Ubuntu'yu baska bir ssd'ye tasima

Başlatan Yagmur Azizoglu, 25 Mayıs 2021 - 20:34:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yagmur Azizoglu

Oncelikle merhaba. Bilgisayarimda 256gb SSD ve 1 TB HDD bulunmaktadir. Bu 1 TB HDD yerine 1 TB SSD hard takacagim. 256gb SSD'ye kurulu olan ubuntu sistemimi oldugu gibi tum kurulu dosya ve uygulamalarla birlikte takacagim 1 TB SSD'ye tasimak istiyorum. Bunu herhangi bir sorun-hata cikmadan nasil yapabilirim?

Hhk78

Alıntı yapılan: Yagmur Azizoglu - 25 Mayıs 2021 - 20:34:21
Oncelikle merhaba. Bilgisayarimda 256gb SSD ve 1 TB HDD bulunmaktadir. Bu 1 TB HDD yerine 1 TB SSD hard takacagim. 256gb SSD'ye kurulu olan ubuntu sistemimi oldugu gibi tum kurulu dosya ve uygulamalarla birlikte takacagim 1 TB SSD'ye tasimak istiyorum. Bunu herhangi bir sorun-hata cikmadan nasil yapabilirim?
şöyle olabilir belki ama dosyalar bozulabilir.
yeni ssd'de 500 mblik kısım oluşturup boot ve esp bayraklarını vereceksiniz ve normal grubun kurulu olduğu yerdeki bayrakları alıcaksınız. ve boot repair ile yeni ssdidn o kısmına grub kurucaksınız.
sonra eski ssddeki ubuntu dosyalarını yeni ssddeki ikinci bölüme kopyalayacaksınız ve bunları 3 tane sata portu olan ve içindi bi tane os yüklenik olan bi pcde yapabilirsiniz. çünkü çalışan çalışan sistemde  sistem dosyalarını kopyalama yaparken çoğu dosya kopyalanmaz.
ve en son olarak eski ssddeki grub bölümüne boot ve esp bayraklarını etkinleştireceksiniz. ama çok uzun sürer

Yagmur Azizoglu

[mention=656518]@Hhk78[/mention] hem uzun surecek hem de bozulma ihtimali var. Tasima istemimin sebebi daha hizli olacagini dusundugumdendi. Muhtemelen normal sekilde kurulum yaparim, her sey yuklenene kadar sistemi 256'daki sistemi silmem, bittiginde siler windows yuklerim. Sanirim en temizi bu olur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2021 - 21:50:04

[mention=656519]@Yagmur Azizoglu[/mention] hiz konusunda bir fark olur mu ondan da emin degilim. 1 TB olan SSD Samsung 860 evo. 256gb olan SSD WD M.2 2280.

Hhk78

benim antik çağdan kalma ssd de hızlıysa bi fark olacağını sanmam