v1.30.1 hatası

Başlatan Zehray, 02 Ekim 2022 - 18:50:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zehray

BosyBox v1.30.1 (Ubuntu 1:1.30.1-4ubuntu6) built-in shell yazıyor. Birkaç gün önce güncelleme yaptım. Ondan sonra açılmadı. İnternetten gibi exit yazdım ama sda içeren şeyler çıkmadı. Çok daha uzun ve bol bol root içeren, ne olduğunu kati suretle anlamadığım şeyler var.
Hiçbir bilgim yok. Lütfen yol gösterin...

nxjoseph

Merhaba. Ubuntu'nun hangi sürümünü kullanıyorsunuz? Disk şifreleme yapmış mıydınız?
Aldığınız hata, aşağıdaki resimdekiyle aynı mı?

Zehray

Alıntı yapılan: nxjoseph - 02 Ekim 2022 - 18:54:25
Merhaba. Ubuntu'nun hangi sürümünü kullanıyorsunuz? Disk şifreleme yapmış mıydınız?
Aldığınız hata, aşağıdaki resimdekiyle aynı mı?

Selamlar. Bu görseldeki ile aynı değil. Hangi sürümü kullandığımı dahi bilmiyorum. Özel olarak hiçbir şey yapmadım. Yalnızca lazım olduğu kadar kullandım. Görsel ekleyemiyorum. Açtığımda çıkan metnin tamamı şu:

BusyBox v1.30.1 (Ubuntu 1:1.30.1-4ubuntu6) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-on commands.

(initramfs) unable to find a medium containing a live file system

nxjoseph

exit
yazdığınızda nasıl bir çıktı veriyor?

Zehray

Alıntı yapılan: nxjoseph - 02 Ekim 2022 - 19:11:34
exit
Alıntı yapılan: nxjoseph - 02 Ekim 2022 - 19:11:34
exit

Bayağı uzun. O yüzden tümünü yazamıyorum buraya. Başka yolu var mı bilmiyorum. İlk kısmını yazacağım. Görsel de ekleyemiyorum. Başka bir yolu var mı? Çok sağ olun bu arada, zahmet ediyorsunuz.

Free initramfs and switch to another root fs:
chroot to NEW_ROOT, delete all in /, move NEW_ROOT to /,
execute NEE_INIT. PID must be 1. NEW_ROOT must be a mountpoint.

-c DEV   Reopen stdio to DEV after switch
-d CAPS Drop capabilities
-n          Dry run
BusyBox v1.30.1 (Ubuntu 1:1.30.1-4ubuntu6) multi-call binary.

nxjoseph

Fotoğrafını çekip bir resim barındırma sitesine yükleyebilirsiniz, ben hızlıresim.com'u kullanıyorum. Fotoğrafı yükledikten sonra bağlantısını paylaşabilirsiniz.

Rica ederim.

Ubuntu'yu nasıl kurmuştunuz? Eğer flaş bellek ile kurduysanız, flaş bellek hala duruyor mu? Kurmadan, bilgisayarı flaş bellekten çalıştırarak hatayı onarmayı deneyebilirsiniz.

Zehray

Alıntı yapılan: nxjoseph - 02 Ekim 2022 - 19:28:49
Fotoğrafını çekip bir resim barındırma sitesine yükleyebilirsiniz, ben hızlıresim.com'u kullanıyorum. Fotoğrafı yükledikten sonra bağlantısını paylaşabilirsiniz.

Rica ederim.

Ubuntu'yu nasıl kurmuştunuz? Eğer flaş bellek ile kurduysanız, flaş bellek hala duruyor mu? Kurmadan, bilgisayarı flaş bellekten çalıştırarak hatayı onarmayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayarı aldığımda ekstra bir şey yapmadım. Sanırım kurulu şekilde geldi. Sadece kullanıcı oluşturma vs gibi şeyler yaptım.
Dell vostro 14 3000 bilgisayarım.

Help yazdığımda:

https://r.resimlink.com/lPLXv.jpeg

Exit yazdığımda:
https://resimlink.com/rkVQ5EOG80_u

nxjoseph

Bir başka bilgisayara erişiminiz var mı? Bu iş için kullanabileceğiniz bir flaş belleğiniz var mı?

Zehray

Alıntı yapılan: nxjoseph - 02 Ekim 2022 - 19:50:21
Bir başka bilgisayara erişiminiz var mı? Bu iş için kullanabileceğiniz bir flaş belleğiniz var mı?

Flash belleğin kapasitesinin ne kadar olması gerektiği konusunda fikriniz var mı, başka bilgisayara erişimim yok maalesef

nxjoseph

Başka bir bilgisayara erişiminiz olmadığı için flaş belleğin de önemi kalmadı diyebiliriz. 4GB yeterli olurdu.

Zehray

Alıntı yapılan: nxjoseph - 02 Ekim 2022 - 20:09:46
Başka bir bilgisayara erişiminiz olmadığı için flaş belleğin de önemi kalmadı diyebiliriz. 4GB yeterli olurdu.

Erişebildiğim takdirde izlemem gereken yol nedir? Ya da doğrudan bir bilgisayarcıya götürsem yapar mı? Soruların basitliği için kusura bakmayın lütfen. Giriş bilgisine dahi sahip değilim.

nxjoseph

Erişebildiğiniz takdirde:
Ubuntu kurulum imajını indirmeniz gerekiyor, Ubuntu imajı, ubuntu isosu diye de adlandırılır.
Bir flaş belleğe bu imajı yazdırmanız gerekiyor, bu yazdırmayı popüler uygulamalardan birisiyle yapabilirsiniz, erişim sağladığınız bilgisayar Windows ise Rufus kullanabilirsiniz.
Flaş belleğe yazdırdıktan sonra kendi bilgisayarınıza flaş belleği takıp, bilgisayarı flaş bellek üzerinden başlatmalısınız.
Başlattıktan sonra Ubuntu açılacaktır, bu Ubuntu sisteminizde kurulu olan Ubuntu olmayacaktır. Kurulum ve Ubuntu'yu dene diye 2 tane seçenek sunacaktır, Dene diyerek terminalde birkaç komut ile sisteminizi onarmayı deneyebilirsiniz.

Bence götürebileceğiniz bilgisayarcının Linux'tan anlamaması bir olasılık.

Önemli değil  :).

Zehray

Alıntı yapılan: nxjoseph - 02 Ekim 2022 - 20:20:17
Erişebildiğiniz takdirde:
Ubuntu kurulum imajını indirmeniz gerekiyor, Ubuntu imajı, ubuntu isosu diye de adlandırılır.
Bir flaş belleğe bu imajı yazdırmanız gerekiyor, bu yazdırmayı popüler uygulamalardan birisiyle yapabilirsiniz, erişim sağladığınız bilgisayar Windows ise Rufus kullanabilirsiniz.
Flaş belleğe yazdırdıktan sonra kendi bilgisayarınıza flaş belleği takıp, bilgisayarı flaş bellek üzerinden başlatmalısınız.
Başlattıktan sonra Ubuntu açılacaktır, bu Ubuntu sisteminizde kurulu olan Ubuntu olmayacaktır. Kurulum ve Ubuntu'yu dene diye 2 tane seçenek sunacaktır, Dene diyerek terminalde birkaç komut ile sisteminizi onarmayı deneyebilirsiniz.

Bence götürebileceğiniz bilgisayarcının Linux'tan anlamaması bir olasılık.

Önemli değil  :).

Çok sağ olun. İyi akşamlar dilerim.

nxjoseph

Rica ederim. Size de iyi akşamlar.