Adobe XD, Illustrator, Photoshop kurmak...

Başlatan kraljmehmet, 22 Mayıs 2021 - 20:00:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kraljmehmet

Arkadaşlar merhaba, ben Windows'tan Ubuntu 20.04'e geçiş yaptım. Her şey güzel, gayet hızlı çalışıyor pc. Ne yazık ki şöyle bir sorunum var; bütün tasarımlarım XD, Illustartor ve Photoshop ile yapıldı ve bunlara erişemiyorum. XD'den ne Figma'ya alabiliyorum ne de başka bir programa. Şimdi pc'de wine-6.0 kurulu, ek olarak PlayOnLinux da kurulu. Basit bir .exe uzantılı programlar çalışıyor. Biraz araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım Adobe programları konusunda. Sizin bir bilginiz var mı? Bu konuda yardım edebilir misiniz lütfen?

serkan38

playon linux kurulu ise adobe uygulamalarını kurabilmeniz gerek
https://linuxhint.com/install_adobe_photoshop_linux/

kraljmehmet

Alıntı yapılan: serkan38 - 22 Mayıs 2021 - 20:04:11
playon linux kurulu ise adobe uygulamalarını kurabilmeniz gerek
https://linuxhint.com/install_adobe_photoshop_linux/

Hocam evet kurulu, aslında Photoshop ve Illustrator kurulabilir fakat XD hakkında hiçbir kaynak bulamadım. Bu konu hakkında yardım edebilir misiniz peki?
Ayrıca hızlı cevabınız için teşekkür etmek istedim :)

serkan38

rica ederim şimdi biraz araştırdım xd verimli değilmiş linux üzerinde alternaflere yoğunlaşmak daha faydalı olur

kraljmehmet

Alıntı yapılan: serkan38 - 22 Mayıs 2021 - 20:24:08
rica ederim şimdi biraz araştırdım xd verimli değilmiş linux üzerinde alternaflere yoğunlaşmak daha faydalı olur

Evet alternatif olarak Figma seçtim hocam fakat XD'de bulunan dosyalarıma erişemiyorum, hepsi çöp oldu maalesef. Bir tasarımımı koda dökmem gerekiyor ama ne kötü ki dosyalarımı göremiyorum.  XD to Figma araştırdım ama yine bir çözüm bulamadım maalesef. Ayrıca hiçbir alternatif o programın yerini tutamıyor gerçekten ya.

serkan38

aşağıdaki araçlara baktınızmı? birçok dosya formatı destekleri var
Inkscape
fluidui
Gravit Designer Pro
akira

kraljmehmet

Alıntı yapılan: serkan38 - 22 Mayıs 2021 - 21:23:39
aşağıdaki araçlara baktınızmı? birçok dosya formatı destekleri var
Inkscape
fluidui
Gravit Designer Pro
akira

Araştırdım bunları fakat .xd desteği var mı göremedim hiç. Sanırım hepsini tek tek indirip denemek lazım. Aralarından en beğendiğim Fluid UI oldu.

serkan38

kraljmehmet

Alıntı yapılan: serkan38 - 22 Mayıs 2021 - 21:56:35
xd nin dosya format uzantısı nedir?
Direkt olduğu gibi hocam, yani şöyle: .xd

kraljmehmet

serkan38

çok fazla program var araştırmak lazım dosya desteğini

kraljmehmet

Alıntı yapılan: serkan38 - 22 Mayıs 2021 - 22:36:41
çok fazla program var araştırmak lazım dosya desteğini

Umarım bilen birileri çıkar...