Void Linux

Başlatan 0M42, 08 Ağustos 2022 - 22:52:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nxjoseph

Tamam, servis olarak da aktif edelim.

sudo ln -s /etc/sv/ufw /var/service/ ; sudo sv up ufw

0M42

[omar@0M42 ~]$ sudo ln -s /etc/sv/ufw /var/service/ ; sudo sv up ufw
warning: ufw: unable to open supervise/ok: file does not exist
[omar@0M42 ~]$

Peki bu komut ile nasıl aktif etmiş olduk? Yani ufw enable komutundan farkı ne oldu

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 10 Ağustos 2022 - 00:13:33
[omar@0M42 ~]$ sudo ln -s /etc/sv/ufw /var/service/ ; sudo sv up ufw
warning: ufw: unable to open supervise/ok: file does not exist
[omar@0M42 ~]$

Peki bu komut ile nasıl aktif etmiş olduk? Yani ufw enable komutundan farkı ne oldu
Hata verdi sanirim aktif edemedik. Komutlari tek tek deneyip ciktilarini atabilir misiniz?
sudo ln -s /etc/sv/ufw /var/service/
sudo sv up ufw
ls /var/service/

ufw enable komutu ile ufwyi baslatiyorsunuz, ufw servisi hala aktif olmuyor. Sistem acilisinda ufwnin calismasi icin servisi aktif etmemiz gerekiyor.

0M42

Tabiki sırasıyla;

[omar@0M42 ~]$ sudo ln -s /etc/sv/ufw /var/service/
Parola:
ln: failed to create symbolic link '/var/service/ufw': Dosya var
[omar@0M42 ~]$

[omar@0M42 ~]$ sudo sv up ufw
[omar@0M42 ~]$

[omar@0M42 ~]$ ls /var/service/
NetworkManager  agetty-tty2  agetty-tty5  elogind  rtkit  ufw
acpid           agetty-tty3  agetty-tty6  lxdm     sshd   uuidd
agetty-tty1     agetty-tty4  dbus         polkitd  udevd
[omar@0M42 ~]$

nxjoseph

Bu sefer hata vermedi bakalim ufwnin durumu ne, calisiyor mu.
sudo sv status ufw

0M42

[omar@0M42 ~]$ sudo sv status ufw
Parola:
run: ufw: (pid 754) 518s
[omar@0M42 ~]$

O komutlardan sonra az önce bilgisayarı yeniden başlattım bir ilgisi olabilir mi?

nxjoseph

Bilmem, olabilir. ufw calisiyormus.

0M42

Kardeşim çok teşekkür ederim. Bir de bende brave kullanıyorum normalde ancak void in havuzunda sanırım yok

[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-install brave
Package 'brave' not found in repository pool.
[omar@0M42 ~]$

Ne önerirsin? Ayrıca havuzda aradığım paketin olup olmadığını kurulum yapmadan öğrenebileceğim bir komut yok mu?

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 10 Ağustos 2022 - 00:29:38
Kardeşim çok teşekkür ederim. Bir de bende brave kullanıyorum normalde ancak void in havuzunda sanırım yok

[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-install brave
Package 'brave' not found in repository pool.
[omar@0M42 ~]$

Ne önerirsin? Ayrıca havuzda aradığım paketin olup olmadığını kurulum yapmadan öğrenebileceğim bir komut yok mu?
Rica ederim.  :)

Paket aramak icin asagidaki komutu deneyin, ornek bir paket verdim ve depolarda bulunmasi gerekiyor. Komutun calisip calismayacagindan emin degilim.
xbps-query -s neofetch

Nasil brave yuklenilecegine bir bakayim.

0M42

Herhangi bir çıktı vermedi ;

[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-query -s neofetch
[omar@0M42 ~]$

nxjoseph

Bir de bunu deneyin.

sudo xbps-query -Rs neofetch

0M42

Oda şu şekilde ;

[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-query -Rs neofetch
[-] neofetch-7.1.0_2 Simple system information script
[omar@0M42 ~]$

nxjoseph

[-] neofetch-7.1.0_2 Simple system information script

neofetch paketini goruntuleyebildiniz, paket arama gerceklesiyor.

0M42

sudo xbps-query -Rs brave

Komutun çıktısı şu şekilde

[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-query -Rs brave
Parola:
[-] python3-adblock-0.6.0_1 Brave's adblock library in Python
[omar@0M42 ~]$

nxjoseph

Evet brave depoda bulunmuyor. Bir yontem ile brave yukleniyor ama biraz ugrastirici.

sudo xbps-install xtools git
git clone https://github.com/void-linux/void-packages
cd void-packages
./xbps-src binary-bootstrap
git clone https://gitlab.com/ElPresidentePoole/brave-bin
cp -r brave-bin srcpkgs/
./xbps-src pkg brave-bin
xi brave-bin

0M42

Dostum tamamdır brave kuruldu ve çalışıyor. Müsait bir zamanında son yazdığın komutların ne anlama geldiğinide yazabilirmisin?

Ayrıca bir kaç sorum daha olacak lubuntuda reboot, poweroff gibi bazı komutları root yetkisi gerekmeden kullanıcı hesabımla da yapabiliyordum ancak void root yetkisi istiyor. Kullanıcı hesabıma bu yetkiyi nasıl verebilirim?

Panelde ses ayarı ikonunu göremiyorum öğe ekleme menüsünde de yok bu konuda bir şey yapabilirmiyiz?

Ve bilgisayar açılışta grub ekranında 5 saniye kadar bekliyor. sudo nano /etc/default/grub komutu ile açılan penceredeki GRUB_TIMEOUT=5 satırını GRUB_TIMEOUT=0 olarak değiştirip kaydettim ama yine bekliyor grub ekranında.

Aciliyeti yoktur ne zaman müsait olursan joseph kardeşim.

nxjoseph

En son yazdigim komutlar derken brave yuklemek icin olanlar mi? Brave'i xbps paket yoneticisine tanitarak (template ile) manuel olarak kuruyoruz diyebiliriz.

Alıntı YapAyrıca bir kaç sorum daha olacak lubuntuda reboot, poweroff gibi bazı komutları root yetkisi gerekmeden kullanıcı hesabımla da yapabiliyordum ancak void root yetkisi istiyor. Kullanıcı hesabıma bu yetkiyi nasıl verebilirim?
Asagidaki komutlari deneyin, olmaz ise baska bir yontem deneyebiliriz.
loginctl poweroffveya loginctl reboot

Alıntı YapVe bilgisayar açılışta grub ekranında 5 saniye kadar bekliyor. sudo nano /etc/default/grub komutu ile açılan penceredeki GRUB_TIMEOUT=5 satırını GRUB_TIMEOUT=0 olarak değiştirip kaydettim ama yine bekliyor grub ekranında.
grub konfigurasyonunu duzenledikten sonra grub'u guncellemeniz gerekiyor, guncellemediyseniz asagidaki komut ile guncelleyin.
sudo update-grub

Alıntı YapPanelde ses ayarı ikonunu göremiyorum öğe ekleme menüsünde de yok bu konuda bir şey yapabilirmiyiz?
Hangi masaustu dagitimini kullaniyordunuz?

0M42

Kardeşim loginctl poweroff ve loginctl poweroff komutları işe yaradı. Peki neden loginctl eklemek gerekiyor?

Bu arada xfce masaüstü kullanıyorum void ile ön tanımlı geldi.

Bu arada grub konusu tamamdır artık beklemiyor.

nxjoseph

xfce pulseaudio pluginini yukleyip (yuklu gelmiyor herhalde) tekrar paneli kontrol edin.
sudo xbps-install xfce4-pulseaudio-plugin

Alıntı YapKardeşim loginctl poweroff ve loginctl poweroff komutları işe yaradı. Peki neden loginctl eklemek gerekiyor?
Void Linux elogind kullandigi icin sudo'suz yonetebiliyorsunuz.

Alıntı Yapelogind, kullanıcı oturum açmalarını yöneten bir sistem hizmetidir. Şunlardan sorumludur:
•Kullanıcıların ve oturumların, süreçlerinin ve boşta kalma durumlarının takibi
• Kullanıcılara sistem kapatma veya uyku gibi işlemlere PolicyKit tabanlı erişim sağlama
•Uygulamalar için bir kapatma/uyku engelleme mantığının uygulanması
• Güç/uyku donanımı tuşlarının kullanımı
• Çoklu koltuk yönetimi
• Oturum anahtarı yönetimi
• Kullanıcılar için cihaz erişim yönetimi

https://www.reddit.com/r/voidlinux/comments/gwd0fs/poweroff_and_reboot_commands_without_sudo/
https://man.voidlinux.org/elogind.8

loginctl yazmakla ugrasmak yerine yerine bash icin alias (takma ad) tanimlayip poweroff demenizle loginctl poweroff'u tetikleyebilirsiniz, bunlari asagidaki komut ile yapabilirsiniz. reboot'u da iceriyor.

echo "alias poweroff='loginctl poweroff'" >> ~/.bashrc && echo "alias reboot='loginctl reboot'" >> ~/.bashrc && source ~/.bashrc

0M42

Kardeşim "sudo xbps-install xfce4-pulseaudio-plugin" komutu yazdım kuruldu bilgisayarı yeniden başlattım ancak panelde ses ayar ikonu yine görünmedi.

nxjoseph

panel'e ekleyebiliyor musunuz?

bunu da deneyebilirsiniz.
sudo xbps-install xfce4-alsa-plugin

0M42

Tamam dostum ben panele kendiliğinden gelecek sanmıştım sen panele ekle deyince uyandım panele ekledim o sorunuda sayende hallettik :)

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 10 Ağustos 2022 - 20:25:34
Tamam dostum ben panele kendiliğinden gelecek sanmıştım sen panele ekle deyince uyandım panele ekledim o sorunuda sayende hallettik :)
o zaman alsa pluginine gerek kalmadi :)

0M42

Dostum panele ekleyebileceğim cpu sıcaklığını izleyen bir uygulama biliyormusun? Ve void te lubuntu gibi synaptic paket yöneticisi gibi bir uygulama varmı

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 11 Ağustos 2022 - 00:28:58
Dostum panele ekleyebileceğim cpu sıcaklığını izleyen bir uygulama biliyormusun? Ve void te lubuntu gibi synaptic paket yöneticisi gibi bir uygulama varmı
Synaptic yok ama synaptic gibi bir program var mi bilmiyorum ama bence gerek de yok.
Alıntı YapSynaptic uygulaması APT paket yönetim sistemini kullanan Debian ve Debian tabanlı, Ubuntu, openSUSE gibi GNU/Linux dağıtımları için grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) sunan bir paket yönetim aracıdır.

Xfce'nin sensor plugini var, asagidaki komut ile yukleyebilirsiniz.
sudo xbps-install xfce4-sensors-plugin

Yukledikten sonra panele eklemeyi deneyin.