Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Acer Notebook (Dizüstü) Bilgisayarlar

Başlatan eren, 18 Nisan 2008 - 22:48:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iceboy

Acer Aspire 5735 Her işleviyle birlikte sorunsuz çalışıyor.Hem de hiçbir ek driver kurmanız gerekmiyor.Cd yi takın kurulumu yapın sorunsuz ve eksiksiz kullanın.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

mgunbey

ben aspire 6935g kullanıyorum
hiçbir aksamında sıkıntı yaşamadım.
Ubuntu 11.04 dağıtımı kullanıyorum

acer

Alıntı yapılan: mgunbey - 11 Eylül 2011 - 13:28:53
ben aspire 6935g kullanıyorum
hiç bir aksamında sıkıntı yaşamadım.
unubuntu 11.04 dağıtımı kullanıyorum
Seninle aynı makineyi kullanıyoruz.

snek

Aspire 5315  HİÇBİR PROBLEM YOK, gayet başarılı ve kararlı çalışıyor.

Kullandığım Sürüm :Ubuntu 10.10

Sistem:

İşlemci celeron M.1.8

RAM.2048

pentasus

Acer'ın sanırım en düşük donanımlı güncel bir modeli olan aspire 5742Z de ubuntu tüm donanımla sorunsuz çalışıyor..

Kullandığım sürüm 11,10 sürümü..

fourtwo73

acer aspire 5710 laptopum var. ati radeon hd 2300 ekran kartını ne yaptıysam yukleyemedim.
driverını sizin forumda tavsiye ettiğiniz gibi yüklemeye kalktığımda makina açılmıyor.
low graphic seçiyorum kullanıcı adı ve password istiyor giriyorum.
olmuyor olmuyor olmuyor.
çıldırmak üzereyim.
lütfen yardım edin.
ubuntuyu direk olarak harddiskimi bölümlemeden kurdum.
kaldırmak istiyorum windowsuda kuramıyorum.
ne harddiski görüyor formatlıyor.
ne de ekran kartını çözebiliyorum.
rhinocheros kullanmak istiyorum kuramıyorum.
bi sürü sorun var.
lütfen yardım edin.
cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
selamlar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Temmuz 2012 - 20:00:34

sanırım kimse ilgilenmiyor mesajlarla :(
kimse sorunum hakkında yardımcı olmuyor.
kimse cevap yazmıyor
:(

kafkasyali

Ekran kartı problemi (tamamen benim kişisel beceriksizliğim) bende de vardı. AMD'nin sitesinden kendime uygun sürücüyü (4XXX) seçip indirdim. İndirdiğim dosyaya "program gibi çalıştırma" yetkisi verdim. Çalıştırdım kurdum. Bu arada bilgisayar bir kaç defa aşırı ısınmadan deyim yerindeyse "çat diye" kapandı. Kurulum bitti. Bilgisayarı kapatıp soğumasını bekledim. Açtığımda ısınma sorunu halloldu. Sürücünü şu adresten indirebilirsin.

http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-driver-installer-12-4-x86.x86_64.run

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

heartsmagic

@fourtwo73, biri görürse ilgilenir. Biraz sabır lütfen.

Ayrıca sorunu bu başlıkta konuşmak yanlış. Eğer forumda arama araştırma yaptıysan ve yine de çözemiyorsan yeni bir başlık açarsın ilgili bölüme. O ilgili bölüm Grafik Kartları bölümü oluyor. Ayrıca oradaki sabit başlıklarımıza bakarsan senden istenen çıktılar var. Lütfen bütün bunları derleyip yeni bir başlık aç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kafkasyali

Alıntı yapılan: kafkasyali - 09 Temmuz 2012 - 09:56:13
Ekran kartı problemi (tamamen benim kişisel beceriksizliğim) bende de vardı. AMD'nin sitesinden kendime uygun sürücüyü (4XXX) seçip indirdim. İndirdiğim dosyaya "program gibi çalıştırma" yetkisi verdim. Çalıştırdım kurdum. Bu arada bilgisayar bir kaç defa aşırı ısınmadan deyim yerindeyse "çat diye" kapandı. Kurulum bitti. Bilgisayarı kapatıp soğumasını bekledim. Açtığımda ısınma sorunu halloldu. Sürücünü şu adresten indirebilirsin.

http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-driver-installer-12-4-x86.x86_64.run

Son çekirdek güncellemesinde yine Low-Grapic-Mode mesajı aldım. Camdan fırlatasım geldi bilgisayarı  >:(

if

@kafkasyali, eğer üreticinin sağladığı sürücüyü kurduysanız her çekirdek güncellemesinde tekrar kurmak durumundasınız.

kafkasyali

Deneye yamula, deneye yamula "ubuntu is running low graphics-mode" hatasının çözümünü buldum. Forumdaki arkadaşlar sağolsun. Her cevap yazandan küçük büyük bilgilerle hallettim.

Sevgili @if, en çok ta sana teşekkür ederim. Çünkü her güncellemede, her masaüstü yönetimi kurduğumda ekran kartını tekrar kurmuyordum.

Ben şu şekilde hallettim:

1-) Unity arayüzünü kaldırıp Gnome 3 kurun. Bu kişisel bir tercih. Şuradan faydalanabilirsiniz. ( http://blog.linuxhaber.com/unityye-veda-veya-ubuntu-12-04-altinda-unity-temizligi/ )

2-) ATI ekran kartı kullanıyorsanız sürücünüz mutlaka uçbirimden kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulunmalıdır. Mesela /Masaüstü dizini. Dosyaya çalıştırma iznini verin.

2-) Güncellemeleri yapın sistemi yeniden kurtarma modunda başlatın. Bilgisayarın bağlantısı kablosuz ağ ise kabloyla bağlanın ve ağı aktif hale getirin. Yetkili kullanıcı (root) olarak uçbirime girin.
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

komutlarını girin. Yeni bir çekirdek güncellemesi ya da başka bir güncelleme varsa mutlaka yapın.

3-) Bilgisayarı normal bir şekilde başlatıp "ubuntu is running low graphics-mode" hatasını aldıktan sonra size ne yapmak istediğinizi soracaktır. Uçbirime girin.
cd Masaüstü/ (ekran kartı sürücünüzün bulunduğu dizin)
sudo sh ./amd-(yazıp tab tuşuna basarsanız direkt sürücüyü bulacaktır)

kurulum sırasında hiç bir yere müdahale etmeden tüm soruları onaylayarak işlemi bitirin.

4-) Sistemi normal olarak yeniden başlatın. Gnome 3'lü Ubuntu'nun keyfini çıkarın :)

if

@kafkasyali, rica ederim. Pek bir şey yapmadım yalnız:)

Geri bildirim için ben teşekkür ederim.

SoLastedX

Acer 5750g bilgisayarım var. İlk önce 64 bitlik işletim sistemi kurdum. İlk toplu bir güncelleştirmeden sonra ağ kardım(boradcom) ışığı yaniyor fakat ubuntu onu kapalı gibi gordu. Daha sonra 32 bitliğe geçtim. Hiç bir sorun yok donanımsal olarak. Sadece grafik istiyen uygulamaları bumblebe(optirun) ile açıyorum .  8)

deripantolon

Merhaba. Dizüstü bilgisayarım Acer Aspire 5742G. 14.04 LTS 'yi 64-bit olarak kurdum ve çok iyi çalışıyor.

osdoctor

Aşağıda donanım detaylarını verdiğim Acer laptopumda tüm donanımlar dahil 14.04LTS 64BİT sürümünü sorunsuz kullanmaktayım. Saygılarımla.

ACER ASPİRE V13 V3-371-52HY
İşlemci ve Yonga Seti
İşlemci İmalatçısı Intel
İşlemci Türü Core i5
İşlemci Modeli i5-4210U
İşlemci Hızı 1,70 GHz
Bellek
Standart Bellek 4 GB
Maksimum Bellek 16 GB
Bellek Teknolojisi DDR3L SDRAM
Toplam Bellek Yuvası Sayısı 2
Bellek Kartı Okuyucu Var