Oturum açma ekranında ekran beyazlaması

Başlatan 0M42, 05 Nisan 2022 - 01:36:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

0M42

Arkadaşlar kolay gelsin, lubuntu 20.04, 21.04 ve manjaro gibi dağıtımlarda videodaki sorunu yaşıyorum. Oturum açma ekranında mouse u hareket ettirince ekranda anlık beyazlamalar oluyor. (Lubuntu 18.04 te bu sorun yoktu) ekran kartı sürücülerim yüklü. Sizce ne ile ilgili bu durum? Bana bir engeli yok ancak sanki yolunda gitmeyen bir şeyler varmış hissi veriyor bana.

https://www.youtube.com/watch?v=j78tKGXkYCI

nxjoseph

lspci | grep VGA

sudo lshw -C video

Komutlarinin ciktisini gonderebilir misiniz?

Bir baskasi da ayni sorunu yasiyor;
https://forum.kde.org/viewtopic.php?f=309&t=162056#
https://www.youtube.com/watch?v=vchlV2D7mYM

alternatif cozum; sddm yerine gdm kullanabilirsiniz.

asagidaki tek satir komut ile gdm kullanmaya baslayabilirsiniz, ayni zamanda "sudo reboot" ile de sistemi yeniden baslatir.

sudo pacman -Sy gdm ; sudo systemctl disable sddm ; sudo systemctl enable gdm ; sudo reboot

0M42

lspci | grep VGA çıktısı şu şekilde;

   ~  lspci | grep VGA                                                 ✔
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
   ~      

sudo lshw -C video çıktısında komut bulunamadı mesajını veriyor;

   ~  sudo lshw -C video                                               ✔
[sudo] password for omar:
sudo: lshw: komut bulunamadı
   ~  

Dostum alternatif olarak gdm kullanırsam bu bana ne şekilde yansıyacak değişen ne olacak?

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 05 Nisan 2022 - 13:32:50
lspci | grep VGA çıktısı şu şekilde;

   ~  lspci | grep VGA                                                 ✔
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
   ~      

sudo lshw -C video çıktısında komut bulunamadı mesajını veriyor;

   ~  sudo lshw -C video                                               ✔
[sudo] password for omar:
sudo: lshw: komut bulunamadı
   ~  

Dostum alternatif olarak gdm kullanırsam bu bana ne şekilde yansıyacak değişen ne olacak?

lshw kurulu degil, asagidaki komutu yurutun.
sudo pacman -S lshw ; sudo lshw -C video

kde ve lxqt icin sddm oneriliyor.  gdmnin gorunumu asagidaki fotograf gibidir.

0M42

lshw yi dediğin şekilde kurdum sonuç şu şekilde ;

   ~  sudo lshw -C video                                       ✔  25s 
  *-display:0               
       description: VGA compatible controller
       product: Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       version: 03
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: msi pm vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=i915 latency=0
       resources: irq:16 memory:fc200000-fc27ffff ioport:1800(size=8) memory:d0000000-dfffffff memory:fc300000-fc33ffff memory:c0000-dffff
  *-display:1 UNCLAIMED
       description: Display controller
       product: Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2.1
       bus info: pci@0000:00:02.1
       version: 03
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:fc280000-fc2fffff
   ~    

gdm yi kuruyorum şimdi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2022 - 15:48:07

Joseph dostum gdm yi kurdum ancak sadece oturum açma ekranı değil komple değişti sistem android tablet sistemine benzer bir hal aldı ve inanılmaz yavaş bir şeye tıklıyorum 10 sn. sonra cevap veriyor

nxjoseph

sudo lshw -C video ciktisi ile ilgilenecegim.

Alıntı YapJoseph dostum gdm yi kurdum ancak sadece oturum açma ekranı değil komple değişti sistem android tablet sistemine benzer bir hal aldı ve inanılmaz yavaş bir şeye tıklıyorum 10 sn. sonra cevap veriyor

tekrar sddm ye donmeyi deneyin, asagidaki komut ile yapabilirsiniz.

sudo systemctl disable gdm ; sudo systemctl enable sddm

0M42

Tamamdır dostum teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2022 - 16:14:19

@nxjoseph  Joseph dostum login: yazan dos ortamına benzer bir ortamda kalıyor sistem klavye ile yazı yazabiliyorum. Ayrıca sudo su yazıp root olmaya çalışıyorum ama root şifremi kabul etmiyor sıfırdan bir kurulum yapayım mı?  :D

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 05 Nisan 2022 - 16:11:06
Tamamdır dostum teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2022 - 16:14:19

@nxjoseph  Joseph dostum login: yazan dos ortamına benzer bir ortamda kalıyor sistem klavye ile yazı yazabiliyorum. Ayrıca sudo su yazıp root olmaya çalışıyorum ama root şifremi kabul etmiyor sıfırdan bir kurulum yapayım mı?  :D

Rica ederim.
giris ekrani (sddm) acilmiyor mu?

0M42

Tamam kardeşim halledebildim login yazan ekranda kullanıcı ismim ve şifrem ile giriş yaptıktan sonra aşağıdaki verdiğin komutu yazdım ve normale döndü

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 05 Nisan 2022 - 16:22:27
Tamam kardeşim halledebildim login yazan ekranda kullanıcı ismim ve şifrem ile giriş yaptıktan sonra aşağıdaki verdiğin komutu yazdım ve normale döndü

evet, o komut ile gdmyi devre disi birakip, sddmyi aktif ettik.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2022 - 16:29:10

sudo lshw -C video ciktisina baktim, bir yandan da arastirdim ama kesin bir sey bulamadim.
Ciktida;
2 tane ekran gozukuyor: *-display:0  ve  *-display:1 UNCLAIMED
burada display 0 da i915 intel driveri var fakat display 1 de gozukmuyor.

DISPLAY 0 configuration: driver=i915 latency=0
       DISPLAY 1 configuration: latency=0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2022 - 16:31:23

sudo lshw -C video ciktisina baktim, bir yandan da arastirdim ama kesin bir sey bulamadim.
Ciktida;
2 tane ekran gozukuyor: *-display:0  ve  *-display:1 UNCLAIMED
burada display 0 da i915 intel driveri var fakat display 1 de gozukmuyor.

DISPLAY 0 configuration: driver=i915 latency=0
       DISPLAY 1configuration: latency=0

Ekran beyazlamasi sadece oturum acmada bir yerlere tiklarken mi oluyor? Hata sddm ile ilgili olabilir, o zaman sddm'i tekrar yukleyip bir deneyin.

sudo pacman -S sddm

0M42

Beyazlama tıklama olmadan da oluyor mouse u hareket ettirince oluyor. Tamam sddm yi tekrar yükleyip deneyeyim sonucu yazarım