Linux Mint Steam Proton ile Wot Blitz açmak.

Başlatan pitikiti, 01 Nisan 2021 - 13:16:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pitikiti

Steam de bir windows oyunu olan wot blitz açılıyor arkadaşlar.
Steam'i açın steam ayarlarından steam play'a gelin. Buradan proton 5.13-6 yı seçin steam tekrar başatılacak uyarısı çıkacak tekrar başlatın.
Oyunu yükledikten sonra oyunu tıklayıp sayfasına gelin play düğmesinin yan tarafında ayarlar ikonundan özelliklere gelin açılan özellikler sayfasında Genel başlığı altındaki başlatma seçenekleri kısmına şu başlatma seçeneğini yapıştırın.

PROTON_USE_WINED3D=1 %command%

ardından sayfayı kapatın ve şimdi play tuşuna basıp oynayabilirsiniz bende açtı ekte resimde gönderiyorum sistem özelliklerimi bile yazmadım çünkü asusun eski bir laptopunu kullanıyorum.Full screen'de oldu ikinci kez açtığımda çok sevinçliyim sırf şu oyun yüzünden windows kullanıyordum artık ihtiyacımda kalmadı ;D ;D

Oyunu birkaç gündür oynuyorum wine lı proton oyunu açıyor ama zaten eski olan laptopumun dahili ekran kartı bile diyemediğim ekran kartı fps konusunda sıkıntılı windows'ta aldığım fps'i linuxta almamın imkanı yok çünkü oyunu emülatör gibi oynadığımdan fps performansı sağlamıyor. Gel gelelim laptop zaten eski nasıl bir fps artışı sağlarım gerçekten bilmiyorum ? Her ne kadar linux aşığı olsamda neden bu tarz oyunların windows ve mac versiyonu varken linux open gl e özel çıkarılmadığı konusunda da kızgınım açıkçası. Yani 2 gün önce 57-60 fps lerde oynadığım oyunu şimdi linuxta 30 fps lerde oynamak üzücü oluyor gerçekten....

Ama iyi bir ekran kartı olan pcler için ideal. Bendeki fps düşüşü birazda ekran kartı olmayışından kaynaklı anlayacağınız.Mint'in orjinal gelen mesa driverlarını koruyun. Eğer mesa yı obiaf driverlerine güncellerseniz oyun açmıyor baştan söyliyim. Bu arada yazdığım komutun önüne gamemoderun da yazabilirsiniz bir boşluk yine aynı komut ve protonun deneysel versiyonuylada açıyor oyun.

Şimdi merak ettiğim bu komut sanırım wine ın direct 3d ayarlarını aktif ediyor veya direct x desteğini aktifleştiriyor. Peki protonun içindeki bu directx sürücüsünü yükseltmek bir fps artışı sağlarmı ? Hani ben sizin gibi programcı değilim ama sadece bir düşünce yani ?

İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?