Yüklediğim her Linux dağıtımında donma sorunu yaşıyorum.

Başlatan bulgur_ali, 09 Mart 2022 - 20:48:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bulgur_ali

Merhaba, Monster marka dizüstü bilgisayarıma birkaç Linux dağıtımı yükledim ama hepsinde de sistemi kurup programlarımı ayarladıktan 1-2 gün sonrasında donmalar yaşadım. Bu donma, tuşundan kapatmadığım sürece hiçbir türlü geçmiyor. Bir kaç kere saatlerce açık bıraktım belki düzelir diye ama nafile. Çok araştırdım, donma sorunları olanları ama bir türlü kendime çözüm bulamadım. Linux'u seviyorum ama her gün en az 2 defa tuştan kapatmak çok sinir bozucu. Windows'u sevmiyorum, bir süre kullandıktan sonra dayanamayıp tekrar Linux yüklüyorum ve yine aynı sorun. Harddisk sıkıntı olabilir diye ikinci bir SSD alıp ona kurdum Linux'u. Ram'in arızalı olabileceği ile ilgili bir kaç bir şey okumuştum ama Windows'da herhangi bir mavi ekran almıyorum, aldıysam da kırk yılda birdir.
2 ekran var, diğerinde işlemci ve ram'e binen yükleri izliyorum sürekli, sistem donduğunda aşırı yük binmemiş oluyor ikisinde de.

Kullandığım dağıtımlar: Ubuntu, Mint, Manjaro, KDE Neon.

Ayrıca bu forumda okuduğum ama denemediğim şöyle bir yöntem var, ne kadar alakalı bilemiyorum ama: "Gnome Shell GPU'nun 3D özelliklerini kullanan bir masaüstüdür, bu sebeple mevcut GPU ile sorun yaşıyor olabilirsiniz. Sorun yaşanan sistemlerde doğrudan Ubuntu yerine Ubuntu MATE ya da Xubuntu gibi türevleri denemenizi öneririm."

nxjoseph

Merhaba. Saydığınız dağıtımları kurarken
Alıntı Yap"Donanımların üçüncü parti sürücülerini kur."
seçeneğini seçmeyi hiç denediniz mi?

bulgur_ali

Alıntı yapılan: nxjoseph - 09 Mart 2022 - 21:31:03
Merhaba. Saydığınız dağıtımları kurarken
Alıntı Yap"Donanımların üçüncü parti sürücülerini kur."
seçeneğini seçmeyi hiç denediniz mi?

Evet, dediğiniz şekilde kurdum genelde. Nvidia ekran kartları ile ilgili bir uyumsuzluk da görmüştüm araştırırken, Mint'in kendi Nvidia sürücüsü vardı sanırım, onu kurarak da denedim ama çözüm olmadı maalesef.

grayloop

Pop!_OS bir Ubuntu çatallaması. Nvidia sürücülü olarak indirebiliyorsunuz.

https://pop.system76.com/
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

erenseymen

@grayloop beye katılıyorum, nvidia kartlarda popos'i denemenizde fayda var. PopOS'i hiç kendim kurmadım, canlı ortamda denedim, ama sanki benim Intel-Nvidia çift ekran kart ortamımda düzgün sonuç vermişti diye hatırlıyorum. Diğer dağıtımlarda (şu an Ubuntu'dayım), nvidia'yı tamamen kapatarak kullanıyorum. Bu arada sizin de çift ekran kartı durumunuz varsa (tümleşik ve harici ekran kartı), şu an kullandığınız dağıtımda Nvidia ayarlarında Nvidia'yı tamamen kapatarak (Intel Power saving mode) bir süre deneyebilirsiniz. Eğer bahsettiğiniz sorunu yaşamıyorsanız, Nvidia'dan kaynaklandığına emin olursunuz.

Donmanın bir sebebi de, sisteminizin swap kullanmaya başlaması olabilir. Donma olduğu zamanlarda RAM kullanımız nasıl? Çok program açtığınız zamanlar mı?

bulgur_ali

@erenseymen normal bir kullanım anında donma oluyor öyle çok sekme açıldığında falan değil. Genelde vs code kullanıyorum saatlerce sıkıntı çıkarmasa da normal bir zamanda donuyor. Video izlerken de öyle, saatlerce 3-5 sekme açık izlerim ama gider normal bir bir anda donar. Yan ekranda ram ve cpu widgetleri var sürekli açık, donma olduğu anda ramda veya cpu'da herhangi bir yük binmesi olmamış oluyor aynı normal kullanımdaki miktarlar. O zaman dediğin gibi ilk ekran kartını kapatarak deneyeyim, çözüm olmazsa bir kaç projem var onları hallettikten sonra @grayloop un dediği dağıtımı yükleyeyim.

bulgur_ali

Maalesef aynı donma sorununu bu dağıtımlarda da yaşadım. Xubuntu'yu kurdum güzelce ayarladım sistemi temalarımı vs, programlarımı kurdum kullanıyordum ki aradan 2 gün geçti, vscode kullanırken tak diye dondu tekrar. Sonra pop os kurdum nvdia versiyonlu olanı, aynı şeklide ayarladım sistemi, sabah kurdum gece tam kapatacakken aynı şekilde dondu kaldı yine pc. En çok donma yaşadığım anlar sanki bir dosyayı kayıt ederken veya bir uygulamayı kapatırken oluyor. Vscode de değişiklikleri kaydederken çok donma yaşadım, bir de bir dosyayı veya uygulamayı kapatırken. Normalde de oluyo tabi ama sistem boştayken hiç donma yaşamadığımı hatırlamıyorum. Ram'da mı bir sıkıntı var acaba ? ama Windows'da donma yaşamıyorum. 2x8 ram var, birini söküp öyle mi test etmeliyim ?

bulgur_ali

tefoski

- bebce,
- tek ram kullanmalısın,
- bende ayni sorunu yaşamıştım,
- 2x2 GB ram olan donanımı 4 GB tek ram yaptım,
- düzeldi,
- ubuntu son sürümü kullanamıyorum,
- ( sahipli ya da açık kaynak sürücülerde ) donma oluyor,
- eski bir sürümde , ( 18.04 ) sorun yaşamıyorum,
- çift ekran kartın var ise intel i kullanmanı,
- diğerini kapatmanın iyi olacağını düşünüyorum,