Bilgisayar İkinci Ekranı Görüyor Ancak Görüntü Vermiyor

Başlatan osmanakar, 16 Ocak 2022 - 18:33:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmanakar

Herkese selamlar. Samsung marka eski bir dizüstü bilgisayara sahibim. Üzerindeki HDMI ile görüntüyü televizyona aktarmak istiyorum. HDMI'yi taktığımda sistem ayarları > ekran kısmında televizyonun modeli dahi gözükürken "uygula" tuşuna bastığımda ekteki şekilde hata çıkıyor. İşletim sisteminde APT'den kurulmuş 390 sürüm NVidia sürücüsü var ve XOrg'dan Nvidia ekran kartı ana kart olarak seçili. Kabloda hiçbir sorun yoktu çünkü hem konsolumda hem de uydu alıcıda çalışıyor. Bilgisayarımda da sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü Linux Mint kullanmadan çok önce çalışıyordu. Herkese teşekkürler.

Sistem özellikleri ise şu şekilde:
i5-3210M işlemci,
4 GB RAM,
NVIDIA GTX 620M ekran kartı,
Samsung 860 EVO 240 GB SSD.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

nxjoseph

Merhaba. Assagidaki komutu terminale yazip ciktisini gonderebilir misiniz?

pgrep -fa cinnamon-settings-daemon

osmanakar

Hiçbir çıktı vermiyor. Sudo komutu da denedim ancak hiçbir çıktı yok.

nxjoseph

Tamam. simdi sunu deneyip tekrar hata aldiginiz islemi yapin.

cinnamon-settings-daemon &

osmanakar

cinnamon-settings-daemon &
[1] 14625
cinnamon-settings-daemon: komut bulunamadı
pgrep -fa cinnamon-settings-daemon
[1]+  Çıkış 127           cinnamon-settings-daemon

Neye baktığımdan veya olup olmadığından emin değilim. Komutu birkaç farklı şekilde yazmaya çalıştım fakat olup olmadığından emin değilim. Sonuçlar bu şekilde.

nxjoseph

cinnamon-settings-daemon & bu komuttan sonra televizyonu aktif etmeyi denediniz mi?

osmanakar

nxjoseph

osmanakar

20.2 sürümüyle temiz kurulum yaptım. 20.3'e sistemin içindeki gömülü olan güncelleme aracını kullanarak güncelledim. Bilgisayarın kapatma tuşuyla kapanmaması(kapanma ekranında donması) haricinde hiçbir işlevsel sorunu yok.

nxjoseph

Anladim. Bir de bu komutu deneyin ve bilgisayarinizi yeniden baslatin. rm -f ~/.config/autostart/cinnamon-settings-daemon-xrandr.desktop

osmanakar

Yeniden başlattıktan sonra televizyondan görüntü alabiliyorum.

nxjoseph

osmanakar

Evet. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Ayar yaparken önceden çıkan hata penceresi de çıkmıyor.

nxjoseph

osmanakar

Eğer sorun olmazsa küçük bir soru sormak daha istiyorum. İkinci ekrana özel çözünürlük çekmek istiyorum. 1080i ve 720p var ancak televizyonum 1080p de destekliyor. Bunu zorlayabilir miyim?

nxjoseph

Evet, 1080p olarak ayarlayabilmeniz lazim. Goruntu ayarlarindan televizyonun cozunurluklerini deneyin.

osmanakar

nxjoseph

Evet, gorur. Basit olmasi acisindan display uygulamasini yani ekran ayarlarini kullanarak resimdeki gibi ayarlayabilirsiniz.

osmanakar

1366 x 768 olarak ayarladım. Çok da güzel oldu. Yardımlarınız için teşekkür ederim.  ;D

nxjoseph

speakerXXL

Bu sorunu, Başlangıç Uygulamalarından "Cinnamon Settings Daemon - xrandr" seçeneğini pasifleştirdiğin için yaşadın.

nxjoseph

Evet, bunu sorunu arastirirken gormustum. Tekrar aktif hale getirilip de cozulebilirdi o halde.