[Çözüldü] İlk sorularım?

Başlatan meskar, 27 Nisan 2008 - 15:35:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meskar

Aşağıya sorunlarımın tümünü yazıyorum. forumu ve bilimum web sitesini gezdim, oralardaki çarelere başvurdum ve fakat olmadılar...
1) youtube vb. flaş isteyen sitelerde sorun çıkıyor. mesela siteye giriyorum, flaş isteyen yerler kapalı.. onları aktifleştirmem için tek tek tıklamam gerekiyor. Gnash'ı denedim, Vlc ve m player yüklü şuan.. hala aynı..
2)gmail, yahoo ve hotmail hesaplarımın üçünü birlikte kullanacağım bir mail programı bulamadım. hangisi uygun acaba ve nasıl bir yükleme vs. gerektiriyor?
3)windows'ta Mtu sözlük çok işimi görüyordu, türkçe eş anlamlı kelimelerin bulunduğu herhangi bir sözlük var mı ubuntu'da?
4)amsn'i indirdim, kullandım, iyi hoş da şu kabuk değiştirme olayını çözemedim. kabuğu indiriyorum ancak nasıl giydireceğim, bir türlü olmuyor..
5)alsa'yı indirerek ses olayını çözdüm, şükür artık makinadan ses geliyor, ama az geliyor.. sistemde ses yükseltmeyle ilgili her şeyi sonuna kadar çıkarmama rağmen yükselmiyor yeterince. önceki dandik laptopta bile daha iyiydi. güya şu kullandığım biçare notebook'un subwoofer'i, eAudio'su var...
5)open office'i kullanıyorum şu an ama ms word'da yazılmış yazıların hepsi yamulmuş durumda. yani diyelimki önceki kayıtta 50 sayfa tutan bir dosya open'de 60 sayfayı geçiyor.. punto küçültmek bir çare belki ama yüzlerce dosya düşünüldüğünde bütün ömrümü bu işe vakfetmem gerekecek.. öteki word programlarını da denedim, değişen bir şey yok hatta en iyisi open, fakat işte onda da durum vahim. ms ile openi nasıl uymlu hale getireceğimizi bilen varsa beri gelsin.

sevgiler, selamlar
not: acer aspire 5920 kullanıyorum.

Semih

Karamsar olma kardeşim ya halledilir hepsi merak etme.

1-)Adobe Flash Player kurman gerekli forumda nasıl kurulucağı var.Ekleti indir dediğinde bazen sorun oluyor.
2-)Depolarda Check Gmail var,Thunderbird var e-posta için
3-)Mtu'yu wine ile çalışır belki kardeş[alttaki mesajda arkadaş vermiş]
4-)BuradanSoulSmasher anlatmış burada temaları nereye koyacağını
5-)Ses için birşey diyemicem :(
6-)MS Word wine ile çalışıyor bi arkadaş kurmuştuBuradanEğer Open Office ile sorununu halledemezsen başvurabilirsin

Not:Şimdi Mtu'yu denedim Wine ile kurdum ama açamadım bi türlü.Alternatif birşey arıyorum şu anda senin için
A.Semih Türk

sedefsiz_masrapa

1. http://www.ubuntu-tr.net/yazilim-sunumlari/adobe-flash-player%27i-adobe%27nin-sitesinden-kurmak/0/
2. tam olarak senin soruna cevap değil ama firefox için web mail notifier çok güzel bir eklentidir
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4490
3. tam olarak senin istediğin değil ama bi de bu var..http://www.ubuntu-tr.net/yazilim-sunumlari/alternatif-sozluk-programlari/0/
4. ...
5.  :-\
6. ...
wine ile çalışan app ler: http://appdb.winehq.org/appbrowse.php -kategorilere göre ayrılmış

meskar

arkadaşlar, cevaplarınızı uygulamaya çalışıyorum şuan, çok teşekkür ederim; birazdan çözemediklerimle geri döneceğim:)

Semih

Alıntı yapılan: meskar - 27 Nisan 2008 - 16:01:27
arkadaşlar, cevaplarınızı uygulamaya çalışıyorum şuan, çok teşekkür ederim; birazdan çözemediklerimle geri döneceğim:)

Elimizden geldiğinde yardım ederiz kardeş.Yani bildiğimiz kadar:)
A.Semih Türk

atomkarinca

Sözlük için:
qtsozluk -       http://projects.comu.edu.tr/qtsozluk/
pysozluk-qt -  http://sourceforge.net/projects/pysozluk-qt/
Ayrıca Mtu wine ile sorunsuz çalışıyor.

uvercinka

Open Office'te kayma yapmasının sebebi sayfa kenarlarındaki boşluk değerlerinin farklı olmasından kaynaklanıyor. Open Office'te marginleri 0.79'' e ayarla düzelecektir.

ufuk_k

-Mozilla eklentileri için ubuntu-restricted-extras pakedini kurmak yeterli
-Mail için arkadaşlar notifier falan vermişler ama, senin istediğin bir program. Bu da Evolution, Kmail (KOntact) ve Thunderbird. Bir de clawsmail var. Bu programlar birden fazla hesabı yönetebiliyor.
-Amsn için kabukları sıkıştırılmış dosyadan çıkarıp, klasörlerini kullanıcı dizinindeki .amsn (gizli dosya) içindeki skins klasörüne atman gerekiyor.
-Bir çok sözlük programı var. Bir sözlük programı kurup (kdictionary mesela) sonra gerekli sçzlüğü internetten indirip ekleyebilirsin içine.

komikimben

mozilla eklentileri kullanmanı kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü haber sitelerinde inanılmaz kasıyor makina.

ayrıca o yazdığın dertlerin hemen hemen hepsi, hatta hepsi forumda farklı başlıklarda çözülmüş sorunlar kardeşim.

hayırlı ubuntular.

atillux

Alıntı yapılan: meskar - 27 Nisan 2008 - 15:35:00
5)open office'i kullanıyorum şu an ama ms word'da yazılmış yazıların hepsi yamulmuş durumda. yani diyelimki önceki kayıtta 50 sayfa tutan bir dosya open'de 60 sayfayı geçiyor.. punto küçültmek bir çare belki ama yüzlerce dosya düşünüldüğünde bütün ömrümü bu işe vakfetmem gerekecek.. öteki word programlarını da denedim, değişen bir şey yok hatta en iyisi open, fakat işte onda da durum vahim. ms ile openi nasıl uymlu hale getireceğimizi bilen varsa beri gelsin.

Alıntı yapılan: Semih - 27 Nisan 2008 - 15:46:47
6-)MS Word wine ile çalışıyor bi arkadaş kurmuştuBuradanEğer Open Office ile sorununu halledemezsen başvurabilirsin

Niye ille de MS Office'yi kullanmaya çalışıyorsunuz ki. Open Office'nin MS Office'ye tam uyumlu olmamasının sebeplerinden biri sayfanın kenar ayarlarının farklı olması, bir diğeri de Linux'ta. Windows'ta kullanılan fontların olmamasıdır.

Fakat Ubuntu'ya kuracağınız bir paketle Windows ttf fontlarını, Ubuntu'ya ekleyebilirsiniz. Paket yöneticisi ile ubuntu-restricted-extras paketini kurun. Kodekler, flash gibi eklentilerin yanında, MS fontlarına da sahip olacaksınız. MS fontlarıyla, artık MS Office ile yazılmış belgeleri sorunsuzca okuyabilirsiniz.

eren

Konuyla alakasız mesajlar temizlendi. Lütfen sakin olalım. Teşekkürler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.