Muon paket yöneticisi program kurulum sorunu

Başlatan 0M42, 04 Mart 2022 - 22:04:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

0M42

Merhaba muon paket yöneticisi ile bir program kurmak istiyorum ama aşağıdaki gibi bir hata mesajı alıyorum. Bu durumda ne yapmak gerekiyor yol gösterirseniz çok sevinirim.

nxjoseph

Merhaba. Muon paket yoneticisini acarken sifre istedi mi? yetkilendirme hatasi veriyor yani sudo yetkileri gerektiriyor olabilir. Terminalden;

sudo muon

Komutu ile tekrar calistirmayi deneyebilir misiniz?

0M42

Şifre istemedi fakat önceden programı listeden seçip kur dediğimde önce root şifresini istiyordu şifreyi girdikten sonra kurulum başlıyordu. Ama artık nedense şifre istemiyor sanırım bu yüzden de yetkilendirme hatası veriyor.

Söylediğiniz komut ile kurulumu yaptım. Terminalden sudo muon komutunu verip şifreyi girdikten sonra muon paket yöneticisi kendiliğinden açıldı istediğim programı bulup kurdum. Ama önceden böyle değildi kendisi benden root şifresini istiyordu neden böyle olmuş olabilir?

nxjoseph

Terminalden asagidaki dizine gidip adinda lock gecen dosyayi silebilir misiniz?

cd /var/cache/apt/archives/
ls
sudo rm -f adindalockolandosya

Ayni sorunu yasayanlar var: https://kubuntu-users.narkive.com/uRgzhnW3/muon-no-longer-asking-for-authentication-and-failing

0M42

Kardeşim aşağıdaki bir sonuç çıktı ;

Lock altındaki hepsini sileyim mi yoksa sadece "mount_2.34-0.1ubuntu9.3_amd64.deb" olanı mı sileyim ?

sudo rm -f mount_2.34-0.1ubuntu9.3_amd64.deb

nxjoseph

Hayir, mount olani degil, birazcik ortada lock diye dosya var gri renkte.

sudo rm -f lock

0M42

Sildim fakat aynı problem devam ediyor acaba restart yapmak mı gerekiyor?

nxjoseph

Restart gerektigi yazmiyordu cozum onerisini aldigim yerden fakat deneyebilirsiniz.

speakerXXL

Policykit ile ilgili sorun yaşanıyor büyük ihtimalle. Aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşın.

pgrep -a polkit
dpkg -l | grep polkit

0M42

İlk komut çıktısı şu şekilde ;

omar@Hira:~$ pgrep -a polkit
508 /usr/lib/policykit-1/polkitd --no-debug
omar@Hira:~$

Bu da diğeri;

omar@Hira:~$ dpkg -l | grep polkit
ii  gir1.2-polkit-1.0                             0.105-26ubuntu1.3                     amd64        GObject introspection data for PolicyKit
ii  libpolkit-agent-1-0:amd64                     0.105-26ubuntu1.3                     amd64        PolicyKit Authentication Agent API
ii  libpolkit-gobject-1-0:amd64                   0.105-26ubuntu1.3                     amd64        PolicyKit Authorization API
ii  libpolkit-qt5-1-1:amd64                       0.113.0-0ubuntu2                      amd64        PolicyKit-qt5-1 library
ii  polkit-kde-agent-1                            4:5.18.4.1-0ubuntu1                   amd64        KDE dialogs for PolicyKit

speakerXXL

Aşağıdaki komutu çalıştırınca düzeliyor mu?

(/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libexec/polkit-kde-authentication-agent-1 &)

0M42

Komutu çalıştırınca bir kaç satır çıktı verdi ve düzeldi. Bu şekilde ne yapmış olduk ve neden böyle bir sorun oldu öğrenmek için benide bilgilendirebilirmisiniz?

speakerXXL

Bu şekilde yapınca bir policykit aracını çalıştırmış oldun, ama bu işlem geçici yani yeniden oturum açınca eski haline dönecek. Muon'da gördüğün parola isteme penceresi aslında pkexec'in ön ucu olan bir policykit aracıdır. Her masaüstü ortamının kendine ait bir policykit aracı olabilir. Gnome ve Cinnamon için policykit-1-gnome, MATE için mate-polkit, LXQT için lxqt-policykit, LXDE için lxpolkit, KDE için polkit-kde-agent-1 paketleri ile gelen araçlar sayesinde, pkexec kullanıldığında policykit için arayüz oluşturularak yönetici parolası ile yetki alınması sağlanabilir.

Lubuntu'nun 20.04 sürümünü kullanıyorsan, LXQT masaüstü için lxqt-policykit ve lxqt-policykit-l10n paketlerini yükleyebilirsin. Bu şekilde paket ile gelen araç otomatik olarak etkinleşecek ve pkexec ile parola isteyen işlemlerde parola ile yetki sağlayacak bir arayüz otomatik olarak açılacaktır. Daha öncesinde bu fonksiyon çalıştığına göre, büyük ihtimalle farkında olmadan bu paketi silmiş olabilirsin. Çünkü bu paket varsayılan olarak geliyormuş.

0M42

Söylediğiniz paketleri kurmaya çalıştım ancak paketler kurulu gözüküyor ;

omar@Hira:~$ sudo apt-get install lxqt-policykit
[sudo] omar için parola:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
lxqt-policykit zaten en yeni sürümde (0.14.1-1ubuntu2).
lxqt-policykit elle kurulmuş olarak ayarlandı.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 2 paket yükseltilmeyecek.

omar@Hira:~$ sudo apt-get install lxqt-policykit-l10n
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
lxqt-policykit-l10n zaten en yeni sürümde (0.14.1-1ubuntu2).
lxqt-policykit-l10n elle kurulmuş olarak ayarlandı.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 2 paket yükseltilmeyecek.

speakerXXL

Bu durumda açılıştaki başlatma seçeneklerinden bir şeyleri pasifleştirmiş olabilirsin. LXQT Oturum Ayarlarını (LXQT Session Settings) açıp, Temel Ayarlar (Basic Settings) kısmından Policykit Handler seçeneğini etkinleştirmeyi deneyebilirsin. Yaşadığın sorun, oturum açtığında herhangi bir policykit aracının çalışmamasından kaynaklanıyor.

0M42

Tabi yaa sizide boş yere uğraştırmış oldum masaüstü ram tüketimini azaltmak için başlangıçta açılan servisleri kurcalamıştım sanırım onuda kapatmışım şimdi bakınca kapalı olduğunu gördüm. Aktifleştirdim ve düzeldi ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim.

@nxjoseph sanada ilgin için ayrıca teşekkür ederim dostum.

nxjoseph

Alıntı yapılan: 0M42 - 07 Mart 2022 - 20:16:57
Tabi yaa sizide boş yere uğraştırmış oldum masaüstü ram tüketimini azaltmak için başlangıçta açılan servisleri kurcalamıştım sanırım onuda kapatmışım şimdi bakınca kapalı olduğunu gördüm. Aktifleştirdim ve düzeldi ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim.

@nxjoseph sanada ilgin için ayrıca teşekkür ederim dostum.

Rica ederim, gecen kapattiginiz servislerden olmus  ;D

0M42