Ubuntu Yeniden Başlatma Ekran Gelmeme Sorunu

Başlatan matt, 29 Nisan 2021 - 19:58:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

matt

Yılmadım, küsmedim, elbet bir çözümü vardır...
Merhaba, daha önce Ubuntu 20.04 de 20.10 da yaşadığım problem belki 21.04 de olmaz diye heyecanla bekliyordum ama yine oldu. Malum işletim sisteminde hiçbir problem çıkmazken ubuntularda bilgisayarı kapatıp geri açmaya çalıştığımda siyah ekranda sol üst köşede bir alt tire yanıp yanıp sönüyor ve geçmiyor. Belki düzelir diye yarım gün kadar beklemişliğim bile oldu ama hayır düzelmiyor.

Yazılımsal mı donanımsal mı bilmiyorum ama onun haricinde hiçbir problem yaşamadığım canım Ubuntuma dönmek istiyorum. Önerileriniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hhk78

sisteminiz uefi'ye mi yoksa legacy'emi kurulu?
eğer legacy'e kuruluysa bu normaldir ve esc'ye basınca grub ekranı gelir.
eğer uefi'ye kuruluysa bilemiyorum :(

EDİT: bi de şimdi aklıma geldi ubuntuyu recovery modda başlatmayı denediniz mi?

matt

uefiye kurulu maalesef. Ya eminim çok basit bir sorun olduğuna ama çözümünü bir türlü bulamadım. Denemediğim hiçbir yöntem kalmadı desem yeridir.

aceminux

Merak ettiğim için soruyorum, BIOS modunda kurulmuyor mu yeni anakartlarda?

gecegezen

bende de benzer bir sorun var ben sürücülerden süpheleniyorum ama ta olarak tespit edemedin.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Hhk78

Alıntı yapılan: aceminux - 03 Mayıs 2021 - 21:16:19
BIOS modu derken?

enginyaman

Bu sorun ekran kartı yüklemesinden sonra olabilen sorun. Ayrıca bir yükleme yapıyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz.

matt

Evet ekran kartı yüzünden oluyor ama güncelleme bölümündeki bütün seçenekleri ayrı ayrı indirip denedim hiçbiri düzeltmedi durumu. Ne yapmam gerekiyor?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mayıs 2021 - 06:09:34

Hatta Nvidia'nın sitesinden de driver indirip denedim yine aynı problem devam etti.

Hhk78

bence hiç uğraşmayın eğer verilerinizi yedekleyebiliyosanız ubuntuyu silin başka dağıtım kurun ben ubuntu kullandım 2 hafta forumda açmadığım konu kalmadı resmen bence başka dağıtıma geçin ubuntu sorunsallıdır yani şuan ki sürümleri öyle düzelir belki

enginyaman

Ubuntu, mint ve mx haricinde tüm dağıtımlarda benim de ekran kartı sorunlarım oldu. Şu an gayet başarılı şekilde ekran kartı kurulmuş durumda. Ubuntu bu konuda oldukça başarılı diyebilirim. Ek sürücülerden önerilen seçenekler ile denediniz mi?

aceminux

Alıntı yapılan: Hhk78 - 04 Mayıs 2021 - 00:42:40
BIOS modu derken?

uefi dışı, mbr ile kurulum

Hhk78

Alıntı yapılan: aceminux - 05 Mayıs 2021 - 20:39:39
Alıntı yapılan: Hhk78 - 04 Mayıs 2021 - 00:42:40
BIOS modu derken?

uefi dışı, mbr ile kurulum
tam tersi yeni anakartlarda uefi ile kurulum yapar yani gpt disk ile (otomatik) sizin legacye çevirmeniz lazım BIOS modu için :)