Bilgisayar klavye tuşuna basınca açılmasın uyanmasın.

Başlatan resler, 28 Ağustos 2022 - 10:57:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

resler

Kubuntu 22.04 kullanmaya başladım. PC yi tamamen kapatmak yerine uyku (hazırda beklet) durumunda kapatmayı tercih ediyorum. bu şekilde 1 saniyede hızla açılmasını seviyorum. Fakat PC yi ctrl+alt+s ile uyku durumuna aldıktan sonra bazen elim yanlışlıkla bir tuşa basınca veya evdeki kedi masanın üzerinde dolaşırken bir tuşa basınca açılmasını istemiyorum. Normalde de eğer uyku durumundaysa klavye tuşuna basmak yerine güç düğmesine basarak açmayı ve kapamayı tercih ediyorum.

Kısaca PC uykudayken klavyenin bir tuşuna basınca açılmasın istiyorum.

Yardımcı olabilir misiniz?

nxjoseph

Merhaba, su an icin mumkun gorunmuyor.

Alıntı Yapbuldum.

Benim için en iyi çözüm, /proc/acpi/wakeup içinde XHC'yi devre dışı bırakmaktı. Bunu terminale yazarak yaptım: sudo sh -c "echo XHC > /proc/acpi/wakeup" - bu, klavyeyi ve dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakır. - Daha sonra bilgisayarımı askıya aldığımda, yalnızca güç düğmesine basarak uyandırabiliyorum.

Bilgisayarımı açarken bunu otomatik hale getirmeye çalıştım, ancak birçok testten ve denemeden ve başarısız olduktan sonra pes ettim. Çevrimiçi bulduğum basit bir komut dosyasıyla bitirdim, yeniden başlattıktan sonra terminale yazdım. (Çünkü önceki komut yeniden başlatıldığında varsayılana sıfırlanır).

Betik:

#!/bin/sh
for device in XHC
do
    if grep -q "$device.*enabled" /proc/acpi/wakeup
    then
        echo $device > /proc/acpi/wakeup
    fi
done

Daha sonra terminalde şu şekilde çalıştırıyorum: sudo sh Desktop/clickme.sh

Komut dosyasını /etc/rc.local içine koymayı denedim ... ama bu hiçbir şey yapmadı. Ayrıca, Başlangıç ​​Uygulamaları GUI'sine sudo sh Desktop/clickme.sh yazarak komut dosyasını bir başlangıç ​​uygulaması yapmayı denediniz. Ama bu hiçbir şey yapmadı. - Sorun giderme işlemimde yaptığım bir hatayı gören olursa... lütfen söyleyin, her yeniden başlatmada senaryoyu unutmayı çok isterim.

Ubuntu 22.04'te çalışmıyor (KDE kullanarak). Yalnızca güç düğmesi davranışı bir hafta önce varsayılandı, ancak son zamanlarda değiştirdikleri bir şey klavye uyandırma özelliğini etkinleştirdi. Çok sinir bozucu.. Umarım yakın zamanda düzelir –

Bir macbook air'de tam tersi bir davranışa sahibim: Eskiden Esc ile uyanırdı, şimdi sadece açma/kapama tuşuyla ve o kadar uzun ki bazen kapanmayı tetikliyor! -

https://askubuntu.com/a/1393927

resler

Böyle bir özelliği talep eden çok kullanıcı yok demek. Teşekkürler.

nxjoseph

resler

Win tarafında Aygıt Yöneticisinde ki ayarları kurcalarken klavye ve fare ayarlarında bu cihaz bilgisayarı uyandırsın seçeneğinin işaretini kaldırıp denediğimde klavye-fare tuşularına basınca bilgisayar uyanmadı.
Benzer bir ayarın Linux içinde olabileceğini düşünerek yaptığım kısa bir internet aramasında sürücü tarafında bunun için kullanılan etkinleştirme ve kapatma seçeneklerinin olduğunu yazan bir yazı ile karşılaştım. Fakat bu ayarların olduğu sistem dosyalarına nasıl ulaşacağımı ve değiştireceğimi bulamadım. Yazının linki aşağıda. İlgili başlık /sys/devices/.../power/wakeup files
https://www.kernel.org/doc/html/v4.14/driver-api/pm/devices.html

nxjoseph

Paylastiginiz baglanti kernel dokumantasyonu, ben paylastigim konudaki betigi calistirdim ve wakeup dosyasini bozuyor.
Betigi calistirmadan once:
[~]$ cat /proc/acpi/wakeup
Device S-state Status   Sysfs node
X162 S4 *disabled
GP17 S4 *enabled   pci:0000:00:08.1
XHC0 S4 *enabled   pci:0000:08:00.3
XHC1 S4 *enabled   pci:0000:08:00.4
PS2K S3 *disabled
PS2M S3 *disabled
X161 S4 *disabled
PTXH S4 *enabled   pci:0000:01:00.0
X1_1 S4 *disabled
X1_2 S4 *disabled
RLAN S4 *disabled  pci:0000:03:00.0

calistirdiktan sonra:
[~]$ cat /proc/acpi/wakeup
XHC

En azindan bir sey denemek isterseniz wakeup dosyasindaki XHC cihazlarini *enabled yerine *disabled olarak duzenleyebilirsiniz.
XHC0 S4 *disabled   pci:0000:08:00.3
XHC1 S4 *disabled   pci:0000:08:00.4

enabled = aktif
disabled = devredisi

galiba XHC cihazlari klavye ve fare oluyor.

asagidaki komut ile ev dizininize wakeup dosyasinin bir yedegini alabilirsiniz ve dosyayi duzenleyebilirsiniz.
cp /proc/acpi/wakeup $HOME/ ; sudo nano /proc/acpi/wakeup

resler

Clonezilla ile başka bir diske imaj alıp diğer eş PC de denedim. İşe yaramadı :(

nxjoseph

:(

Umarim sorunu cozerler, cozdukleri zaman benim attigim baglantida bilgilendirme yaparlar herhalde.