Ekran kartı sürücülerim yüklümü?

Başlatan 0M42, 23 Mart 2022 - 21:11:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

0M42

Merhaba linux ta ekran kartı sürücülerimin yüklü olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Ekran kartım intel ben linux u kurduğumda ekran kartım için bir şey yapmadım sistem kartımı tanımış olabilir mi?

grayloop

Ek sürücüler kısmına bakın, eğer bir sorun yoksa bir şey yüklemenize gerek yok.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

gecegezen

intelin ekran sürücüleri zaten linux ile birlikte geliyor diye biliyorum yani bir şey yapmanıza gerek yok.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

0M42

Ek sürücüler kısmını pek anlayamadım acaba sürücüler yüklü mü değilmi nasıl kontrol edebilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2022 - 01:08:39

Sanırım sürücülerim yüklü bir problem yok;

omar@Hira:~$ sudo lshw -C video
[sudo] omar için parola:

*-display:0               
       description: VGA compatible controller
       product: Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       version: 03
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: msi pm vga_controller bus_master cap_list
       configuration: driver=i915 latency=0
       resources: irq:16 memory:fc200000-fc27ffff ioport:1800(size=8) memory:d0000000-dfffffff memory:fc300000-fc33ffff memory:c0000-dffff
  *-display:1 UNCLAIMED
       description: Display controller
       product: Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       physical id: 2.1
       bus info: pci@0000:00:02.1
       capabilities: pm bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:fc280000-fc2fffff
omar@Hira:~$

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 29 Mart 2022 - 01:00:51
Ek sürücüler kısmını pek anlayamadım acaba sürücüler yüklü mü değilmi nasıl kontrol edebilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2022 - 01:08:39

Sanırım sürücülerim yüklü bir problem yok;

omar@Hira:~$ sudo lshw -C video
[sudo] omar için parola:

*-display:0               
       description: VGA compatible controller
       product: Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       capabilities: msi pm vga_controller bus_master cap_list
       configuration: driver=i915 latency=0
       resources: irq:16 memory:fc200000-fc27ffff ioport:1800(size=8) memory:d0000000-dfffffff memory:fc300000-fc33ffff memory:c0000-dffff
  *-display:1 UNCLAIMED
       description: Display controller
       product: Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       physical id: 2.1
       bus info: pci@0000:00:02.1
       capabilities: pm bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:fc280000-fc2fffff
omar@Hira:~$

Alıntı Yapproduct: Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
Product yani urun kisminda intel dahili grafik karti tanimlanmis.
Alıntı Yapconfiguration: driver=i915 latency=0
driver kisminda da i915 gorunuyor, bu i915 i internette arattigimiz  zaman da intelin grafik karti driveri oldugunu goruyoruz.

Ek suruculer kismi sanirim burasi Ubuntu'da;

0M42

Tamamdır nxjoseph dostum bu arada profilinde void linux görüyorum bir araştırayım neyin nesidir :)

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 30 Mart 2022 - 00:46:58
Tamamdır nxjoseph dostum bu arada profilinde void linux görüyorum bir araştırayım neyin nesidir :)
:D
Arch Linux'a benzer fakat Arch Linuxta olmayan grafik arayuzlu kuruluma sahip.
Systemd yerine runit kullaniyor.
paket yoneticisi olarak xbps kullaniyor, ogrenmeye calisiyorum. :D

Sitesinden https://voidlinux.org/ void linux hakkinda bazi alintilar;
Alıntı YapKararlı yuvarlanan dagitim
Void, çığır açıcı olmaktan ziyade kararlılığa odaklanır. Bir kez kurun, düzenli ve güvenli bir şekilde güncelleyin.

Sürekli inşa sistemimiz sayesinde, değişiklikler void-packages deposuna gönderilir gönderilmez yeni yazılım ikili paketlere yerleştirilir.

Çatal değil!
Void Linux, tamamen gönüllüler tarafından geliştirilen bağımsız bir dağıtımdır.

Trilyonlarca mevcut dağıtımın aksine, Void mevcut bir dağıtımın bir modifikasyonu değildir. Void'in paket yöneticisi ve yapı sistemi sıfırdan yazılmıştır.

runit
Runit'i init sistemi ve servis süpervizörü olarak kullanıyoruz.

runit, sistemi güvenilir hizmet denetimiyle başlatmak için basit ve etkili bir yaklaşımdır. Giriş için Void El Kitabına bakın.

xbps, 2 tümceli BSD lisansıyla sıfırdan yazılmış yerel sistem paketi yöneticisidir.

XBPS, sisteminize yazılımı hızlı bir şekilde kurmanıza/güncellemenize/kaldırmanıza olanak tanır ve paketleri güncellerken veya kaldırırken (diğerlerinin yanı sıra) uyumsuz paylaşılan kitaplıkların ve bağımlılıkların algılanmasını sağlar. Genel bir bakış için El Kitabına bakın.

0M42

Dostum bu konularda kendini nasıl geliştiriyorsun yöntemin nedir mesela öğrenmeye çalışıyorum demişsin nasıl bir yol izliyorsun? Void linux un 64 bit xfce glibc versiyonunu indirdim kurulumu yapıyorum şu anda. Hazli hazırda diğer makinada lubuntu var lubuntu ile kıyaslarsak void in artıları eksileri neler olur böyle bir incelemen oldu mu?

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 30 Mart 2022 - 12:19:52
Dostum bu konularda kendini nasıl geliştiriyorsun yöntemin nedir mesela öğrenmeye çalışıyorum demişsin nasıl bir yol izliyorsun? Void linux un 64 bit xfce glibc versiyonunu indirdim kurulumu yapıyorum şu anda. Hazli hazırda diğer makinada lubuntu var lubuntu ile kıyaslarsak void in artıları eksileri neler olur böyle bir incelemen oldu mu?

Kullanınca biraz öğreniyorsun, internetten de bakınca iyi oluyor. xbps paket yöneticisini kullanırken öğrenebiliyorsun mesela parametreleri ve nasıl kullanıldığını. Ben de xfce glibc versiyonunu kullanıyorum. Daha önce Lubuntu kullanmadığım için kıyaslama yapamam.

0M42

Peki debian hakkında ne düşünüyorsun

nxjoseph

Bir ara yuklemistim ama pek uzun sure kullanmadim, ekran 1024x768 olarak kalmisti ve duzeltmek icin ekran kartiyla ilgili birkac paket yuklemem gerekmisti.