[Çözüldü] Xubuntu'ya Google Drive kurmak istiyorum

Başlatan mahferer, 07 Mart 2022 - 17:50:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mahferer

Selamlar
Xubuntu'da Google Drive kurmak istiyorum, Yazılımlar'da Open Drive (Google Drive Client) var ama resmi uygulama değil gibi görünüyor, Google linux/Xubuntu-Ubuntu için kendi uygulamasını yapmadı mı?

grayloop

hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

erenseymen

https://itsfoss.com/use-google-drive-linux/

2 Ocak'ta güncellenmiş bu makalede, resmi olmayan seçenekler sıralanmış. (itsfoss.com güvenilir bir Linux blog sitesidir.) Ben daha önce rclone yöntemini kullanmıştım, fakat otomatik sync özelliği yoktu. Drive klasöründe herhangi bir değişiklik yaptığımda manual olarak rclone komutunu koşmam gerekiyordu. Uğraşmak istemiyorsanız, makalede belirtilen 2 ücretli yazılımı da düşünebilirsiniz. 1 seferlik ücret karşılığında kullanılabilen yazılımlarmış.

Ben Linux'u temelli kullanmaya karar verdikten sonra, Drive'ı bırakıp Dropbox'a geçtim. Dropbox'ın Linux uygulaması mevcut. Bunu da bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Dropbox'ın ücretsiz sağladığı alan yetersiz geliyorsa, Linux desteği olan diğer bulut uygulamalarını da düşünebilirsiniz. Örneğin mega.io 20gb bedava seçenek sunuyor ve Linux desteği var.

mahferer

Vay şefsiz Google vay..
Sen linux tabanlı Android'e resmi GDrive uygulaması yap, linux için yapma..
Windows işbirlikçisi senii :)
50 GB Mega depom var zaten gerekirse onu kullanırım ;)

delicesineseven

kuruldu mu kurulmadı mı bilmiyorum. herhangi bir şey açılmıyor
google-drive-ocamlfuse

(exo-open:94099): dbind-WARNING **: 05:19:08.213: Couldn't register with accessibility bus: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.

(xfce4-mime-helper:94103): dbind-WARNING **: 05:19:08.243: Couldn't register with accessibility bus: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.
Couldn't find a suitable web browser!
Set the BROWSER environment variable to your desired browser.

Google Drive'da web browser ile döküman v.s. açılıyor upload download yapılıyor

mega.nz'de uzun süredir login olmadığım 50 GB lık hesabıma girdim bir de ne göreyim 50 GB alanım 20 GB a düşmüş :(

mail ru dan promodan açtığım 1 TB lık hesabımı uçurmuşlar buna üzülmemek lazım

eskilerden box.com ı tavsiye ederim. bunun da linux uygulaması yok sanırım  promo dan açtığım 50 GB lik hesabima yillar sonra giris yaptim. 50 GB lik alanim aynen duruyor dosyalar da silinmemiş ama bunda da bazi kısıtlamalar var

Kullanilan Bant Genisligi
0 B / 10,0 GB

Maksimum Dosya Boyutu
250,0 MB

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mahferer

Open Drive kurdum, google onay aşamasında "not secure" vs vb dedi.
Tam ocamlfuse yöntemini kullanacaktım, bu cevap beni üzdü.
Neyse araştırmaya devam, linux'da çare tükenmez.
Hiç bir ayar vs yapmadan wireless Samsung printer 'ı tanıdı ya o bile güzel..
Bu arada benim de 100 GB cloud@mail.ru depom vardı, o da uçmuş, 8GB'ye düşmüş.. Mega 'ya en az 2 haftada bir girdiğim için silinmez sanırım ama Dotcom bu, güvenilmez..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Mart 2022 - 16:58:42

yaw koca forumda xubuntu'da google drive kullanabilen yok mu yani şöyle acemiye adım adım kurulum ve kullanımını anlatabilecek..

grayloop

Mega'nın Ubuntu uygulaması var ve çok kullanışlı. Sistem açılışında başladığı için sürekli kontrol etmeniz de gerekmiyor.

Google Drive 'a gelince, bu bağlantıda https://linuxhint.com/google_drive_installation_ubuntu/ anlatılan da oldukça iyi. Sürükle-bırak yaparak kolayca ekleyip silebiliyorsunuz.
                                 H. Yavuz

delicesineseven

Settings default applications tan default web browser i mozilla firefox yapınca

Bu komuttan sonra

google-drive-ocamlfuse

Choose an account to continue to gdfuse sayfası açılıyor

gdfuse Google Hesabınıza erişmek istiyor izin veriyorum
The application was successfully granted access. Please wait for the client to retrieve the authorization tokens.

daha sonra thunar dosya yöneticisinde adı myGoogleDrive olan klasör yan tarafta disk gibi görünüyor. Drive yüklemek istediğiniz dosyanın olduğu klasörü açıp dosyayı myGoogleDrive klasörüne sürükle bırakınca google drive niza upload ediyor

ben ayrıca bu komutu uyguladım (gnome nin yerine thunar yazdım)

sudo apt update && sudo apt install thunar-online-accounts

drive ıma bir dosya yükledim. dosyanın link aldım. diğer bilgisayardan indirmek isteyince bu sefer bu çıktı

You need access
Ask for access, or switch to an account with access. Learn more

Request sent
You'll get an email letting you know if the file is shared with you

bir dosyaya erişmek bu kadar zor olmamalı

e-maile Bir öğe paylaşılsın mı? diye mail geldi

linki firefox web tarayıcıda açtım

Google Drive can't scan this file for viruses.

video.mp4  is too large for Google to scan for viruses. Would you still like to download this file? EVET EVETT

firefox'ta indirmedi chromeyi açtım linki yapıştırdım gene You need access
Ask for access, or switch to an account with access. Learn more

çıkıyor oysa az evvel paylaşım izni vermiştim. tekrar izin verdim. nihayet dosyayı indiriyorum. en azından yüksek hızla indiriyor.

e mail deki paylaşım ayarlarına tıkladım bu sefer robot olup olmadığımı kontrol ediyor
trafik ışıkları captcha yı geçtim. izne gerek olmadan dosyaları nasıl indirebilirim. linke sahip olan her türlü ip den dosyayı indirebilsin

yazım hataları olabilir

mahferer

Vgrive 1.6 kurdum şimdilik senkronize başladı :)

grayloop

Uygulamayı kullanıp deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız çok iyi olur.
                                 H. Yavuz

mahferer

Alıntı yapılan: grayloop - 10 Mart 2022 - 22:12:38
Uygulamayı kullanıp deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız çok iyi olur.

AMAN DİKKAT !
Önce dosyaları indirdi (tamamını değil)
Sonra silmeye başladı (advanced view özelliğini farketmesem durumu farkedemeyecektim)
github'da bu sorun kabul edilmiş
"vGrive başlatıldığında internet bağlantısı yok ise bunu yapıyor" demiş bir kullanıcı..
ben de senkronizaston sırasında bir kaç kez notebook'u kapatıp açmıştım..
şimdi riski alıp tekrar deniyorum (silmeye başladığında google drive çöp'e atıyor)

https://github.com/bcedu/VGrive/issues/78

ikinci denemede de silmeye başladı

google-drive-ocamlfuse kurdum deniyorum

ocamlfuse yöntemi Gayet başarılı !

erenseymen

ocamlfuse yönteminde dosyaları pc'nize indiriyor mu? yoksa online disk olarak sisteminize mi bağlıyor? pc'nize indiriyorsa lokalde ve online'da yaptığınız değişiklikler otomatik olarak sync oluyor mu?

mahferer

Alıntı yapılan: erenseymen - 11 Mart 2022 - 18:21:22
ocamlfuse yönteminde dosyaları pc'nize indiriyor mu? yoksa online disk olarak sisteminize mi bağlıyor? pc'nize indiriyorsa lokalde ve online'da yaptığınız değişiklikler otomatik olarak sync oluyor mu?

Dosyalar bilgisayara inmiyor, her PC açılışında terminalde komut girmek gerekiyor (gnome online accounts da öyle) dosyalar istenirse PC'ye ayrı bir klasöre indirilebiliyor ve bulut drive'a dosya yüklenip oradan silinebiliyor.. Bu zaman almakla beraber (bağlantı hızınıza göre değişir) benim için daha sağlıklı ve bulut hesap kullanmaya daha uygun bir yöntem.. O nedenle konu benim açımdan "çözüldü" ancak tersini isteyenler için sanırım Insync vb uygulamalara bakılabilir.. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi mega bulut da denenebilir..

delicesineseven

grayloop un verdiği linkten yaptım
https://linuxhint.com/google_drive_installation_ubuntu/

myGoogleDrive bazen kayboluyor komutla geri getiriyorum. myGoogleDrive thunar dosya yöneticisinde görünüyorsa eğer.drive daki dosyalar disk deki myGoogleDrive klasörüne iniyor. senkronize çalışıyor bende

mahferer

Alıntı yapılan: delicesineseven - 12 Mart 2022 - 09:05:34
grayloop un verdiği linkten yaptım
https://linuxhint.com/google_drive_installation_ubuntu/

myGoogleDrive bazen kayboluyor komutla geri getiriyorum. myGoogleDrive thunar dosya yöneticisinde görünüyorsa eğer.drive daki dosyalar disk deki myGoogleDrive klasörüne iniyor. senkronize çalışıyor bende

Ben de o linkten yaptım
myGoogleDrive'ın kaybolması ve komutla geri gelmesi zaten online bağlantı kurması, hepsine erişebiliyorsunuz ama drive dosyalarınız PC'ye inmiyor.. PC interneti kapattığınızda dosyalara erişilmiyor (en azından bende öyle)

mahferer

Depolama sistemini Mega esaslı yaptım oh dedim.. Google ve Windows debelensin dursun..

delicesineseven

Google drive dökümanlar'da Türkçe dil denetimi çok güzel. Web üzerinde Google translate'de de Türkçe dil denetimi var ama dokümanlarda yazılanları direk kaydediyor

Mega. nz'de Google dokümanlara benzer word uygulaması göremedim