Klasrolerin ve dosyalarin yetkilerini otomatik olarak ust klasorden miras almasi

Başlatan harun252525, 05 Haziran 2022 - 17:29:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

harun252525

Merhabalar...

Ben bilgisayarimda bulunan bir dizinin yetkilerini degistirdim. Fakat o dizin altinda olusturdugum veya o dizinin altina kopyaladigim dosya ve klasorler yetkilerini otomatik olarak ust dizin ile ayni yapmiyor. yani ust dizin ile kopyalanan veya olusturulan dosya ve klasorlerin yetkileri birbirlerinden farkli. Nasil her olusturdugum dosya ve klasorlerin yetkilerini otomatik olarak ust dizinden almasini saglayabilirim?

Tesekkurler...
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

grayloop

Mehaba,
Klasörler/İzinler
En altta "İçine Koyulu Dosyaların İzinlerini Değiştir" kısmını denediniz mi?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

harun252525

[mention=659389]@grayloop[/mention]
selamlar onu denedim ama problem o degil. cunku ben her klasorun icerisne dosya kopayaladigimda bunu yapmak istemiyorum. otomatikmen dosya ve klasorler ust klasorun izinlerini kendisine gecirsin istiyorum.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

yakusha

Merhaba, Nasıl bir senaryo ile uğraşıyorsunuz? Sunucu tarafında yaşadığınız bir sorun mu bu yoksa Masaüstü ortamında mı? Hangi dosya yöneticisinini ve sürümünü kullanıyorsunuz? Belki bilen arkadaşlara fikir verebilir.

Artık bu forumu kullanmıyor.

harun252525

[mention=659391]@yakusha[/mention]
Diyelimki abc diye bir kullanici var ve abcgroup diye de bir grup var. ve bizim /home/abc/private diye bir klasorumuz var. simdi ben bu private klasorunun izinlerini su sekilde ayarladim: sahibi: abc, yetkiler: okuma, yazma, calistirma, grubu: abcgroup, yetkiler: okuma, yazma, calistirma, digerleri: sifir yetki (hicbir yetkisi yok) simdi ben bu private klasorunun altinda bir klasor veya dosya olusturdugumda veya kopayaladigimda bu dosya ve klasorlerin yetkileri otamatikmen soyle oluyor: sahibi: abc, yetkileri: okuma, yazma, calistirma, gubu: abcgroup, yetkileri: okuma, yazma, calistirma, digerleri: okuma. Burada goruldugu gibi sahibi ve yetkilerinde ve grubu ve yetkilerin de bir sorun yok. cunku bu ikisi tamamen ust klasorle ayni ama digerleri kisminda sorun var cunku ust klasorlerin yetkileri digerleri icin sifir yetki ama bu klasorlerde ve dosyalarda yani olusturdugum veya kopyaladigim bu klasor veya dosyalarda yetkiler digerleri icin okuma yetkisi. kisaca olan: digerleri: okuma yetkisi, benim istedigim digerleri: sifir yetki. Umarim aciklayici olmustur. Dosya gezgininden izinleri degistir demeyin cunku ben her dosya ve klasor kopyaladigimda bunu yapmak istemioyrum. bunun otamatikmen olmasini istiyorum.

tesekkurler iyi gunler.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.