[Çözüldü] SSD taninmiyor

Başlatan Yagmur Azizoglu, 21 Mayıs 2021 - 07:39:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yagmur Azizoglu

merhaba arkadaslar. Asus Tuf Gaming fx505ge marka bir bilgisayar kullaniyorum. 1gb ssd ve 1 tb hdd hardi bulunmaktadir. ssd uzerine windows kurulu ve bilgisayar sorun cikarmadan aciliyor. ancak windowsu silip ssd'ye ubuntu kuracagim. Bunu yapmak istedigimde ubuntuda Intel rst hatasi veriyor. Gparted uzerinden baktigimda ise ssd'yi gormuyor, sadece 1 tb hdd hard gozukuyor. Windows formatinda da diskler bolumunde ssd gozukmuyor. Ancak bilgisayari actigimda sistem otomatik olarak ssd uzerinden kurulu olan windows'u calistiriyor. Buna iliskin yardimci olabilirseniz cok iyi olur.

serkan38

merhaba.
RAID modunda kurulu bir SSD'ye sahipsiniz ve Ubuntu yükleyici, BIOS'taki disk ayarınızı RAID'den AHCI'ye geçirene kadar SSD'nizi tanımayacaktır.
1-win ortamında aygıt yöneticisini açın ve genişletin
2-depolama denetleyicilerini seçin
3-Intel SATA RAID Denetleyicisi seçin ve özellikler deyin
4-sürücüyü güncelle deyin. Bilgisayarıma göz atın..., Ben seçeyim işaretini kaldırın
5-Uyumlu donanımı göster > üretici olarak microsoft u seçin
6-Microsoft Depolama Alanları Denetleyicisini seçin >Değişiklikleri kaydedin
7-BIOS'u yeniden başlatın ve RAID SATA Denetleyicisini AHCI olarak değiştirin
8-Değişiklikleri kaydedin ve normal olarak yeniden başlatın,..
9-win ortamı sorunsuz açıldıysa artık ubuntunun SSD yi görmesi gerek

RST hatası ise intel ile microsoft un sürücülerinin çakışma sorunu var bağlantıya giderek detaylı anlatımı bulabilirsiniz.
https://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/support/articles/000055130/technologies/intel-rapid-storage-technology-intel-rst.html

Yagmur Azizoglu

[mention=656403]@serkan38[/mention] ayni bilgisayardan iki tane var ancak birinde bios'a girdiginde intel rst yok, digerinde ise bios'ta intel rst gozukuyor ancak herhangi bir sekilde ayarini degistirmeye izin vermiyor.

Hhk78

Alıntı yapılan: Yagmur Azizoglu - 21 Mayıs 2021 - 07:39:07
1gb ssd ve 1 tb hdd hardi bulunmaktadir. ssd uzerine windows kurulu
1gb ssdye windows kurabilmek tuhaf
BIOStan  SATA CONTROLLER i AHCIysa COMPATİBLE,COMPATİBLEyse AHCI yapın.

https://i.hizliresim.com/ojp1oej.jpg

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mayıs 2021 - 12:14:30

he bide sistem UEFI ye mi yoksa LEGACY'e mi kurulu?

serkan38

Alıntı yapılan: Yagmur Azizoglu - 21 Mayıs 2021 - 11:57:05
[mention=656403]@serkan38[/mention] ayni bilgisayardan iki tane var ancak birinde bios'a girdiginde intel rst yok, digerinde ise bios'ta intel rst gozukuyor ancak herhangi bir sekilde ayarini degistirmeye izin vermiyor.
intel rst yi microsoft olarak değiştirdinizmi?

Hhk78

Alıntı yapılan: Yagmur Azizoglu - 21 Mayıs 2021 - 11:57:05
herhangi bir sekilde ayarini degistirmeye izin vermiyor.
İntel platform trust technology i kapattınız mı?

------------edit------------

Yagmur Azizoglu

[mention=656403]@serkan38[/mention] ssd hardi degistirdikten sonra bios'ta degisiklik yapmama izin verdi ve yuklemeyi yaptim. Diger ssd yi herhangi bir bilgisayarda da suan gormuyor.

Hhk78

Alıntı yapılan: Yagmur Azizoglu - 25 Mayıs 2021 - 20:30:18
Diger ssd yi herhangi bir bilgisayarda da suan gormuyor.
sorun ssd demek ki :(

Yagmur Azizoglu

[mention=656403]@serkan38[/mention] bana mantikli gelmeyen madem ssd bozuk idi, neden windows kuruluyken sorunsuz aciliyordu calisiyordu? Sonuc olarak sorun cozuldu ama kafama yatmadi  :D

Hhk78

Alıntı yapılan: Yagmur Azizoglu - 25 Mayıs 2021 - 21:48:10
[mention=656403]@serkan38[/mention] bana mantikli gelmeyen madem ssd bozuk idi, neden windows kuruluyken sorunsuz aciliyordu calisiyordu? Sonuc olarak sorun cozuldu ama kafama yatmadi  :D
windows kuruluyken uyumluluk modunda çalışıyordu ama bu ubuntu için yok sanırım