Yine Yeniden Ubuntu

Başlatan bfkartal, 15 Nisan 2021 - 11:35:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bfkartal

Öncelikle herkese selamlar,

Benim size soracağım tek bir şey yok. Biraz muhabbet tadında bir başlık olsun istiyorum. (Acemiler Durağı'na başlık açamadım. Eğer yeri değilse taşırsanız çok sevinirim.)

Yıllardır kıyıda köşede bulduğum düşük sistemli bilgisayarlara Linux'ın çeşitli sürümlerini kurmuş ve kullanmaya çalışmış biri olarak, yeniden tüm cesaretimi toplayarak -şu anki değeri  yaklaşık 15.000 TL (görgüsüzlük için değil fedakarlığımı belirtmek için söylüyorum :P) olan- oyuncu bilgisayarımın 2 SSD'sinden birine Linux Ubuntu 20.04 kurdum ve 1 haftadır kullanıyorum. Oyuncu bilgisayarı dediğim için de 7/24 oyun oynuyorum sanmayın, işten güçten vakit kaldıkça Albion Online diye bir oyun var onu oynuyorum sadece.

Bir ev kullanıcısı olarak şimdilik pek yapamadığım bir şey olmadı. İnternet gezintileri, oyun, müzik vb. dışında pek ihtiyacım da olmadı açıkçası.. Sadece GIMP'i öğrenmem gerekecek sanırım. Onu da hallederiz diye düşünüyorum.

Bu kadar laf salatasından sonra şunu söylemek istiyorum. Yıllarca dandik bilgisayarlara kurup "yok yahu Linux olmuyor, mutlaka sorun çıkıyor." diyen birisi olarak bu sorunların çoğunu donanım yetersizliğinden aldığımı farkettim.

Amaa...

Linux Store'da gözükmeyen ve yüklü olan programları kaldırmak istediğim zaman paket isimlerini nasıl bulabileceğimi henüz bulamadım. Bunun yolu yöntemi nedir? Çok fazla işime yaramayan şey var içerisinde -belki de ben yanlışlıkla kurdum, bilmiyorum- ama bunları kaldırırken biraz zorlanıyorum açıkçası. Örneğin Hijab Applet diye bir İslami Takvim uygulaması vardı içerisinde bunun paket adını bulup kaldırdığımda ekran bir gitti geldi ve çözünürlüğüm 800x600'e dönüştü. Ayarlardan ayarlayamadım. Restart atınca düzeldi. Fakat ben böyle sorunlarla karşılaştığımda Restart mı atmak zorundayım? Ya da bunlarla karşılaşmamak için ne yapmam gerektiğini hala bilmiyorum... 2-3 gün önce de mesela sağ üstteki ses ve power simgesinin bulunduğu menüdeki yazılar horizontal olması gerekirken vertical oldu ve görüntüyü aşırı derecede bozdu. Yine restart atarak çözdüm bunu da. Kısacası bunlar benden kaynaklı sorunlar mı? Herkes yaşıyor mu? Yaşamamak için ne yapabilirim?

Bir diğer konu da LivePatch uygulamasına Ubuntu'yu ilk yüklediğimde giriş yapmıştım ama şu an çıkış yapılmış durumda ve giriş yap'a tıkladığımda sistem hatası veriyor feedback gönderiyor. Bunun sebebini de çözemedim ve güvenlik açığı oluşturur mu oluşturmaz mı emin olamıyorum. Çünkü ben banka hesaplarım dahil kişisel bütün verilerimi kayıt ediyorum bilgisayara.

Eğer sistemimde düzgün çalışmayan bir şeyler varsa bunları nasıl tespit edebilirim? Açıkçası bilgisayara bir şeyler kayıt etmeye korkuyorum. Güvenlik açısından ziyade ha çöktü ha çökecek kayıt ettiklerim yok olup gidecek endişesiyle her şeyi drive'da saklıyorum. Belki geçmiş tecrübelerim psikolojimi yıpratmıştır bilmiyorum ama şu an içimden bir his bu sistem hataları varsa düzgün çalışmayan bir şeyler var diyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ve sisteminizi nasıl sürekli tıkır tıkır işletiyorsunuz? Ben bu Linux'tan vazgeçmek istemiyorum. Sohbet ortamında bilgi birikimlerinizi mümkün olduğunca aktarırsanız çok sevinirim.

serkan38

Selam.
öncelikle kurulum ile yüklenen uygulamaları kaldırmanızı önermem. sistem kararlılık sorununa neden olabilir.  (tabi bu benim kendi düşüncem)
diğer taraftan herhangi bir uygulamayı kaldırmak için en basit yol uygulama menüsünde uygulama üzerinde sağ tık ile kaldır demeniz yeterli.
sisteminizde yüklü olan programların durumunu synaptic paket yöneticisi ne girin en alt satırda kurulu uygulama sayısı ve varsa bozuk paket bilgileri görüntülenir. eğer varsa  sol üst köşede düzen menüsü altında bozuk paketleri düzelt seçeneği onarımı gerçekleştirecektir.
sabit disk durumunu ise Diskler uygulamasını açın ilgili diskte değerlendirme otomatik yapılır.
Açıkçası bende uzun zamandır linux mint kullanıyorum herhangi bir çökme olmadı sadece çok sayıda programı aynı anda kullanmam gerektiğinde bazan kasılma(donma)sorunu oluyor kısa bir süre için onun sebebi ise donanımların en az 15 yıllık ve düşük düzeyde olması.

bfkartal

Alıntı yapılan: serkan38 - 15 Nisan 2021 - 13:56:25
Selam.
öncelikle kurulum ile yüklenen uygulamaları kaldırmanızı önermem. sistem kararlılık sorununa neden olabilir.  (tabi bu benim kendi düşüncem)
diğer taraftan herhangi bir uygulamayı kaldırmak için en basit yol uygulama menüsünde uygulama üzerinde sağ tık ile kaldır demeniz yeterli.
sisteminizde yüklü olan programların durumunu synaptic paket yöneticisi ne girin en alt satırda kurulu uygulama sayısı ve varsa bozuk paket bilgileri görüntülenir. eğer varsa  sol üst köşede düzen menüsü altında bozuk paketleri düzelt seçeneği onarımı gerçekleştirecektir.
sabit disk durumunu ise Diskler uygulamasını açın ilgili diskte değerlendirme otomatik yapılır.
Açıkçası bende uzun zamandır linux mint kullanıyorum herhangi bir çökme olmadı sadece çok sayıda programı aynı anda kullanmam gerektiğinde bazan kasılma(donma)sorunu oluyor kısa bir süre için onun sebebi ise donanımların en az 15 yıllık ve düşük düzeyde olması.

Selamlar Serkan Bey,

Zaten adını bilmediğim config kelimesi içeren programlara özellikle dokunmadım. Bir klasörde topladım göze batmayacak şekilde orada duruyorlar. :)
Şu an bakma fırsatım yok işyerimde olduğum için ama yazdıklarınızdan

"diğer taraftan herhangi bir uygulamayı kaldırmak için en basit yol uygulama menüsünde uygulama üzerinde sağ tık ile kaldır demeniz yeterli."

şununla ilgili bir sorum var. Ben uygulama menüsünde iken sağ tık yaptığımda 2 seçenek var. Ezbere söyleyeceğim için isimleri yanlış olabilir ama bir tanesi yeni pencerede aç bir tanesi de "dock'a ekle" bu ikincisi yanlış olabilir akşam düzeltebilirim ancak kesinlikle kaldır yok seçenekler arasında. Onu nasıl ekleyebilirim sağ tıka?

Diğer dediklerinizi de dediğim gibi eve gittiğim zaman kontrol edip takıldığım yer olursa bu konu altına ekleyeceğim. Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için..

serkan38

Sanırım kullandığımız arayüz ile alakalı. Nasıl eklenir bir fikrim yok malesef.

sezmen

Sağ tık ile uygulama kaldır seçeneği Linuxmintte olan bir özellik. Ubuntu veya diğer tüm dağıtımlarda (debian tabanlı) synaptic package manager uygulaması içinde ilgili uygulamayı bulup sağ tık ile kaldırmak için işaretle ve uygula yolu kullanılırak kaldırılabilir. Yada software manager (uygulama yöneticisi) içinde ilgili uygulamanın sayfasında kaldır seçeneği ile kaldırılabilir. Tabi terminalde komut yoluyla da (sudo remove paket_adı) kaldırma işlemi tamamlanabilir.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

bfkartal

Alıntı yapılan: serkan38 - 15 Nisan 2021 - 15:45:58
Sanırım kullandığımız arayüz ile alakalı. Nasıl eklenir bir fikrim yok malesef.

evet hocam farklı arayüz bende bildiğiniz ubuntu gnome :)

Alıntı yapılan: sezmen - 16 Nisan 2021 - 12:07:25
Sağ tık ile uygulama kaldır seçeneği Linuxmintte olan bir özellik. Ubuntu veya diğer tüm dağıtımlarda (debian tabanlı) synaptic package manager uygulaması içinde ilgili uygulamayı bulup sağ tık ile kaldırmak için işaretle ve uygula yolu kullanılırak kaldırılabilir. Yada software manager (uygulama yöneticisi) içinde ilgili uygulamanın sayfasında kaldır seçeneği ile kaldırılabilir. Tabi terminalde komut yoluyla da (sudo remove paket_adı) kaldırma işlemi tamamlanabilir.

peki şöyle bir şey sorsam.. paket_adı yazdığınız kısımdaki paket isimlerini nasıl bulabilirim? internette arayarak buluyorum ben hala ama bunun daha kolay bir yolu var mı?

Bu arada denilenleri yaptım, sistemimin biraz daha düzgün çalıştığına inanıyorum şu an ama bir sorun yaşıyorum. Oynadığım Albion Online isimli oyunun clientini çalıştırdığım zaman sertifika hatası veriyor. Ben ingilizce kullandığım için aşağıda vereceğim çözüm yolunu buldum internetten yaptım ve client çalışmaya devam etti sorunsuz. Fakat ben ubuntu'yu kendi dilim Türkçe'ye çevirdiğim zaman client yine ssl hatası verdi ve bu kez bu yöntem işe yaramadı. Mecburen ingilizce kullanmaya devam ediyorum. Bunun çözümünü bulabileceğim bir yerde göremedim açıkçası ne burada ne global forumda..

Alıntı YapFor anyone using Ubuntu who wants to do this on their machine, from bugs.launchpad.net/ubuntu/+sou...certificates/+bug/1795242

wget dl.cacerts.digicert.com/DigiCertSHA2SecureServerCA.crt
mv DigiCertSHA2SecureServerCA.crt DigiCertSHA2SecureServerCA.der
openssl x509 -inform DER -outform PEM -in DigiCertSHA2SecureServerCA.der -out DigicertSHA2SecureServerCA.pem.crt
sudo mkdir -p /usr/share/ca-certificates/extra
sudo cp DigicertSHA2SecureServerCA.pem.crt /usr/share/ca-certificates/extra/
sudo dpkg-reconfigure ca-certificates

Then just use the AlbionOnline launcher/updater normally.

hwpplayer1

Avatar'ın sayısal görüntü oluşturma işlemi için, Weta Digital, 104 terabayt RAM ve Ubuntu Linux,
Sun Grid Engine küme yöneticisi ve 2 animasyon yazılımı ve yönetim programı olan Pixar'ın RenderMan'ı
ve yine Pixar'ın Alfred kuyruklama yönetim sistemini çalıştıran 3 petabayt ağ depolama alanı ile
35.000 işlemci çekirdeğine sahip 4.000 Hewlett-Packard sunucusunu barındıran,
930 m2 (10.000 sq ft) alanlı sunucu kümesini kullanmıştır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Avatar_(film) inceleyebilirsiniz, epey zor değil mi ? acaba ?
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum

bfkartal

Alıntı yapılan: hwpplayer1 - 21 Nisan 2021 - 02:33:55

Avatar'ın sayısal görüntü oluşturma işlemi için, Weta Digital, 104 terabayt RAM ve Ubuntu Linux,
Sun Grid Engine küme yöneticisi ve 2 animasyon yazılımı ve yönetim programı olan Pixar'ın RenderMan'ı
ve yine Pixar'ın Alfred kuyruklama yönetim sistemini çalıştıran 3 petabayt ağ depolama alanı ile
35.000 işlemci çekirdeğine sahip 4.000 Hewlett-Packard sunucusunu barındıran,
930 m2 (10.000 sq ft) alanlı sunucu kümesini kullanmıştır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Avatar_(film) inceleyebilirsiniz, epey zor değil mi ? acaba ?

Bilgi için teşekkür ederim. Bu ekstra bilgiyi pek anlamlandıramasam da, bu emeklerinin karşılığını aldığını düşünüyorum film ekibinin ve yapımcılarının :)