(Çözüm için ipucu) MSI vr330 dizüstünde kulaklık sorunu

Başlatan agassi, 28 Ocak 2009 - 01:01:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agassi

MSI vr 330 dizüstümde hem kulaklıktan hemde hopörlerden ses gelmesi problemim şu şekilde çözüldü: Root haklarıyla /etc/modprobe.d/alsa-base.conf dosyasını açıp şu satır eklendi "options snd-hda-intel model=3stack-dig" bu işlemden sonra ses mixeri açıldığında switches kısmında Headphones diye bir kısım oluştu. Eğer o seçili ise ses hem kulaklıktan hem de hoparlörden gelir. Tik'i kaldırdığınız zaman sadece kulaklıktan ses alacaksınız. Sonuçta problem bu şekilde çözüldü. Bu konuda sabırla benimle ilgilenen Heartsmagic' e tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.
Yükleniyor...

heartsmagic

Böyle de çok iyi oldu. Hatta acaba [Çözüm] mü yazsak sadece? Hem yeni bir akım da başlatmış oluruz :)
Teşekkürler bu arada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agassi

Daha yeni bir kullanıcı olarak her nekadar çözüm bulunmuş olsa bile sadece (çözüm) başlığı koyarak haddimi aşabileceğimi düşündüm. Bu nedenle böylebir başlık yaptım.

heartsmagic

Yeni veya acemi kullanıcı olman bizim için hiç fark etmez. Sonuçta çözüme ulaştın ve bu başlığı isimlendirmek senin en büyük hakkın.

agassi

Teşekkürler bu konunun çözümünde sizin alsa derleme başlığınızın büyük katkısı oldu.

Monarch

aynı bigisayar ve aynı sorun bende de vardı. realtek in sitesinden linux paketlerini indirip kurdum yine çözülmedi.
şimdi bu yöntem üzerinde çalışacağım :)
teşekkürler.

erginemr

Alıntı yapılan: Monarch - 17 Haziran 2009 - 16:25:14
aynı bigisayar ve aynı sorun bende de vardı. realtek in sitesinden linux paketlerini indirip kurdum yine çözülmedi.
şimdi bu yöntem üzerinde çalışacağım :)
teşekkürler.

Yalnız dikkat edin; Jaunty 9.04 kullanıyorsanız ekleme yapacağınız dosyanın ismi "/etc/modprobe.d/alsa-base.conf" olarak değişti.

Monarch

sağolun hocam uyarınız için çünkü çözüm basamaklarından biri hata verdi ve olmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Haziran 2009 - 22:24:09

problem çözüldü ama bu geçici bir çözüm ve her seferinde ayarlama yapmak gerekiyor.
ilerleyen sürümlerde problem çözülür diye umuyoruz..

heartsmagic

Alıntı yapılan: Monarch - 17 Haziran 2009 - 21:47:48
problem çözüldü ama bu geçici bir çözüm ve her seferinde ayarlama yapmak gerekiyor.
ilerleyen sürümlerde problem çözülür diye umuyoruz..

Neler yaptığını söylersen belki yardımcı olabiliriz.

Monarch

dediklerinizi uyguladım, şimdi bilgisayarın hoparlöründen ses gelmiyor, kulaklıktan ses geliyor.
yöntemi öğrendim neyseki : )

heartsmagic

Sen forumda anlatılan ALSA derlemesine bir göz at. Bir ihtimal derlemeden sonra sorunun çözülebilir. Bir de

lspci | grep Audio çıktısı görebilir miyiz?

Monarch

wiki de yer alan alsa derlemesindeki örneği uyguladım. agassi nin yöntemiyle kulaklıktan ses alıyorum. ama kulaklık çıkarıldığında bilgisayar hoparlörüne geçmiyor. / şuan için sıkıntı değil, çözümlemeyi öğrendim/

umut@msi-laptop:~$ lspci | grep Audio
00:10.1 Audio device: nVidia Corporation MCP51 High Definition Audio (rev a2)

heartsmagic

Tamam, bir ihtimal Intel mi diye düşünmüştüm kart ama değilmiş. Sorun biraz daha garipmiş, umarım çözüm bulursun.

erginemr

@Monarch,

Ben de MSI dizüstü kullanıyorum ve aynı ses kartına sahibiz:
Alıntı Yapergin@ergin-laptop:~$ lspci | grep Audio
00:10.1 Audio device: nVidia Corporation MCP51 High Definition Audio (rev a2)

"/etc/modprobe.d/alsa-base.conf" dosyasının son satırına şu ibareyi ekledim:
gksu gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
Alıntı Yapoptions snd-hda-intel model=6stack-dig

Ve kulaklık takılı iken, hoparlörü şu yöntemle kapatıp açıyorum. Bu işlemi her seferinde elle yapmam gerekiyor:
http://www.imagebam.com/image/884d7b39389110/

Monarch

yardımlarınız için çok teşekkür ederim. aynı yöntemi ben de elle yapıyorum.

heartsmagic in wiki deki çözüm önerisine istinaden eklediğim "options snd-hda-intel model=3stack-dig" komutunu kaldırıp "options snd-hda-intel model=6stack-dig" komutunu ekledim. ses kartımız aynı ne de olsa : )

GAREZ

bu sorunun kolay şekilde halldeilmesi imkanı yok mu?

erginemr

Alıntı yapılan: the_grudge - 23 Eylül 2009 - 23:24:24
bu sorunun kolay şekilde halldeilmesi imkanı yok mu?

Bu yorumunuza katılıyorum. Kullanıcı dostu olduğunu iddia eden bir işletim sisteminin / dağıtımın donanımı tanıyarak, bu parametreleri ayar dosyalarına otomatik olarak eklemesi gerekiyor.

Sizde de kulaklık sorunu mu var? Uygun parametreyi ekledikten sonra da sorun devam ediyor mu?

GAREZ

var daha denemedim... kulaklığı kullanmıyorum kullanana kadar bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum... rakiplerinden kubuntu'da bu sorun yoktu...

billypostman

Ben de aynı sorunu yaşıyorum.

Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)

modprobe.d klasörü içindeki alsa-base.conf dosyasının içeriğini yeniden düzenleyemiyorum. Read-only bir dosya, ne yaptıysam değiştiremedim.

sema

Alıntı yapılan: billypostman - 14 Aralık 2010 - 01:54:07
modprobe.d klasörü içindeki alsa-base.conf dosyasının içeriğini yeniden düzenleyemiyorum. Read-only bir dosya, ne yaptıysam değiştiremedim.

Dosyayı şu şekilde açabilirsin (uçbirimden);

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
susema

billypostman

Teşekkür ederim @sema. Dediğiniz yolla yaptığım zaman satırı ekleyebildim.

Alıntı yapılan: agassi - 28 Ocak 2009 - 01:01:30
.....bu işlemden sonra ses mixeri açıldığında switches kısmında Headphones diye bir kısım oluştu. Eğer o seçili ise ses hem kulaklıktan hem de hoparlörden gelir. Tik'i kaldırdığınız zaman sadece kulaklıktan ses alacaksınız.....

Ses mixeri dediğiniz nedir? Onu bulamadım. Preferences'da Sound var sadece. Orada da dediğiniz olay yok.

heartsmagic

Paneldeki ses simgesinden yola çıkarak kanalları göremiyor musun?

billypostman

Paneldeki ses simgesinde Rhythmbox ile Sound Preferences... var. Sound Preferences'ın içinde de kulaklık ile ilgili olabilecek tek şey; output sekmesinde var. Connecter yazan yerin yanında Analog Output ve Analog Headphones var. İlkini seçtiğimde hem kulaklıktan hem de laptoptan ses geliyor. İkincisini seçtiğimde ise ikisinden de ses gelmiyor.

heartsmagic

Bir de
alsamixer ile bak.

Ancak sana Alsa derlemesi gerekecek gibi geliyor bana.

billypostman

Alsamixer'da görüntü bu:
http://img257.imageshack.us/img257/4635/21512159.png
Headphone'u arttıramıyorum... Herhangi bir tick de göremedim.