Void Linux

Başlatan 0M42, 08 Ağustos 2022 - 22:52:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nxjoseph

Rica ederim.

Alıntı YapBu arada sen böyle bilmediğin sorunların çözümlerini nasıl buluyorsun, sorunu ingilizce olarak mı aratıp araştırıyorsun?
Evet, Ingilizce aratiyorum. Internetteki kaynak cogunlukla Ingilizce ve bu sayede baska insanlarin ayni sorunu yasadiklarini ve cozumleri gorebiliyorsun.

Alıntı YapW3Techs, 15 Ağustos 2022 itibariyle çeşitli içerik dillerini kullanan World Wide Web'deki en iyi 10 milyon web sitesinin yüzdelerini tahmin etti

0M42

Tamamdır kardeşim bundan sonra bende önce öyle yapacağım seni çok yormayayım :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2022 - 13:59:07

Kardeşim sudo rm /var/service/acpid komuttan sonra bilgisayar uykuya geçmemeye başladı. Dün akşam bir deneme yapmıştım ama yanlış anlamışım uykuya geçmiyormuş oturumu kilitliyormuş sadece. Bu acpid servisini tekrar nasıl başlatabilirim ayrıca bir de elogind dediğin servisi kapatmayımı denesek?

nxjoseph

Bir de oyle deneyin.
sudo ln -s /etc/sv/acpid /var/service/

sudo rm /var/service/elogind

0M42

Joseph bu şekilde uykuya geçip uykudan uyanıyor ekran da geliyor bir kaç kez üst üste denedim problem yok. Sadece şöyle bir durum var. Uykudan uyanırken cihazın ışıkları yanıyor uyanıyor gibi oluyor 2-3 sn sonra yine uyku moda geçiyor, bir kez daha uyandırmak istediğimde ise sorunsuz bir şekilde uyanıyor parola ekranı geliyor parolamı girince masaüstü açılıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2022 - 19:53:00

Bir de dikkatimi çekti servisi aktif hale getirirken klasör sırası "/etc/sv/acpid /var/service/" oluyor, devre dışı bırakırken ise /var/service/elogind oluyor. Bunun sebebi aktif servisler ile pasif servislerin farklı yerde konumlandırıldığındanmıdır?

[/quote]

nxjoseph

Garip bir sorun.

Alıntı YapBir de dikkatimi çekti servisi aktif hale getirirken klasör sırası "/etc/sv/acpid /var/service/" oluyor, devre dışı bırakırken ise /var/service/elogind oluyor. Bunun sebebi aktif servisler ile pasif servislerin farklı yerde konumlandırıldığındanmıdır?

Bir paket yuklediginizde herhangi bir servisi bulunuyorsa /etc/sv dizininde tutulur. Bu servisi siz aktif etmek istediginizde /var/service/ dizinine kisayol (link) olusturmaniz gerekir.

/etc/sv/acpid dizinindeki acpid dosyasini /var/service/ dizinine kisayol (link) olustur.

Calisan servisler dizinindeki elogind dosyasini sil.

0M42

Sanırım öyle bir dosya zaten yok komutun çıktısı şu şekilde;

[omar@0M42 ~]$ sudo rm /var/service/elogind
Parola:
rm: '/var/service/elogind' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
[omar@0M42 ~]$

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 21 Ağustos 2022 - 15:44:42
Sanırım öyle bir dosya zaten yok komutun çıktısı şu şekilde;

[omar@0M42 ~]$ sudo rm /var/service/elogind
Parola:
rm: '/var/service/elogind' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
[omar@0M42 ~]$

Zaten daha onceki komutta o dosyayi silmediniz mi?  Komutlarin ne yaptigini soyledim.

0M42

Tamam ben daha farklı anlamışım konuya aynı klasör içerisindeki bir paketi aktif etmek yada devre dışı bırakmak olarak bakıyordum başka bir dizine oluşturulan kısayol olayını kaçırmışım.

Peki bu iki programın birbirinden farkı nedir (Acpid ve Elogind)? Bir araştırma yaptım ikiside aynı işi yapıyor gibi görünüyor.

nxjoseph

Alıntı YapMuhtemelen hepimizin bildiği gibi elogind, kullanıcı programlarının kapatma/yeniden başlatma gibi şeyler yapmasına ve ayrıca askıya alma/hazırda bekletme ile dizüstü bilgisayar kapağı/dock olaylarını işlemesine izin vermek için tercih edilen yöntemdir. Ancak bunun dışında pek bir işlevi yoktur.
acpid'de sadece kullanici sudo'suz poweroff/reboot yapamiyor sanirim. Ikisi de ayni gibi.

0M42

Dostum iki serviside dizinden sildim belkide 20 kez uykuya geçirip uyandırdım pc yi bir kez bile siyah ekranda kalmadı hepsinde açıldı. Bakalım zaman ne gösterecek ama şimdilik sanki en sağlıklı böyle çalıştı gibi.

sudo rm /var/service/acpid

nxjoseph

Bilgisayarin fonksiyonlari calismayi durdurmadi mi? ses acma kapama gibi.

0M42

Bilgisayarın üzerinde ayrıca ses açıp kısma tuşu yok ama masaüstündeki panel üzerinden ses açma/kısma, uykuya geçme ve uyanma, ekran kilitleme açılma vs. hepsi çalışıyor. Başka kontrol ettiği özellikler varsa onlarıda kontrol edeyim.

nxjoseph

Pek iyi o zaman bu sekilde kullanabilirsiniz.

0M42

Tamamdır ilgi ve alakana teşekkür ederim bir kez daha  :)

nxjoseph

0M42

nxjoseph

Hayir ama takip ediyorum :D

0M42

:)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2022 - 13:59:56

Dostum şöyle bir soru daha sormak istiyorum sana. Ben kurulum yaparken aşağıdaki ekranda root kısmına işaret koymamıştım bunun bana bir zararı varmı root seçili olsa ne oluyor olmasa ne oluyor?

nxjoseph

Sanirim 'void' kullanicisi icin grup uyeligi istiyor, yani 'void' kullanicisini hangi gruplara dahil etmek istediginizi soruyor. Bir sorun yasamiyorsaniz problem yoktur herhalde.

0M42

0M42

Joseph dostum void de uygulama başlatma menüsünde (başlat menüsü) donatılar sekmesindeki bir programı bakşa bir sekmeye nasıl taşıyabiliyorum acaba?

nxjoseph

Oncelikle o programin nerede oldugunu bulalim. Program ismini siz degistirip aratabilirsiniz. (kucuk harflerle)

ls ~/.local/share/applications/ | grep programismi
ls /usr/share/applications/ | grep programismi

Ciktisinda ayni programismini gordugunuzde dosya oradadir

o dosyanin icerigini buraya atabilir misiniz?

cat ~/.local/share/applications/programismi.desktop
cat /usr/share/applications/programismi.desktop

0M42

Sırasıyla şöyle dostum ;

[omar@0M42 ~]$ ls ~/.local/share/applications/ | grep atom
[omar@0M42 ~]$ ls /usr/share/applications/ | grep atom
atom.desktop
[omar@0M42 ~]$

[omar@0M42 ~]$ cat ~/.local/share/applications/atom.desktop
cat: /home/omar/.local/share/applications/atom.desktop: Böyle bir dosya ya da dizin yok
[omar@0M42 ~]$

[omar@0M42 ~]$ cat /usr/share/applications/atom.desktop
[Desktop Entry]
Name=Atom
Comment=Chrome-based text editor from Github
GenericName=Text Editor
Exec=env ATOM_DISABLE_SHELLING_OUT_FOR_ENVIRONMENT=false /usr/bin/atom %F
Icon=atom
Type=Application
StartupNotify=true
Categories=GNOME;GTK;Utility;TextEditor;Development;
MimeType=text/plain;
StartupWMClass=atom
[omar@0M42 ~]$

Bu arada bende biraz araştırma yaptım taşımak istediğim program başlatıcısı Atom ve donatılardaki atom başlangıcını geliştirme sekmesine taşıdım ama şimdi de hem donatılar sekmesinde hemde geliştirme sekmesinde görünüyor.

nxjoseph

Birden fazla kategori oldugu icin olabilir:

bir de boyle deneyin:
sudo nano /usr/share/applications/atom.desktop
Categories=TextEditor;Development;

Bu sekilde metin duzenleyicilerde ve gelistirme kategorisinde gozukmesi gerekiyor.

0M42

Onlarda şu şekilde ;

[omar@0M42 ~]$ Categories=GNOME;GTK;Utility;TextEditor;Development;
bash: GTK: komut yok
bash: Utility: komut yok
bash: TextEditor: komut yok
bash: Development: komut yok

[omar@0M42 ~]$Categories=TextEditor;Development;

Desktop Entry]
Name=Atom
Comment=Chrome-based text editor from Github
GenericName=Text Editor
Exec=env ATOM_DISABLE_SHELLING_OUT_FOR_ENVIRONMENT=false /usr/bin/atom %F
Icon=atom
Type=Application
StartupNotify=true
MimeType=text/plain;
StartupWMClass=atom

[ 11 satır okundu ]
^G Yardım    ^O Yaz       ^W Nerede    ^K Kes       ^T Çalıştır  ^C Konum
^X Çık       ^R Dosya Oku ^\ Değiştir  ^U Yapıştır  ^J Yasla     ^/ Satıra Git

[omar@0M42 ~]$ Categories=TextEditor;Development;
bash: Development: komut yok
[omar@0M42 ~]$

Geliştirme sekmesinde gözüküyor evet ama donatılarda da aynısı gözüküyor donatılardakini nasıl kaldırabiliriz peki