TTY/PTY'de powerline-shell kullanmak mümkün mü?

Başlatan Aequitas, 02 Kasım 2022 - 14:28:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Herkese merhaba.
Son zamanlarda Linux ortamını çoğunlukla SSH ile kullanıyorum, dolayısıyla saf komut satırı olarak işlerimi halletmeye başladım, çok da sevdim açıkçası bu durumu. Her şey çok daha basit olmaya başladı diyebilirim. Çok farklı ve çok güzel bir deneyim olduğunu söyleyebilirim.
Ancak bu noktada görsel olarak daha göze hoş gelen bir tema kullanma ihtiyacı hissettim. Masaüstü bilgisayarımda Ubuntu/Arch kullandığım zamanlarda kurulum sonrası ilk yaptığım şeylerden biri powerline-shell kurmaktı. Aklıma o geldi ve kurmaya çalıştım. Aslında kurdum da ancak bazı sorunlarla karşılaştım.
X tabanlı bir uçbirim istemcisi kullanırken dilediğim yazı karakterini belirleyebiliyordum ancak ham uçbirimlerde "truetype" yazı karakterlerinin kullanılamadığını öğrendim. Dolayısıyla powerline-shell'i olması gerektiği şekilde kullanamıyorum malesef.
Bu noktada atladığım bir şeyler olabilir mi diye sizlere de sormak istedim. Powerline-shell'i SSH ortamında pseudo-terminal PTY uçbiriminde sorunsuz olarak kullanabilmemin bir yolu var mıdır?

Not: Şu anki uçbirim görünümünü resim dosyası olarak ekliyorum.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

nxjoseph

Merhaba.

powerline-fonts'u kurdunuz mu?

şu anki $TERM değişkeniniz nedir?
echo $TERM
$TERM değişkeninizi xterm-256color'a değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
export TERM="xterm-256color"

Aequitas

echo $TERM
xterm-256color

Sanırım zaten o şekilde görünüyor.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

nxjoseph

Aequitas

Kurulu değildi fonts-powerline paketi. Kurdum, sonra fc-cache -fv yaptım, daha sonra bash komutu ile uçbirimi tekrar başlattım ancak değişen bir şey olmadı. Acaba başka bir değişiklik veya ayar yapmam gerekiyor mu? Halen aynı görsel sorun devam etmekte.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

nxjoseph

powerline-shell'i hangi yöntem ile kurmuştunuz?

~/.bashrc dosyasına aşağıdaki konfigürasyonu eklediniz mi?

function _update_ps1() {
    PS1=$(powerline-shell $?)
}

if [[ $TERM != linux && ! $PROMPT_COMMAND =~ _update_ps1 ]]; then
    PROMPT_COMMAND="_update_ps1; $PROMPT_COMMAND"
fi

Aequitas

pip3 install powerline-shell şeklinde kurdum. .bashrc dosyasına bahsettiğiniz eklemeyi de yaptım.
Sorun aslında dediğim gibi TTY/PTY deki fontun powerline-shell deki üçgen şeklindeki renkli kısımları ve aralardaki simgeleri barındırmıyor oluşu sanırım.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

nxjoseph

locale komutunun çıktısını gönderebilir misiniz?

Aequitas

pi  raspberrypi  SSH  ~  $  locale
LANG=tr_TR.UTF-8
LANGUAGE=tr_TR.UTF-8
LC_CTYPE="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
LC_COLLATE="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8"
LC_MESSAGES="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8"
LC_NAME="tr_TR.UTF-8"
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8"
LC_ALL=tr_TR.UTF-8

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

nxjoseph

UTF-8 desteği var mı diye merak ettim, varmış. Ben de tty ekranında denediğimde TERM değişkenini (varsayılan olarak linux'tu) xterm-256color yaptım. Renkli şeritler geldi ama ikonlar yine de gözükmedi. setfont komutuyla birkaç font denedim ama olmadı.

Aequitas

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)