Ubuntu 23.04 veya Kod Adı: Lunar

Başlatan programmer, 25 Ocak 2023 - 17:57:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

programmer

Ubuntu 23.04'ü denemek için iso'sunun çıkma tarihi Nisan 2023 sonlarını beklemek istemiyorsanız, Sergey ve Jane bloglarında nasıl geçiş yapılabileceğini adım adım anlatmış. Eğer sürüm adayı veya daha güncel kernelları da denemek isterseniz şuradan sisteminize uygun deb'leri indirip dpkg -i *.deb komutu ile kurabilirsiniz. Geliştirme versiyonlarının kararsız olabileceğini göz önünde bulundurun, riske girmek istemiyorsanız sanal makine olarak kurabilirsiniz.
Benim ssistemde intel ile ilgili bazı donanım paketlerini ekstradan denemek için kurduğum için hata verdi. O paketleri kaldırınca kernel'a uygun update-initramfs işlemini başarıyla tamamlayıp açılışta çıkan grub menüsünü güncelledi. Yeni 22.04 veya 22.10'dan yükseltme yaparsanız zaten herhangi bir hata vermeyecektir, sıkıntısız kurabilirsiniz.

sudo sed -i `s/jammy/lunar/g` /etc/apt/sources.list

komutunda küçük bir hata olmuş. Doğrusu:

sudo sed -i 's/jammy/lunar/g' /etc/apt/sources.list

şeklinde olacak. Tek tıknak ile. Yani sources.list dosyasındaki bütün "jammy"leri "lunar" olarak değiştir diyor sed komutu.

yakusha

Yayınlanmadan alfa kalitesinde olan sürüme geçiş yapmayın. Kesin bir yerde çöker ve yolda kalabilirsiniz. Bunun yerine, alfa veya beta sürümleri test etmek için sanal makineleri kullanın.
Artık bu forumu kullanmıyor.

programmer

Yayınlanan çekirdekler, release candidate ve release'dir. Alfa ise yazılım geliştirme sirecinde ilk aşamaya karşılık gelir.  Birileri bunları test edecek ki, hatalar bulunsun değil mi?

yakusha

Elbette. Fakat neyi test edeceğinizi de bilmeden de tüm sisteminizi riske atmamanız lazım. Bu hatayı çeşitli defalar yapıp tüm sistemi yeniden kalmak zorunda kaldığım için uyarayım istedim.
Artık bu forumu kullanmıyor.