyper

Alıntı yapılan: nxjoseph - 22 Mart 2023 - 21:27:44

root bolumunde bos yer var. Hangi islemleri yapinca giris yapmaniza izin veriyor?

anladigim kadariyla fullpageos raspberry pi icinmis.

yaaa aslında olay şöyle genellikle elektrik gidip geldiğinde yada cihazların interneti gittiğinde yada cihazları sıksık açıp kapattığında ekran gidiyor login'e düşüyor  ve xscreenserver  erişim yok normalde xscreenserver  dan login  olunuyor ama direk diğer ekrana gelip logine düşüyor cihazlarda sadece kiosk olarak çalışıyor  yani kimse müdahale edemiyor

peki full pageosu yükleyemezmiyiz bu cihazlara yani yüklemenin bir yolu varmı ?

nxjoseph

Alıntı Yap
Gereksinimler
Raspberry Pi 2 ve daha yenisi veya Armbian çalıştıran cihaz. Daha eski Raspberry Pi'ler şu anda desteklenmemektedir.
SD kart, 4 GB veya daha büyük, Sınıf 10. (Haziran 2020'nin başlarında görüntü boyutu 3 GB idi.)
2A güç kaynağı
Bu nasıl kullanılır?
Görüntüyü açın ve diğer Raspberry Pi görüntüleri gibi bir SD karta yükleyin
Bir flash sürücü gibi kullanırken flash kartın ilk bölümünde fullpageos-wpa-supplicant.txt dosyasını düzenleyerek WiFi'nizi yapılandırın
Pi'yi SD karttan önyükleyin
Pi'nize SSH aracılığıyla giriş yapın (bilgisayarınız bonjour'u veya yönlendiriciniz tarafından atanan IP adresini destekliyorsa fullpageos.local adresinde bulunur), varsayılan kullanıcı adı "pi", varsayılan parola "raspberry" ve passwd komutunu kullanarak parolayı değiştirin . x11vnc -storepasswd ile vnc parolasını da değiştirmeyi düşünün.
ARMv7 indirme bağlantıları aşağıdaki sayfada bulunuyor.
https://github.com/guysoft/FullPageOS/releases/tag/0.12.0

SkallerCyper

Alıntı yapılan: nxjoseph - 25 Mart 2023 - 22:12:29
Alıntı Yap
Gereksinimler
Raspberry Pi 2 ve daha yenisi veya Armbian çalıştıran cihaz. Daha eski Raspberry Pi'ler şu anda desteklenmemektedir.
SD kart, 4 GB veya daha büyük, Sınıf 10. (Haziran 2020'nin başlarında görüntü boyutu 3 GB idi.)
2A güç kaynağı
Bu nasıl kullanılır?
Görüntüyü açın ve diğer Raspberry Pi görüntüleri gibi bir SD karta yükleyin
Bir flash sürücü gibi kullanırken flash kartın ilk bölümünde fullpageos-wpa-supplicant.txt dosyasını düzenleyerek WiFi'nizi yapılandırın
Pi'yi SD karttan önyükleyin
Pi'nize SSH aracılığıyla giriş yapın (bilgisayarınız bonjour'u veya yönlendiriciniz tarafından atanan IP adresini destekliyorsa fullpageos.local adresinde bulunur), varsayılan kullanıcı adı "pi", varsayılan parola "raspberry" ve passwd komutunu kullanarak parolayı değiştirin . x11vnc -storepasswd ile vnc parolasını da değiştirmeyi düşünün.
ARMv7 indirme bağlantıları aşağıdaki sayfada bulunuyor.
https://github.com/guysoft/FullPageOS/releases/tag/0.12.0

bunları denedim ama olmadı  pcduinoya

SkallerCyper

Alıntı yapılan: nxjoseph - 20 Mart 2023 - 12:17:36

df -h

Demin login olan cihazın çıktısı

linaro@linaro-alip:~$ df -h
/dev/root       3.5G  3.3G     0 100% /
devtmpfs        438M  4.0K  438M   1% /dev
none            4.0K     0  4.0K   0% /sys/fs/cgro
p
none             88M  288K   88M   1% /run
none            5.0M     0  5.0M   0% /run/lock
none            438M     0  438M   0% /run/shm
none            100M     0  100M   0% /run/user