Sesin Hoparlör Yerine Laptoptan Gelmesi Sorunu

Başlatan PardusPars, 03 Aralık 2021 - 00:08:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PardusPars

Bir iki hafta öncesine kadar normal bir şekilde hoparlörümün jakını laptoba takıp müziğimi dinliyordum. Bir hafta öncesinde ise laptobumu açıp müzik dinlemek istediğimde ses hoparlörden değil laptoptan gelmeye başladı. Bağlantıları vb. kontrol ettim ancak olmadı. Bir internet araştırması sonrasında bunu Pulse Audio Ses Denetimi' nden düzeltebileceğimi öğrendim. Uygulamadaki Çıkış Aygıtları sekmesindeki seçili olan Hoparlör seçeneğini Kulaklık olarak değiştirdim ve ses tekrar hoparlörden gelmeye başladı. Ancak buradaki sorun laptobu kapatıp açtığımda ayarın eski haline dönmesi ve tekrar oraya gidip hoparlörü kulaklık olarak değiştirmek zorunda kalmam.

1) Normal olarak işleyen durum neden değişmiş olabilir?
2) Uyguladığım ayarı nasıl sabitlerim?
3) Ya da her şeyi eski haline nasıl getirebilirim?

Teşekkürler.

Linux Mint Xfce kullanıyorum. Laptop, HP Pavilion g6.

nxjoseph

Merhaba, asagidaki komutlari deneyebilir misiniz?

sudo apt update ; sudo apt install pulseaudio alsa-utils alsa-base alsa alsa-lib

pulseaudio -D ; pulseaudio --check

PardusPars

Alıntı yapılan: nxjoseph - 04 Aralık 2021 - 12:33:20
Merhaba, asagidaki komutlari deneyebilir misiniz?

sudo apt update ; sudo apt install pulseaudio alsa-utils alsa-base alsa alsa-lib

pulseaudio -D ; pulseaudio --check

Merhaba bu konularda acemiyim. Verdiğiniz komutları olduğu gibi mi yazayım? Yani ilk satırı ''sudo apt update ; sudo apt install pulseaudio alsa-utils alsa-base alsa alsa-lib'' şeklinde olduğu gibi mi yazayım? Sadece sudo apt update' i hatırlıyorum içlerinden. O da sanki ayrı olarak yazılıp enterlanıyordu. Teşekkürler.

nxjoseph

kusuruma bakmayin,kodlari aciklayayim.

Ilk satirdaki kodda {;} bu isareti kullandigim icin ilk koddan sonra bu kodlari da yaziyor, bu is icin hem & hem de ; kullanabilirsiniz.
Ornek; sudo apt update ; sudo apt upgrade veya sudo apt update && sudo apt upgrade gibi.

Ilk kodu direk terminale kopyalayip yapistirabilirsiniz.

NOT: Terminalde kopyalama ve yapistirma islemleri ya mouse ile yaparsiniz ya da ctrl+c yerine ctrl+shift+c, ctrl+v yerine ctrl+shift+v yapmaniz gerekir.

2.Kodu da direk kopyalayip yapistirabilirsiniz.

PardusPars

Merhaba.

sudo apt install pulseaudio alsa-utils alsa-base alsa alsa-lib komutunu girdiğimde ''alsa-lib paketi bulunamadı'' diyor. İkinci komutu girdiğimde ise ''Arka plan programını başlatma başarısız oldu.'' diyor.

nxjoseph

sudo apt install pulseaudio alsa-utils alsa-base alsa libasound2 Ilk kodu duzenledim. Tekrar kodlari deneyin.

PardusPars

Evet bu sefer başarılı oldu ve bir şeyler kuruldu galiba. Sonra tekrar ''pulseaudio -D ; pulseaudio --check'' kodunu denedim ve yine Arka plan programını başlatma başarısız oldu dedi.