ubuntu 20.04 virtualbox kurulum sorunu

Başlatan mustafayilmazist, 04 Ocak 2022 - 15:21:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustafayilmazist

iyi günler,
huawei matebook bilgisayara ubuntu 20.04 kurdum.
aşağıdaki gibi de virtualbox kurdum.
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads  bu adresten ubuntu kurulum dosyasını indirdim.
sırayla
sudo dpkg -i virtualbox-6.1_6.1.30-148432~Ubuntu~eoan_amd64.deb
sudo apt install -f
daha sonra
virtualbox
dediğimde aşağıdaki gibi uyarı verdi fakat açıldı virtualbox.
WARNING: The vboxdrv kernel module is not loaded. Either there is no module
         available for the current kernel (5.11.0-43-generic) or it failed to
         load. Please recompile the kernel module and install it by

sudo /sbin/vboxconfig

You will not be able to start VMs until this problem is fixed.

yukarıaki uyarı için
https://askubuntu.com/questions/1346590/virtualbox-kernel-driver-problem-on-ubuntu-20-04-updated-from-16-04
üstteki linkteki çözümü uygulamak istediğimde  terminal ekranında
ekteki resim çıkıyor.
ben nerede yanlış yapıyorum yada ne yapmalıyım?
şimdiden teşekkürler.

kaynak:
https://www.sysnettechsolutions.com/ubuntu-uzerine-virtualbox-kurulumu/

[eklenti yönetici tarafından silindi]

nxjoseph

Merhaba. tab'a basip tamam a gelin ve enterlayin.

mustafayilmazist

Alıntı yapılan: nxjoseph - 04 Ocak 2022 - 18:15:26
Merhaba. tab'a basip tamam a gelin ve enterlayin.
bu seferde benden bir şifre belirlememi istiyor? ama bunu ne için istiyor sonra nerede kullanacağım? tam olarak isteme amacı nedir?

nxjoseph

attacker yani saldiran bir kisi olmadiginizi dogrulamak icin sifrenizi istiyor.

mustafayilmazist

Alıntı yapılan: nxjoseph - 05 Ocak 2022 - 17:30:38
attacker yani saldiran bir kisi olmadiginizi dogrulamak icin sifrenizi istiyor.

ama burada benden sanırsam yeni bir şifre oluşturmamı istiyor. çünkü şifreyi bana tekrar girmem için istiyor. doğruluyor yani. burada bir şifre kontrolü yapmıyor.

nxjoseph

Alıntı Yap

to ensure that this change is being made by you as an authorized user, and not by an attacker, you must choose a password now and then confirm the change after reboot usting the same password.

Bu değişikliğin bir saldırgan tarafından değil, yetkili bir kullanıcı olarak sizin tarafınızdan yapıldığından emin olmak için şimdi bir şifre seçmeniz ve ardından aynı şifreyi kullanarak yeniden başlattıktan sonra değişikliği onaylamanız gerekir.

mustafayilmazist

Alıntı yapılan: nxjoseph - 05 Ocak 2022 - 20:37:48
Alıntı Yap

to ensure that this change is being made by you as an authorized user, and not by an attacker, you must choose a password now and then confirm the change after reboot usting the same password.

Bu değişikliğin bir saldırgan tarafından değil, yetkili bir kullanıcı olarak sizin tarafınızdan yapıldığından emin olmak için şimdi bir şifre seçmeniz ve ardından aynı şifreyi kullanarak yeniden başlattıktan sonra değişikliği onaylamanız gerekir.

anladım. burada dediklerini yaptım. grupda daha doğrusu uefi ayarlarında bazı değişiklikler yapıldığını bana bildirdi. aynı zamanda linux çekirdek yükseltmesi yaptı. bunlar ne oluyor ki?

nxjoseph

aslinda hata resminde yaziyor ne oldugu ama yazilimsal bir sey bilmek gerekmez bence.