Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Acer Notebook (Dizüstü) Bilgisayarlar

Başlatan eren, 18 Nisan 2008 - 22:48:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sarisakall

Yaklaşık 15 gündür ubuntu 9.04 ile acer e-machines kullanıyorum. Şu ana kadar kablosuz ağ, uzak masaüstü vs. dahil hiç bir sorun yaşamadım. Güvenle kurulum yapabilirsiniz.

kuleyni

Bende sonunda  aradığım gibi bi laptop aldım.Acer Aspire (AS)5536G.Çok memnunum.İşlemcisi AMD dedikleri gibi hiç değil hatta çok iyi.Ubuntu 9.04 ün hem 64 bit hem 32 bit sürümlerini kurdum.Sistemin kamera dahil tamamı ubuntuyu destekliyor   :) Alacak arkadaşlar varsa tavsiye ediyorum.
AS5536G

erhan

Acer Aspire 5920G T9300 bilgisayarımda  Ubuntu 9.04 64 bit kullanıyorum DVD olarak indirdim işletim sistemini ve hiç bir donanımsal sorun yaşamadım. Kurduktan hemen sonra kablosuz ağım, ses kartım, klavyedeki istisnasız tüm tuşlar ve işlevleri, tüm çıkışlar (USB vb) sorunsuz çalıştı. Bence ilk yapmanız gereken güncelleme yöneticisini çalıştırarak son güncellemeleri yapmanız ve ekran kartının son sürücüsünü yüklemesini sağlamanız. Böylelikle donanımınız sorunsuz çalışmış olur. Geri kalan düzenlemeler tamamen sizin zevkinize kalmış...
97 yılından beri Windows işletim sistemleri kullandım. Şimdi ubuntudan memnunum en azından denemenizi tavsiye ederim,kısa zamanda farklı olduğunu göreceksiniz, meraklı olun...
İki Dinle bir konuş!

yagmursan

Acer Aspire 6930g-664g32m ubuntu 9.04 64bit kurdum. İlk notebookum ve ilk linux işletim sistemim sorunsuz çalışmaktadır.... ;D ;D ;D

eMiR

Acer 5738G

Bütün donanımları sorunsuz bir şekilde tanıdı, gayet mükemmel bir biçimde 1 hafta kullandım.

andydufy

Bende Acer 4315 ile Ubuntu 9.04 'ü kullanıyorum.Gerçi piyasada kalmamıştır belki..ama daha önce var olan wireless sorunu ortadan kalkmış.
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

noktafat

aspire 5920g 2.2 Ghz Core 2 Duo 4mb cache, hiç sorun yok çalışıyor

sbksbk

Acer Aspire 5520g (amd tl-58/nvida 8400mg) kullanıyorum. Ubuntu 9.04 32 bit yüklü. Linux'da acemi olduğum halde sorunsuz çalışıyor.
-Kart okuyucu çalışmadı (çok uğraştım ama bir türlü çalıştıramadım)
-Klavye ek tuşları (kablosuz bağlantı tuşu çalışıyor ama bağlantı ışığı yanmıyor)
-Kamera ve mikrofonu denemediğim için  bilmiyorum. (kullanmadığım için çalışıp çalışmadığını kontrol etmedim)
-İnternetim kablosuz olduğu için kablolu bağlantıyı denemedim ama ethernet kartımı tanıdı

dgan

Acer aspire 5738g gayet güzel çalışıyor ama ekran kartı nvidia geforce g105m olan bilgisayarlarda sürücüyü yükleyince ekran 6 ya bölünüyor xorg.conf dosyasının düzenlenmesi gerekiyor.Daha doğrusu Ubuntu'nun nvidia sürücüsünün yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

nehcull

aspire 5715z     9.10 da wubi ile fan çalışmıyordu ama şimdi  10.04 ü kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım

esergen

Aspire 5520G ile tüm donanımları ve özelliklerini eksiksiz kullanıyorum(32BIT). 64 Bit versiyonu denemedim. Amd Turion64 X2 işlemciye sahip..

ferret

Acer Extensa 5235 sorunsuz çalışıyor.  Ubuntu 9.10 ve 10.04 ile denedim. Ayrıca Windows XP ve Vista'da sürücülerini bulmanın imkansız olduğu Atheros kablosuz kartını her iki sürümde sorunsuz tanıyor.

mozakca

Ben de Acer Aspire 5739G-744GMN modeli bilgisayarım problemsiz çalışıyor. Ubuntu 10.04 64 Bit kurdum. Arada üst panel (Saat, kullanıcı ismi ve kapat düğmesinin olduğu bölüm) saçmalasa da (kayboluyor) her zaman yapmadığından problem teşkil etmiyor.

Tuşların üzerindeki dokunmatik multimedya tuşları sorunsuz çalışıyor. Bir tanesi bluetooth kapatma düğmesinin simgesi masaüstünde yanlış gösteriyor.

Bir de Benq marka bir projeksiyon cihazına bağladığımda görüntü ekrana gitmemişti. Fakat kendi masaüstü bilgisayarımın monitörünü (Samsung SyncMaster 794MB marka) taktım sorunsuzca görüntüyü monitöre aktardı.

Bunların dışında bilgisayarı çok rahat kullanıyorum. Win 7 yüklüyken huzursuzdum.

En son 10.10 sürümünü yükledim. Üst paneldeki saçmalama henüz olmadı. Bilgisayarım gayet kararlı ve sorunsuz çalışıyor.

sevgi, emek ister.

blood4metal

Aspire 5739G kullanıyorum ve bütün herşeyi ilk kurduğumda tanıdı üst taraftaki dokunmatik panel de dahil buna..
64 bit 10.04 yükledim hiçbir sorunum yok.

akordion

6930G modeli bilgisayarıma kurdum, hiçbir sorun yaşamadım. Ses,wireless vs herşey sorunsuz çalıştı. Dokunmatik düğmeler bile sorun çıkarmadı. Fonksiyonlarda öyle. Ta ki ekran kartı sürücüsünü kurdu kendisi ondan sonra grafikler biraz kötüleşti.
ubutuyu çok sevdi :)

kunekan

6930g 10.10 kurdum.. kendi yazılımları silindi.. medya yazılımı falan hepsi windowsa has olduğu için.. geri kalan herşey çalışıyor.. dokunmatik tuşlarda dahil...

clandestino

Uzun zaman oldu aslında ama Acer Aspire 5920G de Ubuntu 10.04 ve 10.10 sürümlerini problemsiz kullanıyorum ancak ilginç bir olay var; klavyenin yanında Acerin kendi media programıyla ve ilk aldıgımda kurulu gelen windowsun media playerı ile çalışabilen dokunmatik tuşlar var.Bu tuşlar şu an kaydırma tekerleği gibi gorev goruyor.stop tuşundan playe dogru elimi suruklediğimde sayfa yukarı kayıyor.

güvenfb

Zorba58

Ubuntu 10.10 Acer Extensa 5635Z bilgisayarımla tamamıyla uyumlu.Hiçbir sürücü kurulumu yapmaya gerek kalmadı.
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

Aybek

Acer TimelineX 4820TG modeli 10.10 ile sorunsuz çalışmakta. Başta touchpad çalışmıyordu ancak ubuntuforums'tan çözümünü buldum. Bunun dışında TimelineX serisinde yer alan hibrid ekran kartına destek yok gibi. Ama çok da derinlemesine araştırmadım, belki de vardır. Ati ekran kartı sürücüsü ise yüklü olarak geliyor, ekstra sürücü yüklendiğinde sorun çıkartmakta.
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

ozzy

acer aspire 6930G modeli ile 10.10 sürümünü sorunsuz kullanıyorum  :)

sedaturca

5 yıldır kullandığım Travelmate 2423 NWXCI (eski) bilgisayarımda 8.10 sürümünden beri Ubuntu kullanıyorum, şuan Maverick Meerkat kurulu ve sorunsuz...

Aspire 4820TG ve Aspire ONE D260 bilgisayarlarıımda ise Maverick Meerkat kurulu ve ufak bir sorun haricinde problem yok. iki bilgisayarda da imleçsürer için çoklu dokunmatik seçenekleri çalışmıyor sadece ama yakında Ubuntu'nun bu sorunu da güncel bir "multitouch" destekli synaptics sürücüsü ile çözeceğine inanıyorum.

Ayrıca 4820TG'de değiştirilebilir grafik sorunu var, en güncel ATI "fglrx-modalises" sürücüsünü kurduğum halde ATI sürücüsü çalışmıyor ve grafik sürücülerini değiştiremiyorum... bunun da maalesef ATI'nin insafında olması beni üzüyor ama inşallah yakında o da çözülür...

selamlar...

superjax

resmi olarak satışta yok ama acer aspire 4315 freedos ile gelmişti ve bütün donanımlar linux destekli
bende şu an 10.10 kullanıyorum

Zorba58

benim makinem de linux ile gelmişti. Ankarada bir toptancıdan almıştım içinde windows olmadığı için de gayet ucuza almıştım ama  o zamanlar linuxun ne oldugunu bilmediğim için direk xp cdsi elde etmiştim  :D
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

graindor

Acer AS5742ZG-P622G32.
Bu modeli 4 gün önce edindim.O gündür Ubuntu 10.04 32bit altında kullanıyorum.Buraya yazabilirim artık dedim.Sorunsuz kurulum oldu.Kurulumdan sonra Ati kapalı kaynak sürücüyü kurdu.Catalyst ,Compiz,wireless,fn tuşları,webcam,imleçsürer ( * touchpad) ,ısınma,ses v.s  hiç sorun yok.İlk dizüstü bilgisyarım. :)