[Çözüldü] Kali Linux get-apt upgrade sorunu

Başlatan Spitze, 25 Ocak 2023 - 22:36:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Spitze

Bundan önce apt-get update sorunu alıyordum, onu çözdüm, şuanda bu komutta sıkıntı yaşıyorum, çıktısı şu şekilde:
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock-frontend. It is held by process 8669 (apt-get)
N: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), is another process using it?

nxjoseph

kill -9 8669
E: dpkg ön uç kilidi (/var/lib/dpkg/lock-frontend) alınamıyor, onu kullanan başka bir işlem mi var?
Başka bir terminalde aynı komutu çalıştırmış olabilir misiniz?

Spitze

Verilen komutu girdim, çıktı almadım. Başka bir terminal açık değil, farklı bir masaüstünü aynı anda bilmeden açtıysam ve orada bunu sağladıysam bilemiyorum.

nxjoseph

Farklı masaüstülerini kontrol edebilirsiniz. Çıktı almamanız normal. Bu işlemi öldürdük.

Spitze

Çok afedersiniz, farklı masaüstleri arasında nasıl geçiş yapabilirim?

nxjoseph

Önemli değil, kullandığınız masaüstü ortamına göre değişir. GNOME için Windows tuşuna basın. Xfce ise sağ üstte 4 tane kare olması lazım, herbiri bir masaüstü.

Spitze

İkisindende sonuç alamadım ama böyle bir şey yaptığımı sanmıyorum, isterseniz yine teyit edebilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ocak 2023 - 23:09:29

tekrar apt-get upgrade yazdığımda şu çıktıyı aldım:E: dpkg kesintiye uğradı, sorunu düzeltmek için elle 'dpkg --configure -a' komutunu çalıştırın.
çıktıdaki komutu girinceyse şöyle bir çıktı aldım
                                                                                                                                                              │ 
  │ 14 eskimiş ana sürümü                                                                                                                                           │ 
  │                                                                                                                                                                 │ 
  │ PostgreSQL'in 14 sürümü artık eskimiş olduğu halde sisteminizde hâlâ bu sürümdeki istemci ya da sunucu paketleri kuruludur. Lütfen en yeni paketleri            │ 
  │ (postgresql-15 ve postgresql-client-15) kurun ve mevcut  sürüm kümelerini pg_upgradecluster komutunu kullanarak yükseltin (ayrıntılar için kılavuz sayfasına    │ 
  │ bakın).                                                                                                                                                         │ 
  │                                                                                                                                                                 │ 
  │ postgresql-15 kurulumunun öntanımlı 15/main kümesini oluşturacağını unutmayın. Eğer 14/main kümesini yükseltmek istiyorsanız mevcut 15 sürüm kümesini           │ 
  │ kaldırmalısınız. Bu işi pg_dropcluster --stop 15 main komutuyla yapabilirsiniz (ayrıntılar için kılavuz sayfasına bakın).                                       │ 
  │ Eski sunucu ve istemci paketleri artık desteklenmiyor. Var olan kümeler yükseltildikten sonra postgresql-14 ve postgresql-client-14 paketlerinin kaldırılması   │ 
  │ önerilir.                                                                                                                                                       │ 
  │ Ayrıntılar için lütfen /usr/share/doc/postgresql-common/README.Debian.gz belgesine bakın.           

nxjoseph

postgresql 14 paketinin 15.surume yukseltilmesi gerekiyor.

Spitze

O çıktıdaki Tamam butonuna fareyle basmaya çalışıyordum, tuşlarla üstüne gelip basınca tamamladı ve kendisi postegresql işlemini kendi başına yaptı. Ardından tekrar apt-get upgrade komutunu girince sorunsuz bir şekilde işlemini yaptı. Tekrar teşekkür ederim iyi akşamlar.

nxjoseph

Rica ederim, size de iyi akşamlar.