Void Linux

Başlatan 0M42, 08 Ağustos 2022 - 22:52:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nxjoseph

Geany dosyayi xterm uzerinden calistirmaya calisiyor. xterm yuklu degilse yukleyebilirsiniz ya da xterm ile ac ayarini degistirebilirsiniz. Ben xterm yerine kitty denedim ama olmadi.

Edit >> Preferences >> Tools >> Terminal

https://askubuntu.com/questions/1005416/how-to-change-default-terminal-of-geany-to-konsole-or-another-emulator-that-sup

0M42

Teşekkür ederim joseph xterm i kurdum işim görüldü.

nxjoseph

0M42

Joseph merhaba kardeşim, void macbook a kurulurmu driver sorunu yaşarmıyım bu bilgiye nasıl ulaşabilirim?

yakusha

Artık bu forumu kullanmıyor.

nxjoseph

Merhaba.

Void linux redditinde macbook pro uzerinde kullananlar varmis.
Alıntı YapGrub yerine gummiboot kullanın ve işe yarıyor

Ayrica;
Alıntı Yap
Asahi Linux, Linux'u Apple silikon destekli Mac'lere taşımayı ve onların macOS'tan farklı bir işletim sistemi çalıştırmalarını sağlayan bir projedir.

Bazı geliştiriciler, 2021'in sonlarında Linux'u bir M1 Mac üzerinde çalıştırmayı başarsa da, daha önce genel halk için uygun bir yükleyici mevcut değildi. Bu, Linux için gerekli olan çeşitli sürücülerin ve bileşenlerin zahmetli bir şekilde manuel olarak yüklenmesi ve işlerin ters gitmesi için birçok yol anlamına geliyordu. İyi haber şu ki, Asahi Linux için bir yükleyici artık alfa biçiminde mevcut ve maceracı Mac sahiplerinin bu seçeneği keşfetmesini çok daha kolay hale getiriyor. Asahi Linux, ARM işlemciler için Arch Linux'un bir çeşididir ve bu tam bir Linux kurulumu olsa da, bu alfa sürümü oldukça sınırlayıcı olabilen GPU desteğinden yoksundur. Andrew Tsai, yakın tarihli bir YouTube videosunda bir M1 Mac üzerinde Asahi Linux'un bir tanıtımını yaptı.

Asahi Linux yükleyicisi, bir Apple Silicon Mac'te doğrudan Linux'a önyükleme yapmak için ayrı bir bölüm kurulmasına izin verir ve birkaç sınırlama ile iyi çalışır. GPU kartı etkin değil ve kuşkusuz çalışmaya başlaması biraz zaman alacak. Bu, oyunun çalışmayacağı ve video akışını bile kaldıramayacağı anlamına gelir. Öte yandan, Firefox tarayıcısı gibi standart uygulamalar bu sınırlamalar dahilinde beklendiği gibi çalışır.

Asahi Linux ekibi, devam edecek çok az şeyle, tersine mühendislik sürücüleri konusunda harika bir iş çıkardı. Wi-Fi, USB 2, ekran, NVMe, Kapak anahtarı, Güç düğmesi, klavye, dokunmatik yüzey, pil bilgileri, şarj kontrolü, Ethernet, SD kart okuyucu ve CPU frekans değiştirme dahil olmak üzere çoğu Mac ve MacBook donanımı desteklenir. Eksik olan önemli özellikler arasında DisplayPort, HDMI, Bluetooth, Thunderbolt ve grafik ve video işlemeyi hızlandırmak için belirtildiği gibi GPU desteği yer alıyor. Bu, M1 Mac bilgisayarlar için Asahi Linux'un şu anda açık kaynaklı projeye katkıda bulunmak isteyebilecek geliştiricilere bırakılması anlamına geliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=SoszrV0TG3U

0M42

Joseph tekrar merhaba kardeşim, daha öncede oturum kaydetme ile ilgili bir sorum olmuştu sana aynı konu ile ilgili bir sorum daha olacak. Her ne kadar aşağıdaki kısımdan oturum kaydetme özelliğini devredışı bıraksamda yine oturum kaydetmeye devam ediyor.

Şöyle bir durum var sistemi kapat menüsünde "Gelecek girişler için oturumu kaydet" diye bir seçenek var bu sürekli seçili oluyor. Her ne kadar seçimi kaldırsam da bir sonraki açılışta yine seçili oluyor. Bunu komple devre dışı bırakamam mı?

nxjoseph

Merhaba. Oturumu kapat kısmındaki oturumu kaydet seçeneğini devredışı bırakmak için aşağıdaki komutları deneyebilir misiniz?

/etc/xdg/xfce4/kiosk dizinini oluşturun.
sudo mkdir /etc/xdg/xfce4/kiosk
oluşturulan dizinde kioskrc adlı dosyayı oluşturun ve metin düzenleyiciniz ile açın. (xfce masaüstü ortamında mousepad metin düzenleyicisi genellikle varsayılan olarak geldiği için onu yazdım)
sudo mousepad /etc/xdg/xfce4/kiosk/kioskrc
Metin düzenleyicisi ile açılan dosyaya aşağıdaki içeriği yapıştırın.
[xfce4-session]
SaveSession=NONE

Kaydedip kapatabilirsiniz.

Sisteminizi yeniden başlatıp tekrar oturumu kapatmayı deneyin ve oturumu kaydet seçeneğini kontrol edin.

0M42

Dostum tamamdır söylediklerin yaptım artık oturum kapat kısmında öyle bir seçenek görmüyorum.

Peki ben bu işlemlerden sonra oluşturduğumuz klasörü silersem tekrar o seçenek geri gelir mi? Ve neden kioskrc adında bir dosya oluşturduk (öğrenme maksadı ile soruyorum)

Ve son olarak aşağıdakileri biraz daha detaylandırabilirmisin ne yapmış olduk böylece

[xfce4-session]
SaveSession=NONE

nxjoseph

Güzel.

Alıntı YapPeki ben bu işlemlerden sonra oluşturduğumuz klasörü silersem tekrar o seçenek geri gelir mi?
Evet, gelir. Yapılan konfigürasyon silinmiş olur.
Alıntı Yapneden kioskrc adında bir dosya oluşturduk (öğrenme maksadı ile soruyorum)

Alıntı YapXfce'nin bazı bileşenleri kiosk modunu destekler. Bu, şu adreste bulunan sistem kioskrc dosyasını oluşturup değiştirerek etkinleştirilebilir:

${sysconfdir}/xdg/xfce4/kiosk/kioskrc

Varsayılan olarak, ${sysconfdir} /etc'ye işaret eder.

https://wiki.xfce.org/howto/kiosk_mode

[xfce4-session]
SaveSession=NONE

SaveSession = OturumuKaydet
NONE = Hiçbiri

Bu konfigürasyon yapılınca o seçenek kayboldu.

0M42

Tamamdır dostum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2022 - 12:10:45

Joseph abi undervolting diye bir paket kurdum ancak paketi bilgisayarın içinde bulamıyorum kayboldu. Uygulama bulucu ile aratıyorum oda bulamıyor.

Paketi aratınca karşıma şu çıktı ;

[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-query -Rs Undervolting
Parola:
[-] intel-undervolt-1.7_1 Intel CPU undervolting tool
[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-install -S

Kurulumu yaptım

[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-install -S intel-undervolt-1.7_1
[*] Updating repository `https://repo-default.voidlinux.org/current/x86_64-repodata' ...
x86_64-repodata: 1786KB [avg rate: 76KB/s]

Name            Action    Version           New version            Download size
intel-undervolt install   -                 1.7_1                  18KB

Size to download:               19KB
Size required on disk:          48KB
Space available on disk:        79GB

Do you want to continue? [Y/n] y

[*] Downloading packages
intel-undervolt-1.7_1.x86_64.xbps.sig: 512B [avg rate: 6173KB/s]
intel-undervolt-1.7_1.x86_64.xbps: 18KB [avg rate: 189KB/s]
intel-undervolt-1.7_1: verifying RSA signature...

[*] Collecting package files
intel-undervolt-1.7_1: collecting files...

[*] Unpacking packages
intel-undervolt-1.7_1: unpacking ...

[*] Configuring unpacked packages
intel-undervolt-1.7_1: configuring ...
intel-undervolt-1.7_1: installed successfully.

1 downloaded, 1 installed, 0 updated, 1 configured, 0 removed.
[omar@0M42 ~]$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2022 - 12:16:17

https://wiki.archlinux.org/title/Undervolting_CPU

Program sanırım sadece terminal altında çalışan bir program. Programın sistemin bilgilerini okuması için verdiğim komutun çıktısı şu şekilde;

[omar@0M42 ~]$ sudo intel-undervolt read
Parola:
CPU (0): Input/output error
GPU (1): Input/output error
CPU Cache (2): Input/output error
System Agent (3): Input/output error
Analog I/O (4): Input/output error
[omar@0M42 ~]$

Yani hiç bir bilgiyi okuyamamış. Bu neden olabilir sence?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2022 - 12:23:27

mousepad /etc/intel-undervolt.conf  komutunun çıktısı da şu şekilde.

# Enable or Disable Triggers (elogind)
# Usage: enable [yes/no]

enable no

# CPU Undervolting
# Usage: undervolt ${index} ${display_name} ${undervolt_value}
# Example: undervolt 2 'CPU Cache' -25.84

undervolt 0 'CPU'  0
undervolt 1 'GPU'  0
undervolt 2 'CPU Cache' 0
undervolt 3 'System Agent' 0
undervolt 4 'Analog I/O' 0

# Power Limits Alteration
# Usage: power ${domain} ${short_power_value} ${long_power_value}
# Power value: ${power}[/${time_window}][:enabled][:disabled]
# Domains: package
# Example: power package 45 35
# Example: power package 45/0.002 35/28
# Example: power package 45/0.002:disabled 35/28:enabled

# Critical Temperature Offset Alteration
# Usage: tjoffset ${temperature_offset}
# Example: tjoffset -20

# Energy Versus Performance Preference Switch
# Usage: hwphint ${mode} ${algorithm} ${load_hint} ${normal_hint}
# Hints: see energy_performance_available_preferences
# Modes: switch, force
# Load algorithm: load:${capture}:${threshold}
# Power algorithm: power[:${domain}:[gt/lt]:${value}[:[and/or]]...]
# Capture: single, multi
# Threshold: CPU usage threshold
# Domain: RAPL power domain, check with `intel-undervolt measure`
# Example: hwphint force load:single:0.8 performance balance_performance
# Example: hwphint switch power:core:gt:8 performance balance_performance

# Daemon Update Interval
# Usage: interval ${interval_in_milliseconds}

interval 5000

# Daemon Actions
# Usage: daemon action[:option...]
# Actions: undervolt, power, tjoffset
# Options: once

daemon undervolt:once
daemon power
daemon tjoffset

0M42

Joseph void deki yazıcı ile ilgili ne kadar paket varsa hepsini kaldırabilirmiyiz? Bu konuda beni yönlendirebilirmisin müsait olduğun bir zaman.

Ve swappines nedir değerini düşürürsek ne fark eder?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Eylül 2022 - 11:13:39

Swappiness değerini aşağıdaki linkten yardım alarak hallettim sanıyorum ;
https://www.howtoforge.com/tutorial/linux-swappiness/

Swappiness i 10 a düşürdüm sence ideal değer ne olmalı?

nxjoseph

Alıntı Yapvoid deki yazıcı ile ilgili ne kadar paket varsa hepsini kaldırabilirmiyiz?
Varsayılan olarak yüklü gelenleri mi diyorsun? paket isimlerini bilmeden kaldırmak zor olabilir. İlk önce onları öğrenmek gerek.

Swappiness olayını bilmiyordum.

Alıntı YapSwappiness, Linux çekirdeğinizin RAM içeriğini takas için ne kadar (ve ne sıklıkla) kopyalayacağını tanımlayan çekirdek parametresidir. Bu parametrenin varsayılan değeri "60" olup "0"dan "100"e kadar herhangi bir değer alabilir. Takas parametresinin değeri ne kadar yüksek olursa, çekirdeğiniz o kadar agresif bir şekilde takas edecektir.

Siz bu değeri 10'a düşürdüğünüz için swap alanı daha az kullanılacak. Bence ideal değer, varsayılan olarak ayarladıkları gibi 60'tır.

0M42

O zaman tekrar 60 yapacağım.

Linux kullandığım bilgisayarda yazıcı kullanmayacağım o yüzden yazıcı ile ilgili tüm servisleri kaldırmak istiyorum. Hatta yazıcı gibi kullanmayacağım tüm servisleri kapatmak yada kaldırmak istiyorum ama nasıl tespit edeceğimi bilmiyorum. Mesela Bluetooth da öyle ama isimlerini nasıl tespit edeceğimi bilmiyorum.

nxjoseph

Aşağıdaki 2 komut, yüklü olan paketleri sıralayıp paket açıklamalarında print (yazdır) ve bluetooth geçen paketleri sıralayacaktır.
sudo xbps-query -l | grep print
sudo xbps-query -l | grep bluetooth

Şöyle de yapabilirsiniz; kaldırmak istediğiniz programları açın ve isimlerini bulmaya çalışın. Terminalden çalıştırmayı da deneyebilirsiniz.

0M42

Teşekkür ederim joseph peki  "xbps-query -l | grep print" komutu yazınca çıkan tüm paketleri sileyim mi?

Ayrıca query -Rs ile query -l komutlarının farkı nedir?

sudo xbps-query -l | grep print komutun çıktısı;

[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-query -l | grep print
Parola:
ii chromaprint-1.5.1_1                       Library that extracts fingerprints from any audio source
ii lcms2-2.13.1_1                            Small-footprint color management engine, version 2
ii samba-libs-4.14.12_1                      SMB/CIFS file, print, and login server for Unix - core libraries
[omar@0M42 ~]$

Buda sudo xbps-query -l | grep bluetooth komutun çıktısı;

[omar@0M42 ~]$ sudo xbps-query -l | grep bluetooth
[omar@0M42 ~]$

Cihazda bluetooth var ama paket adına hiç bir şey yok demek mi bu?

Ayrıca diğer söylediğin alternatif yöntemi anlayamadım dostum. Mesela menülerde yazıcı yada bluetooth ile ilgili bir uygulama isim vs. zaten göremiyorum.

nxjoseph

Rica ederim.
query -l # yüklü paketleri listele

Birkaç paket listeledi fakat hepsi doğru değil. bluetooth'u da bulmadı.

0M42

Yani bu ne demek peki dostum yüklü yazıcı servisi yok mu dersin

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Eylül 2022 - 11:21:30

Alıntı yapılan: nxjoseph - 17 Eylül 2022 - 10:27:14
Merhaba.

Void linux redditinde macbook pro uzerinde kullananlar varmis.
Alıntı YapGrub yerine gummiboot kullanın ve işe yarıyor

Ayrica;
Alıntı Yap
Asahi Linux, Linux'u Apple silikon destekli Mac'lere taşımayı ve onların macOS'tan farklı bir işletim sistemi çalıştırmalarını sağlayan bir projedir.

Bazı geliştiriciler, 2021'in sonlarında Linux'u bir M1 Mac üzerinde çalıştırmayı başarsa da, daha önce genel halk için uygun bir yükleyici mevcut değildi. Bu, Linux için gerekli olan çeşitli sürücülerin ve bileşenlerin zahmetli bir şekilde manuel olarak yüklenmesi ve işlerin ters gitmesi için birçok yol anlamına geliyordu. İyi haber şu ki, Asahi Linux için bir yükleyici artık alfa biçiminde mevcut ve maceracı Mac sahiplerinin bu seçeneği keşfetmesini çok daha kolay hale getiriyor. Asahi Linux, ARM işlemciler için Arch Linux'un bir çeşididir ve bu tam bir Linux kurulumu olsa da, bu alfa sürümü oldukça sınırlayıcı olabilen GPU desteğinden yoksundur. Andrew Tsai, yakın tarihli bir YouTube videosunda bir M1 Mac üzerinde Asahi Linux'un bir tanıtımını yaptı.

Asahi Linux yükleyicisi, bir Apple Silicon Mac'te doğrudan Linux'a önyükleme yapmak için ayrı bir bölüm kurulmasına izin verir ve birkaç sınırlama ile iyi çalışır. GPU kartı etkin değil ve kuşkusuz çalışmaya başlaması biraz zaman alacak. Bu, oyunun çalışmayacağı ve video akışını bile kaldıramayacağı anlamına gelir. Öte yandan, Firefox tarayıcısı gibi standart uygulamalar bu sınırlamalar dahilinde beklendiği gibi çalışır.

Asahi Linux ekibi, devam edecek çok az şeyle, tersine mühendislik sürücüleri konusunda harika bir iş çıkardı. Wi-Fi, USB 2, ekran, NVMe, Kapak anahtarı, Güç düğmesi, klavye, dokunmatik yüzey, pil bilgileri, şarj kontrolü, Ethernet, SD kart okuyucu ve CPU frekans değiştirme dahil olmak üzere çoğu Mac ve MacBook donanımı desteklenir. Eksik olan önemli özellikler arasında DisplayPort, HDMI, Bluetooth, Thunderbolt ve grafik ve video işlemeyi hızlandırmak için belirtildiği gibi GPU desteği yer alıyor. Bu, M1 Mac bilgisayarlar için Asahi Linux'un şu anda açık kaynaklı projeye katkıda bulunmak isteyebilecek geliştiricilere bırakılması anlamına geliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=SoszrV0TG3U

Güzel kardeşim malüm ram hayal kırıklığı yüzünden bir arkadaşımın kullanmadığı eski bilgisayarını almaya niyetlendim bu ara. Şu an ki linux kullandığım bilgisayardan biraz daa hallice DDR3 ram kullanıyor ve 8 gb. a kadar destekliyor. Fakat işlemcisi Amd Athlon X2 E-350 ve ekran kartı yongası Amd radeon HD 6310. Void te bunlarla ilgili sorun yaşarmıyım acaba?

nxjoseph

Bir Void Linux USB'si ile deneyebilirsiniz. Bilgisayarı USBden başlatıp kontrol edebilirsiniz.

0M42

Bilgisayar yakınımda olmadığı için deneyemiyorum :( Arkadaşta anlamaz bu işlerden ona söylesem hani

nxjoseph

0M42

nxjoseph

Tam olarak marka modeli ne? İnternet üzerinde aratarak üzerinde Linux kullanan var mı diye bakabilirsiniz.

0M42

sony pcg-31111m  cihaz bu kardeşim baktım pek bir şey bulamadım ama yine araştıracağım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Eylül 2022 - 20:08:08

Neyse dostum ödemeyi yaptım cihazı aldım sanırım yarın gelir artık şansıma ne çıkarsa :)

nxjoseph

Hayırlı olsun, bol şans  :D

Ben de bakayım.

Pek bir şey bulamadım.