Void Linux

Başlatan 0M42, 08 Ağustos 2022 - 22:52:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nxjoseph

Onlar komut degildi, atom.desktop dosyasini nano editor ile acin ve categories satirini asagidaki gibi degistirin.

sudo nano /usr/share/applications/atom.desktop

Categories=TextEditor;Development;

0M42

Tamamdır kardeşim artık sadece geliştirme sekmesinde var

nxjoseph

0M42

0M42

Alıntı yapılan: nxjoseph - 25 Ağustos 2022 - 21:35:55
Onlar komut degildi, atom.desktop dosyasini nano editor ile acin ve categories satirini asagidaki gibi degistirin.

sudo nano /usr/share/applications/atom.desktop

Categories=TextEditor;Development;

Dostum peki başlangıç menüsünde herhangi bir sekmeden program başlatıcıyı silmek istersem hangi komutu kullanmalıyım?

nxjoseph

Ilk once programin adini bulun. Dosyayi silmenize gerek olmadan .desktop uzantisini silerek gorunmemesini saglayabilirsiniz.

$ ls /usr/share/applications | grep programismi
programismi.desktop
$ sudo mv /usr/share/applications/programismi.desktop /usr/share/applications/programismi

ls ~/.local/share/applications | grep programismi

0M42

Tamamdır hallettim bir kez daha teşekkürler dostum

nxjoseph

0M42

Dostum aşağıdaki komutların işlevlerini rica etsem yazabilirmisiniz?

xbps-install -S (bildiğim kadarıyla repoyu güncelliyor)
xbps-install -Su
xbps-install -Syu

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 29 Ağustos 2022 - 00:00:34
Dostum aşağıdaki komutların işlevlerini rica etsem yazabilirmisiniz?

xbps-install -S (bildiğim kadarıyla repoyu güncelliyor)
xbps-install -Su
xbps-install -Syu

xbps-install -S = uzak depo ile senkronize et yani repoyu güncelliyor
xbps-install -Su = hem senkronize et hem de guncelle (update)
xbps-install -Syu = -Su'dan farki Tüm soruları evet olarak kabul eder (-y).

Surekli komutlari girmek yerine alias olusturabilirsiniz. Asagida benim kullandigim aliaslari ornek olarak bakabilirsiniz.
$ alias
alias ara='pacman -Ss'
alias guncelle='sudo pacman -Syu'
alias kur='sudo pacman -S --needed'

Bu sekilde daha kolay ve rahat kullanim oluyor, paket yukleyeceksem pacman -S yazmak yerine kur yazip paket ismi yazmak gibi.

Siz aynisini yapmak isterseniz asagidaki komutu calistirin yeterli.

echo "alias guncelle='sudo xbps-install -Su'" >> ~/.bashrc ; echo "alias kur='sudo xbps-install'"  >> ~/.bashrc ; echo "alias ara='xbps-query -Rs'" >> ~/.bashrc

guncelle, sistemi gunceller. ( tum sorulari otomatik kabul etmeden )
kur, paket kurmak icin.
ara, paket aramak icin.

0M42

Tamamdır çok teşekkür ederim bunları uygulayıp duruma göre tekrar yazacağım sana.

Ayrıca kendine has paket yöneticisi olan dağıtımlarda (void gibi yada arch gibi) paket yöneticisi ile ilgili olan komutların dışında diğer komutlar genel olarak linux dağıtımları ile aynımıdır?

nxjoseph

Rica ederim.
Alıntı YapAyrıca kendine has paket yöneticisi olan dağıtımlarda (void gibi yada arch gibi) paket yöneticisi ile ilgili olan komutların dışında diğer komutlar genel olarak linux dağıtımları ile aynımıdır?
Evet, hepsi linux dagitimi oldugu icin.

Alıntı YapLinux sadece bir çekirdektir, işletim sistemi değil, komutlar veya GUI programları veya güzel masaüstleri gibi doğrudan kullandığınız şeyler çekirdek tarafından değil, işletim sistemleri ile dağıtılan kullanıcı alanı bileşenleri tarafından sağlanır.

Kabukta kullandığınız komutlar, kabuk yerleşik işlevlerinden veya harici yazılım paketinden gelir. Yüklediğiniz yazılımlara bağlı olarak aynı veya farklı olabilirler. Komutları her zaman kabuğunuzda kullanırsınız, ancak aslında kabuğunuzla neredeyse hiçbir ilgisi yoktur (Bu, Windows/OS X/*BSD için bile geçerlidir), kabuğunuzun nasıl çalıştığını öğrenin.

Sadece bazı dağıtımlar sizin için bazı ortak yazılımları varsayılan olarak yükler, böylece bazı ortak komutları kullanılabilir hale getirirsiniz. Neredeyse tüm dağıtımlarda ls kullanabilirsiniz çünkü neredeyse tüm dağıtımlar sizin için linux-utils yazılımını kurar.

Bazı dağıtımlarda, istediğiniz paketleri seçmek için daha fazla özgürlüğe sahipsiniz, bu durumda, linux-utils veya bu komutu sağlayabilecek herhangi bir yazılımı yüklemeyi reddederseniz, ls'yi kullanamayabilirsiniz. Ayrıca, aynı ada sahip komutlar sağlarlarsa, farklı yazılım paketlerinin birbirleriyle çarpişabi̇lecekleri̇ne dikkat edin.

0M42

Şöyle yazdığın komutlara hayran kalıyorum dostum ;

echo "alias guncelle='sudo xbps-install -Su'" >> ~/.bashrc ; echo "alias kur='sudo xbps-install'"  >> ~/.bashrc ; echo "alias ara='xbps-query -Rs'" >> ~/.bashrc

Her bir karakterin ne işe yaradığını nasıl öğreniyorsun benim yabancı dilim yok paket kur kaldır güncelle gibi temel şeylerden öteye gidemedim hala. Öğrenebileceğim bir kaynak ta bulamıyorum yani şu karakter şu işe yarar, şunun la kullanırsın şu işi görür vs. şeklinde bir anlatan kaynağada rastlamadım.

nxjoseph

Tesekkur ederim.

Alıntı YapÖğrenebileceğim bir kaynak ta bulamıyorum yani şu karakter şu işe yarar, şunun la kullanırsın şu işi görür vs. şeklinde bir anlatan kaynağada rastlamadım.
Asagidaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/watch?v=aKgO2vRcdDg

0M42

Tamamdır dostum bu arada şöyle bir durum var bilgisayarı her yeniden başlattığımda masaüstü açılınca boş bir metin dosyası açık oluyor. Bunu nasıl düzeltirim ben nasıl oldu onuda anlamadım

Açılıştaki görüntü bu;

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2022 - 21:55:14

Bir de ayarlar kısmında şöyle bir pencere var. Bunlardan hiç biri seçili değil. Bu servisler çalışmalımı hangisini çalıştırmalıyım yoksa gerek yok mu?

nxjoseph

Autostart olmasi gerekiyor ki baslangicta "mousepad" programi calissin. Farkettiyseniz panelde Adsiz 1 yaziyor yani varolan bir dosyayi acmiyor, sadece mousepad programi calisiyor ve otomatikmen adsiz dosya olusturuyor.

Asagidaki komutun ciktisini atabilir misiniz? Autostart mi diye kontrol edelim.
ls ~/.config/autostart/

Grafik arayuzden bakmak isterseniz asagidaki pencereden "kendiliginden uygulama baslatimi" sekmesini kontrol edin.

Alıntı YapBir de ayarlar kısmında şöyle bir pencere var. Bunlardan hiç biri seçili değil. Bu servisler çalışmalımı hangisini çalıştırmalıyım yoksa gerek yok mu?
O servisleri calistirmaniza gerek yok.

0M42

Çıktı şöyle

[omar@0M42 ~]$ ls ~/.config/autostart/
nm-applet.desktop      xfce-polkit.desktop          xfsettingsd.desktop
pulseaudio.desktop     xfce4-power-manager.desktop
xdg-user-dirs.desktop  xfce4-screensaver.desktop
[omar@0M42 ~]$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ağustos 2022 - 00:04:04

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ağustos 2022 - 00:17:14

Bunların hepsini devre dışı bıraktım bilgisayarı yeniden başlattım yine o dosya kendiliğinden açıldı.

nxjoseph

cat ~/.xsessionrc
komutunun ciktisini atabilir misiniz?

Kaydedilen oturum veya gecerli oturum kisminda Oturum kapatıldığında oturumu otomatik olarak kaydet secenegini arayabilir misiniz? Onu devredisi birakin.

0M42

Komutun çıktısı şu şekilde ;

[omar@0M42 ~]$ cat ~/.xsessionrc
cat: /home/omar/.xsessionrc: Böyle bir dosya ya da dizin yok
[omar@0M42 ~]$

Dostum aşağıdaki menüdeki kaydedilen oturumu silip bilgisayarı yeniden başlattım dosya açılmadı sanırım düzeldi.

Sanırım şu seçenekten bahsediyorsun zaten seçili durumda. Bunu devre dışı bırakıyorum o zaman.

nxjoseph

0M42

Tamamdır dostum dediğin gibi oturumu kaydet özelliğini devre dışı bıraktım 8)

0M42

Joseph dostum linux ta paket kurup kaldırınca sağda solda kırıntı dosya kalıyor mu? Mesela ben void te xbps-remove -o ile temizlik yapıyorum başka bir şey yapmak gerekiyor mu?

nxjoseph

o parametresine bir de f ekleyebilirsiniz.

xbps-remove -of paketismi

Alıntı Yap-f, --force | Paket dosyalarını, değiştirilmiş olsalar bile zorla kaldırın.
-o, --remove-orphans | Otomatik olarak yüklenen (bağımlılıklar olarak) ve şu anda kurulu herhangi bir paketin bağımlılığı olmayan yüklü paket yetimlerini kaldırır.

0M42

Tamamdır kardeşim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Eylül 2022 - 00:00:40

Bir sorum daha var ben kurulum yaparken swap alanını 100mb. yapmışım ram de az olduğu için ram+swap dolunca bilgisayar kilitleniyor. Swap alanını büyütme şansım varmı? Yoksa yeniden kurulummu yapmam gerekiyor?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Eylül 2022 - 00:06:01

[omar@0M42 ~]$ free -m
               total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:            1970        1078         266         196         625         533
Swap:             99          99           0
[omar@0M42 ~]$

nxjoseph

Sanirim 2gb raminiz var. Swap alani yanlis hatirlamiyorsam ramin 2 kati buyuklugunde olmali yani bu duumda 4096mb kadar swap alaniniz olmali. Degistirebilir misiniz bilmiyorum ama canli bir linux usbsine ihtiyaciniz var. Bu ubuntu kurulu bir usb olabilir.