Güç seçenekleri ve Pop_OS! Fan Sorunu

Başlatan Kemosentetik, 19 Eylül 2022 - 17:52:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kemosentetik

Herkese merhabalar. İyi günler dilerim.
Linux kullanımında çok tecrübeli olmayan birisi olarak, işletim sistemi(Pop_OS) ile alakalı bir sorun yaşamaktayım. Yaşadığım soruna google ve youtube üzerinden çözümler aradım fakat bir neticeye varamayınca Türkiye de daha fazla kullanıcıya ait Ubuntu işletim sisteminin Türkiye formunda yani burada sizlerin tecrübelerinden yararlanabileceğimi düşündüm. Bildiğim kadarı ile Pop_OS! de ubuntu tabanlı bir işletim sistemi.
Bildiğiniz üzere Windows 10 işletim sisteminde başlat çubuğundaki batarya simgesine tıkladığımızda ufak bir güç kontrol ekranı çıkıyor karşımıza. Bunun yanında denetim masası ve ayarlar bölümünde de güç seçenekleri mevcut. (Görsel ile paylaşacağım) Aynı özellik Pop_OS! işletim sisteminde de mevcut fakat sorun burada başlıyor.
Benim Pop_OS! de karşılaştığım sorun şu şekilde. Cihazımı fişe takılı şekilde kullandığım zaman. Cihazı fişe takar takmaz işlemci fanı en yüksek rpm de çalıyor. Sistem otomatik olarak bilgisayarı en yüksek performans moduna alıyor. Bu durumu w10 da paylaştığım görseldeki ekrandan daha iyi pil seçeneğine alarak düşük rpm de işlemci fanı çalıştırabiliyorum. Bu şekilde bilgisayar stabil bir şekilde çalışıyor. Fakat pop_os! de işler öyle değil. Sistemin kendi güç seçeneklerinden ayar yapsamda fişe takar takmaz en yüksek rpm de çalışıyor cihaz. Videolar izledim, consoldan bir kaç işlem yapmayı denedim (videolar eşliğinde), fancontrolcüleri yüklemeye çalıştım ama bir türlü çözüme varamadım. Çözümü W10'a tekrar dönmekte buldum.
Sizlerden ricam daha önce bu tarz bir problem ile karşılaştıysanız ve bu probleme bir çözüm yolu bulduysanız veya hali hazırda bu problemi çözecek bir güncelleme, program mevcutsa benimle paylaşmanız. Yardımcı olursanız çok mutlu olacağım. Okuduğunuz için ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

nxjoseph

Merhaba.

Aşağıdaki bağlantıda sizin yaşadığınız sorunu yaşayan biri daha var, fakat bir çözüm yok.  :-\

https://www.reddit.com/r/pop_os/comments/l2sut1/fans_are_going_full_speed_after_plugging_in_even/

Kemosentetik

reddit konusunu inceledim 2 kişi cevap vermiş ama onlarda alakasız geldi bana.
Yani bu sorunun bir çözümü olmadı. Diğer linux sürümlerinde de aynı problemi yaşar mıyım acaba ?
Sanalda kurduğum zaman işe yaramayacak biliyorum.
Formatta atmak istemiyorum.

nxjoseph

Cogu distro, canli medya ortamini yani live ozelligini destekliyor. Bunlardan birisi ubuntu, size dene veya kur diye 2 tane secenek sunar. Kurmadan deneyebilirsiniz.

Kemosentetik

nxjoseph