Ekran Parlaklığını Değiştiremiyorum

Başlatan LazyESC, 17 Temmuz 2022 - 14:27:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LazyESC

Ekran parlaklığımı fn tuşları ile sağ üstteki parlaklık değiştirme ayarlarından değiştiriyorum fakat etkilenmiyor yardımcı olabilir misiniz?

engin@engin-IdeaPad-Gaming-3-15ARH05:~$ ls /sys/class/backlight/
amdgpu_bl1  ideapad

nxjoseph

Merhaba. Asagidaki komutu terminale yazdiktan sonra ciktiyi paylasabilir misiniz?
uname -r

LazyESC

nxjoseph

Tesekkur ederim, simdi grub konfigurasyonuna bir parametre ekleyecegiz, bu adimlari uygulayip sistemi yeniden baslatiktan sonra tekrar parlakligi ayarlamayi deneyin.

Mevcut grub konfigurasyonunun yedegini alalim.
sudo cp /etc/default/grub /etc/default/grub.backup
Simdi konfigurasyon dosyasini duzenlemek icin bir metin editoruyle dosyayi duzenlememiz gerekiyor. Burada 2 tane editor kullanabilirsiniz; nano (terminalde calisan bir medin editoru) veya gedit (gnome metin editoru). Ubuntu kullaniyorsaniz veya GNOME masaustu ortami kullaniyorsaniz buyuk ihtimal gedit programi yuklu gelir.
Nano ile duzenlemek icin:
sudo nano /etc/default/grub
Gedit ile duzenlemek icin:
sudo gedit /etc/default/grub

Asagidaki satiri bulun:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
buradaki parametreler sizde degisiklik gosterebilir biz sadece bir tane parametre ekleyecegiz: "amdgpu.backlight=0".

Ornek:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash amdgpu.backlight=0"

Parametreyi ekledikten sonra dosyayi kaydetmeniz gerekiyor. Nano editor kullandiysaniz CTRL+X ile kaydedin. Gedit kullandiysaniz CTRL+S veya grafiksel arayuzden kaydedebilirsiniz.

Yaptigimiz degisikligin gecerli olabilmesi icin grub'i guncellememiz gerekiyor, bunu da asagidaki komut ile yapabilirsiniz.
sudo update-grub

Simdi sisteminizi yeniden baslatiniz ve tekrar deneyiniz.

LazyESC

Alıntı yapılan: nxjoseph - 17 Temmuz 2022 - 17:20:03
Tesekkur ederim, simdi grub konfigurasyonuna bir parametre ekleyecegiz, bu adimlari uygulayip sistemi yeniden baslatiktan sonra tekrar parlakligi ayarlamayi deneyin.

Mevcut grub konfigurasyonunun yedegini alalim.
sudo cp /etc/default/grub /etc/default/grub.backup
Simdi konfigurasyon dosyasini duzenlemek icin bir metin editoruyle dosyayi duzenlememiz gerekiyor. Burada 2 tane editor kullanabilirsiniz; nano (terminalde calisan bir medin editoru) veya gedit (gnome metin editoru). Ubuntu kullaniyorsaniz veya GNOME masaustu ortami kullaniyorsaniz buyuk ihtimal gedit programi yuklu gelir.
Nano ile duzenlemek icin:
sudo nano /etc/default/grub
Gedit ile duzenlemek icin:
sudo gedit /etc/default/grub

Asagidaki satiri bulun:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
buradaki parametreler sizde degisiklik gosterebilir biz sadece bir tane parametre ekleyecegiz: "amdgpu.backlight=0".

Ornek:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash amdgpu.backlight=0"

Parametreyi ekledikten sonra dosyayi kaydetmeniz gerekiyor. Nano editor kullandiysaniz CTRL+X ile kaydedin. Gedit kullandiysaniz CTRL+S veya grafiksel arayuzden kaydedebilirsiniz.

Yaptigimiz degisikligin gecerli olabilmesi icin grub'i guncellememiz gerekiyor, bunu da asagidaki komut ile yapabilirsiniz.
sudo update-grub

Simdi sisteminizi yeniden baslatiniz ve tekrar deneyiniz.

Merhaba, ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Belirtmiş olduğunuz adımları yaptım fakat ekran parlaklığı ile ilgili herhangi bir değişiklik olmadı. :( Başka nasıl bir yol izlemeliyim ?

nxjoseph

Rica ederim. Kullandiginiz kernel surumu 5.15.0-41-generic, eger yeni bir kernel guncellemesi varsa yapmayi deneyebilir misiniz?

sudo apt update ; sudo apt upgrade

LazyESC

Alıntı yapılan: nxjoseph - 17 Temmuz 2022 - 23:41:54
Rica ederim. Kullandiginiz kernel surumu 5.15.0-41-generic, eger yeni bir kernel guncellemesi varsa yapmayi deneyebilir misiniz?

sudo apt update ; sudo apt upgrade

Güncelleştirdim fakat halen değişiklik yapamıyorum :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2022 - 07:35:11

Sorun devam ediyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2022 - 09:13:32

Brightness üzerinden değişiklik yapabiliyorum sadece

LazyESC