Altyazı Hızı Sorunu

Başlatan thefurkanturker, 13 Şubat 2022 - 00:16:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thefurkanturker

Herkese iyi geceler. Garip bir sorunum var. Bilgisayarımda film izlerken alt yazıda zamanla kayma oluyor. Yarım saniye  ileri geri alma gibi bir kayma değil. Zamanla film oynarken alt yazısı kayıyor. Filmin alt yazısı normal başlıyor ancak 5 dk sonra bir bakıyorum alt yazı bir saniye kaymış. film ilerledikçe bu fark daha da artıyor. Bazı konuşmaları anlıyorum bir bakıyorum alt yazısı kaç saniye sonra gelmeye başlıyor. Filmi kapatıp tekrar kaldığım yerden açtığımda alt yazı düzeliyor. Sonra zamanla tekrar bozuluyor. Hem standart video oynatıcıda hem de vlc de aynı durum var. Çözümü nedir bunun lütfen yardımcı olur musunuz? Gerçekten ubuntudan soğuttu beni bu durum.
Alt yazılar da video da düzgün ve birbiri ile uyumlu. Başka bir bilgisayarda (windows 10) açınca normal ilerliyor film boyunca.

nxjoseph

Merhaba, iyi geceler. Terminal'e ya da ucbirime (ayni sey) asagidaki kodu yazip ciktisini kopyalayip atabilir misiniz, isterseniz direkt video oynatarak deneyebilirsiniz.

sudo apt update && sudo apt install ubuntu-restricted-extras

Asagidaki gibi bir sey cikarsa tab'a basip ok'a geldikten sonra enterlayip, karsiniza gelen secenegi onaylayabilirsiniz.

yakusha

Bir ilave de benden olsun. VLC ile denediniz mi?
Artık bu forumu kullanmıyor.

extremebrutal

Kaynak video ile altyazının fps değeri uyuşmuyor olabilir mi acaba?

thefurkanturker

Alıntı yapılan: nxjoseph - 13 Şubat 2022 - 01:04:29
Merhaba, iyi geceler. Terminal'e ya da ucbirime (ayni sey) asagidaki kodu yazip ciktisini kopyalayip atabilir misiniz, isterseniz direkt video oynatarak deneyebilirsiniz.

sudo apt update && sudo apt install ubuntu-restricted-extras

Asagidaki gibi bir sey cikarsa tab'a basip ok'a geldikten sonra enterlayip, karsiniza gelen secenegi onaylayabilirsiniz.

hocam çıktı nasıl alınıyor bilmiyorum ama paket kurulumu yaptı. Ekran görüntüsünü bıraktım buraya.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2022 - 15:20:47

Alıntı yapılan: yakusha - 13 Şubat 2022 - 02:53:42
Bir ilave de benden olsun. VLC ile denediniz mi?

Evet hocam yukarıda da yazmıştım denedim maalesef aynısı oluyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2022 - 15:22:27

Alıntı yapılan: extremebrutal - 13 Şubat 2022 - 03:11:17
Kaynak video ile altyazının fps değeri uyuşmuyor olabilir mi acaba?

Bir yerlerde bu fps ile ilgili bir şeyler okumuştum ama alt yazıda fps nasıl olacak ki onu anlamadım. Standart .srt dosyası bilemedim. Bir de arkadaşın bilgisayarında aynı video aynı alt yazı tıkır tıkır çalışıyor bende sorun oluyor

[eklenti yönetici tarafından silindi]

nxjoseph

Paket kurulumu yaptiysa video oynatmayi deneyebilirsiniz. Isterseniz kesin sonuc icin bilgisayarinizi yeniden baslatabilirsiniz.

thefurkanturker

Alıntı yapılan: nxjoseph - 13 Şubat 2022 - 15:34:36
Paket kurulumu yaptiysa video oynatmayi deneyebilirsiniz. Isterseniz kesin sonuc icin bilgisayarinizi yeniden baslatabilirsiniz.
Yeniden başlattım hocam sorun çözülmedi. Standart oynatıcıdaki altyazı fontları düzeldi sadece. Yine de alt yazı zamanla kayıyor

mhmtkrktr

Bu sorun sanırım MPV ve onu taban alan tüm oynatıcılar da var. (totem, gnome-video, celluloid vb) Normal oynatmada oluyormuydu hatırlamıyorum ancak videoyu ileri geri sardığın da, altyazı ile video senkranizasyonu bozuluyordu. Örn; videoyu 1 saniye ileri sararsan altyazı 1 saniye geride kalıyordu.
Vlc de ise bu sorunu hiç yaşamadım. İstersen ayarlar bölümünden tüm ayarları sıfırlayarak bir dene veya aşağıda ki ayarların default durumda olup olmadığını kontrol et. Sorun devam ediyorsa vlc üzerinde çözmeye çalış. Diğerleri zaten bilinen bir hata barındırıyor üzerinde.

xhektor

Ben VLC player da altyazılı bir filmi izleyemedim (altyazıyı ekleyince çalışmıyor) fakat SMPlayer ile sorunsuz bir şekilde altyazılı filmleri izleye biliyorum. bir de bunu deneyin. sapma da olmuyor.

thefurkanturker

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 13 Şubat 2022 - 16:36:45
Bu sorun sanırım MPV ve onu taban alan tüm oynatıcılar da var. (totem, gnome-video, celluloid vb) Normal oynatmada oluyormuydu hatırlamıyorum ancak videoyu ileri geri sardığın da, altyazı ile video senkranizasyonu bozuluyordu. Örn; videoyu 1 saniye ileri sararsan altyazı 1 saniye geride kalıyordu.
Vlc de ise bu sorunu hiç yaşamadım. İstersen ayarlar bölümünden tüm ayarları sıfırlayarak bir dene veya aşağıda ki ayarların default durumda olup olmadığını kontrol et. Sorun devam ediyorsa vlc üzerinde çözmeye çalış. Diğerleri zaten bilinen bir hata barındırıyor üzerinde.

Hocam defaulta tekrar aldım. Olmadı. Altyazı süresi çarpanı bende 2.000 di. Onu sizdeki gibi 0 yaptım. Yine olmadı. Olmuyor yani bir türlü

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2022 - 19:24:09

Alıntı yapılan: xhektor - 13 Şubat 2022 - 17:49:41
Ben VLC player da altyazılı bir filmi izleyemedim (altyazıyı ekleyince çalışmıyor) fakat SMPlayer ile sorunsuz bir şekilde altyazılı filmleri izleye biliyorum. bir de bunu deneyin. sapma da olmuyor.

Tamam hocam onu da deneyim bir

delicesineseven

bu sayfada media player lar listelenmiş vakit olsa da deneyebilsek

https://www.videohelp.com/software/sections/video-players

extremebrutal

Sorununuz %99 fps uyumsuzluğu ile ilgili. Sanırım SMPlayer kullanıyorsunuz. İzlemek istediğiniz filmi SMPlayer ile açtıktan sonra "Görünüm --> Bilgi ve Özellikler" kısmından videonun fps değerini öğrenin (23,976 - 24 - 25 - 29,97 vb. bir değer olabilir)

Daha sonra kullandığınız altyazı sitesinden filme uygun olan fps değerindeki altyazıyı indirerek tekrar deneyin.

erenseymen

smplayer ya da mpv ile dener misiniz?

thefurkanturker

Alıntı yapılan: extremebrutal - 13 Şubat 2022 - 20:32:45
Sorununuz %99 fps uyumsuzluğu ile ilgili. Sanırım SMPlayer kullanıyorsunuz. İzlemek istediğiniz filmi SMPlayer ile açtıktan sonra "Görünüm --> Bilgi ve Özellikler" kısmından videonun fps değerini öğrenin (23,976 - 24 - 25 - 29,97 vb. bir değer olabilir)

Daha sonra kullandığınız altyazı sitesinden filme uygun olan fps değerindeki altyazıyı indirerek tekrar deneyin.

Hocam dediğinizi yaptım. Yeni bir altyazı buldum. Video 24 FPS'miş. Yeni altyazıyı da 24 FPS indirdim. Ama yine olmadı hala kayma oluyor zamanla

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2022 - 21:51:02

Alıntı yapılan: erenseymen - 13 Şubat 2022 - 21:03:49
smplayer ya da mpv ile dener misiniz?
SMPlayer ile denedim olmadı hocam maalesef onunla da :( Şimdi mpv ile de denedim sonuç yine aynı :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2022 - 21:54:39

Alıntı yapılan: delicesineseven - 13 Şubat 2022 - 20:19:35
bu sayfada media player lar listelenmiş vakit olsa da deneyebilsek

https://www.videohelp.com/software/sections/video-players
Hocam burda yüzlerce var :) Keşke o kadar vakit olsa :)

erenseymen

Altyazı kaydıktan sonra videoyu kapatıp tekrar açtıktan sonra düzeldiğine göre, altyazı dosyanızın fps'si doğru olmalı. Video dosyanızda problem olabilir. Smplayer'da şu ayarı (https://i.imgur.com/dFlQLCX.png) değiştirip smplayer'ı kapatıp videonuzu tekrar açıp deneyin.

Düzelmediyse, şu ayar da (https://i.imgur.com/uQzeTxi.png) altyazı senkronizasyonu ile alakalı. Aynı şekilde deneyin.

Performans ile alakalı problem yaşıyor olabilirsiniz. Şu ayarlar ile oynamayı deneyebilirsiniz.
https://i.imgur.com/OtoOi1C.png
https://i.imgur.com/TAmXE2O.png

mhmtkrktr

Alıntı YapAltyazı kaydıktan sonra videoyu kapatıp tekrar açtıktan sonra düzeldiğine göre, altyazı dosyanızın fps'si doğru olmalı. Video dosyanızda problem olabilir.
Bence de fps sorunu değil. Videonun bozuk olduğunu da sanmıyorum. Bende ki videolar vlc player'da düzgün çalışıyor. Öneri olarak denemek istersen popcorntime adın da bir uygulama var. Dahili player içeren bir istemci. Bahsettiğin sorunu onda da hiç görmedim. Bu sayede doğruluğundan emin olduğun bir video üzerinde test etme şansın olur.

Uygulamayı kurarsan Ayarlarına gir ve gelişmiş seçenekleri göster de.

Cache bölümünü kendine uygun olarak değiştir. İşaretli ise orada ki tikleri kaldır. (bu seçenek filmi izlerken aynı zamanda bilgisayarında tutulmasını sağlayacak)

Ayarlarda api server diye bir bölüm var. oraya yazman gerekeni özel mesajdan paylaşıyorum.

Uygulamayı kapat aç. Ardından bir film seç\izle. Uygun altyazıları otomatik bulacaktır. En uygun altyazıyı şuradan seç.

https://www.hizliresim.com/fpl6qkp

Film bittiğinde cache bölümünde belirttiğin dizinde, filmi altyazısı ile birlikte bulabilirsin. Bu filmi denediğin oynatıcılarda tekrar dene. Oynatıcı sorunu mu? Dosya sorunu mu? en azından birini elemiş olursun.

thefurkanturker

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 14 Şubat 2022 - 00:56:42
Alıntı YapAltyazı kaydıktan sonra videoyu kapatıp tekrar açtıktan sonra düzeldiğine göre, altyazı dosyanızın fps'si doğru olmalı. Video dosyanızda problem olabilir.
Bence de fps sorunu değil. Videonun bozuk olduğunu da sanmıyorum. Bende ki videolar vlc player'da düzgün çalışıyor. Öneri olarak denemek istersen popcorntime adın da bir uygulama var. Dahili player içeren bir istemci. Bahsettiğin sorunu onda da hiç görmedim. Bu sayede doğruluğundan emin olduğun bir video üzerinde test etme şansın olur.

Uygulamayı kurarsan Ayarlarına gir ve gelişmiş seçenekleri göster de.

Cache bölümünü kendine uygun olarak değiştir. İşaretli ise orada ki tikleri kaldır. (bu seçenek filmi izlerken aynı zamanda bilgisayarında tutulmasını sağlayacak)

Ayarlarda api server diye bir bölüm var. oraya yazman gerekeni özel mesajdan paylaşıyorum.

Uygulamayı kapat aç. Ardından bir film seç\izle. Uygun altyazıları otomatik bulacaktır. En uygun altyazıyı şuradan seç.

https://www.hizliresim.com/fpl6qkp

Film bittiğinde cache bölümünde belirttiğin dizinde, filmi altyazısı ile birlikte bulabilirsin. Bu filmi denediğin oynatıcılarda tekrar dene. Oynatıcı sorunu mu? Dosya sorunu mu? en azından birini elemiş olursun.

Tamamdır hocam. Dediğini yarın deneyeyim. Özel mesajı da aldım aynı şekil yaparım teşekkür ederim :)