UEFI Dual Boot Grub Sorunu

Başlatan extremebrutal, 22 Aralık 2021 - 11:38:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

extremebrutal

Merhaba arkadaşlar.
Yaklaşık 12 yıldır aynı dizüstünü kullanmaktaydım ve yüzlerce dağıtım yükleyip kaldırdım. Eski bir dizüstü olduğu için UEFI değildi ve yüklemelerde hiç sorun yaşatmıyordu. Ama artık miadını doldurduğundan dün yeni bir dizüstü aldım. Haliyle UEFI olan dizüstünü alır almaz hemen Windows'un yanına Linux yükledim ama korkarak yükledim. Düne kadar hiç UEFI kurulum yapmamıştım ve her ne kadar aktif bir üye olmasam da, forumu düzenli takip ediyor ve bu UEFI dual boot konusunda bir çok sıkıntı yaşayan olduğunu görüyordum. Kurulum yapmadan önce epey bir araştırma yaptım ama kafam iyice çorba oldu. "Neyse, en kötü ne olabilir?" diyerek Manjaro Gnome'u indirdim ve "Windows'un yanına kur" seçeneğini seçerek kurulumu tamamladım. Her şey sorunsuz gözüküyordu, yükleme hatasız tamamlandı, açılışta Grub çalıştı, her iki işletim sistemi ile de oturum sorunsuz açıldı. Ta ki güncelleme yapana kadar. Güncelleme yaptıktan sonra Grub kayboldu. Bilgisayar direkt Manjaro ile oturum açıyor.

Şimdi birincisi bu sorunu nasıl düzeltirim?

İkincisi okuduğum kadarı ile düzeltilse bile her (windows) güncelleme de Grub bozuluyormuş, doğru mu?

Üçüncü bu tarz sorunlar yaşamamak için UEFI Dual Boot yüklemeyi doğru şekilde yapmanın bir yöntemi var mı?
(İnternette ve forumda yaptığım aramalar çok kafamı karıştırdı, teknik bilgim fazla olmadığı için belki ben anlayamadım.)

Yardımlarınız için teşekkürler.

turkerataturk

Bende aynı sorunu yaşıyorum 10. nesil yeni cihazlarda böyle sorunlar yaratıyor,
Çekirdek güncelleme sonrası oluşuyor, çözüm ;

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

ön yükleyiciyi onar dersin düzelir.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

nxjoseph

Merhaba.
Grub dosyanizin icerigini paylasin. cat /etc/default/grub

Grub dosyaniza GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false parametresini girin sudo nano /etc/default/grub kodu ile grub dosyasini duzenleyin. ve bu asagidaki kodu calistirin.sudo pacman -Sy os-prober ; sudo os-prober ; sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

extremebrutal

Uzun süre yanıt alamayınca yeniden kurulum yaptım ve Ubuntu LTS kurdum. Şu anda aynı sıkıntıyı yaşamadım. Güncellemelerden sonra benzer bir sıkıntı yaşarsam bunları deneyeceğim.
Teşekkürler arkadaşlar @nxjoseph @turkerataturk

nxjoseph

Rica ederim. Ubuntu kurdugunuza gore apt paket yoneticisine gecis yaptiniz, artik pacman kullanmiyorsunuz ve debiana gecis yaptiniz (ubuntu debian tabanli, manjaro arch tabanliydi.) o yuzden artik benim o  kodlar ise yaramaz.  :P
ama herhangi bir grub sorununda @turkerataturk'un attigi islemi yapabilirsiniz.

extremebrutal

Maalesef aynı sorunu Ubuntu'da da yaşadım, güncelleme sonrasında.

Fakat @turkerataturk arkadaşımınızın yukarıda önerdiği yöntemle sorun çözüldü.

Şimdi merak ettiğim her çekirdek güncellemesinden sonra bu işlemi yapmam mı gerekecek?

Eğer öyle ise bu işin bir çözümü yok mudur?

Alıntı yapılan: turkerataturk - 02 Ocak 2022 - 16:22:20
Bende aynı sorunu yaşıyorum 10. nesil yeni cihazlarda böyle sorunlar yaratıyor,
Çekirdek güncelleme sonrası oluşuyor, çözüm ;

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

ön yükleyiciyi onar dersin düzelir.

nxjoseph

Bir kere yapmaniz yeterli olacaktir diye dusunuyorum.

extremebrutal

Alıntı yapılan: nxjoseph - 08 Ocak 2022 - 11:03:45

Maalesef bugün yine linux güncellemesi vardı ve güncellemeden sonra aynı sorunu yaşadım. Yine aynı yöntemle çözdüm ama her güncelleme sonrası bunu yapmak can sıkıcı. Kalıcı bir çözümü olmalı bunun?

nxjoseph

Bilmiyorum fakat bende dual-boot varken hic boyle bir sorunla karsilasmamistim. Not: once linux sonra windows kurulumu yaptim.

grayloop

Ben de ikili sistem kullanıyorum. Sorun bazen kullandığınız ekran kartı sürücülerinden kaynaklanabiliyor (çoğunlukla Nvidia). Ya da UEFI de kurulum şekliyle ilgili olabiliyor. UEFI kurulum yerine Legacy iş görebiliyor. Sorun herhangi bir şekilde tekrar edebilir düşüncesiyle  bu adresten indirip CD veya USB ile rahatça çalışabilirsiniz.
https://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/tr/

Aşağıdaki bağlantıda da konuyla ilgili açıklama mevcur:
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

turkerataturk

Alıntı yapılan: extremebrutal - 12 Ocak 2022 - 18:09:37
Alıntı yapılan: nxjoseph - 08 Ocak 2022 - 11:03:45

Maalesef bugün yine linux güncellemesi vardı ve güncellemeden sonra aynı sorunu yaşadım. Yine aynı yöntemle çözdüm ama her güncelleme sonrası bunu yapmak can sıkıcı. Kalıcı bir çözümü olmalı bunun?

biosda Legacy seçeneği var ise sorun yaratmaz benim cihazda olmadığı için uefi kurdum dediğim gibi çekirdek güncellemesi sonrası boot repair yapman gerekecek.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

gecegezen

Uzun zamandır forma girmiyordum bende sorunu şimdi gördüm uefi aslında çok güzel bir sistem forumdaki yazılıların eskiden kalanlar birazcık cahillikten kaynaklanan şeyler ki arasında benimde kızdığım mesajlar vardır kısaca.
Öncelikle efi sistemi sayesinde gruba olan ihtiyaçımız ortadan kalkiyor eğer grub'ta windows'u görmezseniz yapmamız gereken anakartın boot menü tuşuna başmak(benim msi'da F11 ) ve listeden  Microsoft Windows seçmek. anakart grub yerine direk windows'u başlatacaktır. efi systemler hdd,cd'yi falan boot islemini devrekmek yerine direk isletim sistemlerine boot ediyor.

Grubun windows'u listeden silme sebebi ise tahmimin şu sekilde;
Çekirdek güncellemesi sırasında grub listesi güncelleniyor, bunun içinse osprober isimli bir programcık bütün bölümleri bağlanıp sistemlere bakıyor ve listeyi olusturuyor ki burada söyle bir sorun var.
Windows 10 varsayılan olarak kapat dediğinizde kendini uyku duruma alıyor. Linux dağıtımlarıda ntfs bölümüne baktığında buradaki ntfs kapatılmamış gördüğü için bölümü bozmamak için bölüme bağlanmıyor ve osprober windows'u göremiyor sonuç olarak grub listede windows siliniyor.
Çözüm windows 10 altından hızlı başlatı kapatmak. Windows 10 onunun yerini değiştiryor o yüzden onu araman lazım biraz. Birde köklü güncellemelerde windows onu tekrar açabiliyor.

Kısaca
Listede windowsu görmüyorsanız;
ilk önce boot menusunden( F11, F2 anakart markasına göre değişir.) Windowsu açın daha sonra Hızlı başlatı kapatın. Daha sonra grub listesini güncelleyin.
Grub listesini güncellemek içinde " sudo update-grub ".
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

nxjoseph

Alıntı yapılan: gecegezen - 22 Ocak 2022 - 22:32:47
Uzun zamandır forma girmiyordum bende sorunu şimdi gördüm uefi aslında çok güzel bir sistem forumdaki yazılıların eskiden kalanlar birazcık cahillikten kaynaklanan şeyler ki arasında benimde kızdığım mesajlar vardır kısaca.
Öncelikle efi sistemi sayesinde gruba olan ihtiyaçımız ortadan kalkiyor eğer grub'ta windows'u görmezseniz yapmamız gereken anakartın boot menü tuşuna başmak(benim msi'da F11 ) ve listeden  Microsoft Windows seçmek. anakart grub yerine direk windows'u başlatacaktır. efi systemler hdd,cd'yi falan boot islemini devrekmek yerine direk isletim sistemlerine boot ediyor.

Çekirdek güncellemesi sırasında grub listesi güncelleniyor, bunun içinse osprober isimli bir programcık bütün bölümleri bağlanıp sistemlere bakıyor ve listeyi olusturuyor ki burada söyle bir sorun var.
Windows 10 varsayılan olarak kapat dediğinizde kendini uyku duruma alıyor. Linux dağıtımlarıda ntfs bölümüne baktığında buradaki ntfs kapatılmamış gördüğü için bölümü bozmamak için bölüme bağlanmıyor ve osprober windows'u göremiyor sonuç olarak grub listede windows siliniyor.
Çözüm windows 10 altından hızlı başlatı kapatmak. Windows 10 onunun yerini değiştiryor o yüzden onu araman lazım biraz. Birde köklü güncellemelerde windows onu tekrar açabiliyor.

Kısaca
ilk önce boot menusunden( F11, F2 anakart markasına göre değişir.) Windowsu açın daha sonra Hızlı başlatı kapatın. Daha sonra grub listesini güncelleyin.

os-prober icin soyle bir komut kullansak? ben kullaniyordum dual boot yaptigimda ve sanirim bunun sayesinde hata almadim. sudo echo GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false >> /etc/default/grub && sudo update-grub

yakusha

Çok geçmiş olsun. 12 yıl aynı bilgisayarı kullanamadım henüz. Şimdilik benim ihtiyar kazasız, belasız 5 yaşına geldi.

Zaten biliyorsunuzdur, Manjaro Arch temelli bir dağıtım. Ben de yazılım geliştirirken sanal makinede bir süre kullanmak durumunda kaldım. Lakin stabil çalışmıyordu. Güncellemeler ile bozulma ihtimali daha yüksekdi ve 2 defa tamamen bozulduktan sonra geri sanal makineme kurmadım. LTS sürüm tercih etmişsiniz. Çok güncel bir donanımda kullanmadığınıza göre LTS sürüm sizin için ve sizin gibi biraz ihtiyar makine kullanan kullanıcılar için idela çözüm olacaktır.
Artık bu forumu kullanmıyor.

gecegezen

Alıntı yapılan: nxjoseph - 23 Ocak 2022 - 00:18:12
Alıntı yapılan: gecegezen - 22 Ocak 2022 - 22:32:47

Kısaca

os-prober icin soyle bir komut kullansak? ben kullaniyordum dual boot yaptigimda ve sanirim bunun sayesinde hata almadim. sudo echo GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false >> /etc/default/grub && sudo update-grub

Bende uzun zamandır efistub yöntemi ile direk çekirdeği yüklüyorum. Grub yedek olarak arkada duruyor sadece, tam emin değilim yani ama bu sekide os-prober kapatırsınız çekirdek güncellemesi yaparken diğer sistemleri hiç aramayacaktır. O yüzden listeye eklemeyecektir.
update-grub komutu grub.cfg dosyasını her seferinden sıfırdan tekrar olusturuyor.
Daha kolay bir yontem belki söyle olabilir. /etc/grub.d/ icine yeni bir dosya olusturup windows için yeni bir girdi olusturmak ama o zaman os-proberda bir girdi olusturur ve iki tane windows komutu olur.

nxjoseph

Haklisiniz ekleyecegimiz satir GRUB_DISABLE_OS_PROBER fakat biz true degerini verseydik kapatmis olurdu, false degeri verdigimiz icin disable yapmiyor yani acik kaliyor.

gecegezen

Alıntı yapılan: nxjoseph - 23 Ocak 2022 - 19:14:05
Haklisiniz ekleyecegimiz satir GRUB_DISABLE_OS_PROBER fakat biz true degerini verseydik kapatmis olurdu, false degeri verdigimiz icin disable yapmiyor yani acik kaliyor.
He pardon ben yanlış gördüm. Kusura bakmayın.

extremebrutal

Alıntı yapılan: gecegezen - 22 Ocak 2022 - 22:32:47Kısaca
ilk önce boot menusunden (F11, F2 anakart markasına göre değişir.) Windowsu açın daha sonra Hızlı başlatı kapatın. Daha sonra grub listesini güncelleyin.

Hocam Windows'da hızlı başlat kapalı olduğu halde yukarıda bahsettiğim problemleri yaşadım. Hatta Linux yüklemeden önce kapatmıştım o özelliği :(

nxjoseph

Alıntı yapılan: gecegezen - 23 Ocak 2022 - 19:26:03
Alıntı yapılan: nxjoseph - 23 Ocak 2022 - 19:14:05
He pardon ben yanlış gördüm. Kusura bakmayın.
Onemli degil  :)

Alıntı yapılan: extremebrutal - 23 Ocak 2022 - 19:43:02
Alıntı yapılan: gecegezen - 22 Ocak 2022 - 22:32:47Kısaca
ilk önce boot menusunden (F11, F2 anakart markasına göre değişir.) Windowsu açın daha sonra Hızlı başlatı kapatın. Daha sonra grub listesini güncelleyin.

Hocam Windows'da hızlı başlat kapalı olduğu halde yukarıda bahsettiğim problemleri yaşadım. Hatta Linux yüklemeden önce kapatmıştım o özelliği :(

grub dosyasina GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false ozelligini ekleyip deneyebilir misiniz? yaptiktan sonra sudo update-grub yapmayi unutmayin.
Nano editor ile acmak isterseniz;
sudo nano /etc/default/grub

sinan54

Ben bu sorunu, ayrı bir manjaro boot disk bölümü ayırarak çözdüm.Yani kurulumda 300-500 megebayt fat 32 formatlı disk ayırıp manjaro boot kurulumunu buraya yaptım.Şu anda Windows ve Manjaro bootloder diye ayrı iki disk bölümü var.Yıllardır sorunsuz kullanıyorum.

extremebrutal

Alıntı yapılan: nxjoseph - 23 Ocak 2022 - 19:49:02grub dosyasina GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false ozelligini ekleyip deneyebilir misiniz? yaptiktan sonra sudo update-grub yapmayi unutmayin.

Ekledim. Çekirdek güncellemesinden sonra sonucu bildiririm hocam.

nxjoseph

Alıntı yapılan: extremebrutal - 23 Ocak 2022 - 21:37:58
Alıntı yapılan: nxjoseph - 23 Ocak 2022 - 19:49:02grub dosyasina GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false ozelligini ekleyip deneyebilir misiniz? yaptiktan sonra sudo update-grub yapmayi unutmayin.

Tamamdir.

extremebrutal

Alıntı yapılan: nxjoseph - 23 Ocak 2022 - 21:51:25
Alıntı yapılan: extremebrutal - 23 Ocak 2022 - 21:37:58

Tamamdir.

Maalesef, bu defa çekirdek güncellemesi yapmadığı halde Grub'dan Windows silindi..

nxjoseph

Peki os-prober paketi kurulu mu bakar misiniz?
sudo apt-get update && sudo apt-get search os-prober
eger installed derse kuruludur, degilse;

sudo apt-get update -y && sudo apt-get install -y os-prober && sudo os-prober

extremebrutal

Alıntı yapılan: nxjoseph - 24 Ocak 2022 - 18:26:41
Peki os-prober paketi kurulu mu bakar misiniz?sudo apt-get update && sudo apt-get search os-prober
eger installed derse kuruludur, degilse;sudo apt-get update -y && sudo apt-get install -y os-prober && sudo os-prober

Kurulu hocam.