Visual Studio Code Kaydederken Superuser Parolası İstemesin

Başlatan emrhkrmz, 03 Nisan 2021 - 19:02:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrhkrmz

Merhaba Visual Studio Code kullanırken sürekli Ctrl+S ile kaydediyorum malum, yaptığım değişiklikleri de görmek için. Her seferinde sudo superuser şifresiyle tekrar denemem için pencere çıkıyor ve bu şekilde kaydetmek zorunda kalıyorum. Yönetici haklarından mahrum bırakabilirmiyim VS Code'u. Yeni klasör dosya oluşturulmuyor, onu da terminal den superuser olarak hallediyorum ama, vakit kaybı ve ekstradan uğraş oluyor.

emrhkrmz

https://stackoverflow.com/questions/51004206/vscode-always-ask-for-permission-to-save
burada çözümleri listelemişler. Visual Studio Code kullanırken her kaydetmede parolo istememesi konusunda. Faydalanmak  isteyen varsa bakabilir. Biraz translate kullanmam lazım, denedikten sonra tekrar geri dönüş yaparım unutmazsam. Her seferinde şifre uyarı ekranı çıkması sinir bozucu oluyor.

hwpplayer1

Alıntı yapılan: emrhkrmz - 09 Nisan 2021 - 23:51:23
https://stackoverflow.com/questions/51004206/vscode-always-ask-for-permission-to-save
burada çözümleri listelemişler. Visual Studio Code kullanırken her kaydetmede parolo istememesi konusunda. Faydalanmak  isteyen varsa bakabilir. Biraz translate kullanmam lazım, denedikten sonra tekrar geri dönüş yaparım unutmazsam. Her seferinde şifre uyarı ekranı çıkması sinir bozucu oluyor.

Merhaba, anlatmak istediğiniz, eğer keyring ise aklımda kaldığı kadarıyla belirtirsem paketi silip key passphrase yani Türkçe'mizde yaygın dilde olan adıyla şifre istenmesine gerek kalmadan çalışabilirsiniz. Ancak eğer ki root yetkileriyle ilgili bir konu ise "root şifresi" olduğu gibi kalmalı daha alışkanlık kazandırır ilerleyen dönemlerde şifresiz bilgisayar hepten güvensiz olabilir. Hele ki VS Code ile *bir şeyler yapacaksanız daha dikkatli olmak lazım.

Sizden geri bildirim rica ediyorum. Teşekkürler...

Web çalışırken benim yaptığım home içinde denemek sonra da kopyalamak ve sunucuyu yerelde sonra da uzakta çalıştırmak olacak gibi duruyor.
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum

emrhkrmz

Bu yöntem önerilmiyor ve benimde sürekli kullancağım bir yöntem olmayacak...
sudo code --user-data-dir="~/.vscode-root"
superuser olarak açıyor uygulamayı ve kaydederken izin istemiyor. Birşeyler öğrenirken en azından superuser olarak çalıştırmak işimi görür gibi duruyor.
Bu yöntemin önerilmediğini tekrar belirtmek isterim.
Buradaki bağlantıda önerilen bir yöntem var, dosya izinleri değiştirmekle ilgili fakat ben yapamadım : https://stackoverflow.com/questions/51004206/vscode-always-ask-for-permission-to-save

Alıntı YapUsing chown command ( Recommended)
cd location

sudo chown your_username your_project_directory

Example

let's say I have a directory called project1 in my /var/opt location and my user name is mir

cd /var/opt

sudo chown mir project1
However, if you already created some file before applying chown, don't forget to change their permission also

sudo chown your_username your_project_directory/your_file_name

Example

sudo chown mir project1/file1.txt
It's recommended because it neither creates any security issue nor giving unnecessary access of your projects to the others. Its solve your problem by keeping your's project up to you
Bunu başarabilen olursa burada buluşalım  :)

hwpplayer1 cevap için teşekkür ederim. Anlattığınız yöntemi denemedim henüz. Alıntı yaptığım yöntem içime sindi fakat bişeyleri yanlış yaptım ki başarılı olmadı sonuç. En azından bir konu ve çözüm başlığı olmuş oldu burada. Hiç Türkçe içerik bulamadım çünkü. Teknolojiniz bol olsun.

hwpplayer1

Alıntı yapılan: emrhkrmz - 10 Nisan 2021 - 10:42:10
Bu yöntem önerilmiyor ve benimde sürekli kullancağım bir yöntem olmayacak...
sudo code --user-data-dir="~/.vscode-root"
superuser olarak açıyor uygulamayı ve kaydederken izin istemiyor. *bir şeyler öğrenirken en azından superuser olarak çalıştırmak işimi görür gibi duruyor.
Bu yöntemin önerilmediğini tekrar belirtmek isterim.
Buradaki bağlantıda önerilen bir yöntem var, dosya izinleri değiştirmekle ilgili fakat ben yapamadım : https://stackoverflow.com/questions/51004206/vscode-always-ask-for-permission-to-save

Alıntı YapUsing chown command ( Recommended)
cd location

sudo chown your_username your_project_directory

Example

let's say I have a directory called project1 in my /var/opt location and my user name is mir

cd /var/opt

sudo chown mir project1
However, if you already created some file before applying chown, don't forget to change their permission also

sudo chown your_username your_project_directory/your_file_name

Example

sudo chown mir project1/file1.txt
It's recommended because it neither creates any security issue nor giving unnecessary access of your projects to the others. Its solve your problem by keeping your's project up to you
Bunu başarabilen olursa burada buluşalım  :)

hwpplayer1 cevap için teşekkür ederim. Anlattığınız yöntemi denemedim henüz. Alıntı yaptığım yöntem içime sindi fakat bişeyleri yanlış yaptım ki başarılı olmadı sonuç. En azından bir konu ve çözüm başlığı olmuş oldu burada. Hiç Türkçe içerik bulamadım çünkü. Teknolojiniz bol olsun.

Teşekkürler
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum