Disk Bölümleme ile ilgili yardım

Başlatan Armando, 01 Haziran 2021 - 22:54:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Armando

Merhaba.

Ubuntuyu windows10 yanına kuracağım fakat youtube izlediğim videolarda disk bölümleme olayını görüyorum sürekli. Swap home veya / olarak 3-4 bölüme ayrılıyor bir disk. Örnek olması için video

https://www.youtube.com/watch?v=aHqeTQSSuvg

Bu bölümleme gerekli mi acaba?

nxjoseph

Armando

nxjoseph

Alıntı YapUbuntu'nun temel anlamda kullanması gereken iki bölüm vardır. Bunlar kök bölüm ve takas (swap) alanıdır.
Yapılmazsa ne olur bilmiyorum. Ben sadece ubuntu kurdum ve ubuntunun kendisine bıraktım bölümlemeyi. 528 megabaytlık fat biçiminde /boot/efi oluşturmuş ve kalan yeri de ext4 yapmış.

illedelinux

O videolarda gördüğün bölümlemeleri birebir yapman gerekmiyor, kurulumda en az 30 GB ext4 formatında bir bölüm ayırıyorsun, eğri / çizgiyi işaretliyorsun ve o bölüme kurulumu yapıyorsun.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Armando

Alıntı yapılan: illedelinux - 02 Haziran 2021 - 11:36:32
O videolarda gördüğün bölümlemeleri birebir yapman gerekmiyor, kurulumda en az 30 GB ext4 formatında bir bölüm ayırıyorsun, eğri / çizgiyi işaretliyorsun ve o bölüme kurulumu yapıyorsun.

sadece swap alanı ile "/" bölümünü kursam yeterlimidir o zaman
32 gb ram kullanıyorum 120 gb ssd ye kurulum yapacağım bunun 5gb yani 5120 mb ini swap geri kalanı "/" yapmam yeterlimidir

Hhk78

sistem için 50-60 (en az) ayır ve / olarak bağla
1 gb ayır ve linuxswap olarak biçile orayıda swap olarak bağla
512 mblik fat32 lik bölüm oluştur ve orayıda /boot/efi olarak bağla

Armando

Alıntı yapılan: Hhk78 - 02 Haziran 2021 - 12:54:37
sistem için 50-60 (en az) ayır ve / olarak bağla
1 gb ayır ve linuxswap olarak biçile orayıda swap olarak bağla
512 mblik fat32 lik bölüm oluştur ve orayıda /boot/efi olarak bağla

Teşekkürler bu şekilde yapacağım

Hhk78

[mention=656650]@Armando[/mention]
Kusura bakma demeyi unuttum :( eğer sistemin uefi ise bunları yap. Değilse /boot/efi için disk ayırmana gerek yok. Grub direk diske kurulacaktır. Bi parçasına değil.