Gui ile Çalışan Bir Programi sadece Terminalden Nasıl Kullanabilirim?

Başlatan borgun, 18 Mart 2021 - 00:37:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

borgun

Merhaba , terminalde program ismini yazıp çalıştırdığımda default olarak GUI ile çalışıyor.Ama ben isteğe bağlı olarak programı bazen sadece terminalde komut satırı şeklinde kullanmak istiyorum.(Mesela Terminalde "Python" yazarak direk terminal üzerinden kullanabildiğim gibi.)
Yani bir programı istediğim zaman GUI ile, istediğim zaman direkt terminal üzerinden kullanmayı nasıl ayarlayabilirim?
Teşekkürler.

serkan38

Merhaba. Öncelikle hangi uygulamaları (program) uçbirimden çalıştırmak istiyorsunuz? Çoğu uygulama bunu desteklemez yada manasız şekilde kullanışsız olur mesela rygel`i uçbirimden çalıştırabilirsiniz yada guı kullanabilirsiniz bunun desteği sağlanmış.pix yada çizim aracını uçbirimden kullanamassınız.zaten desteklese bile kullanılamazda. python meselesi ise kendisinin bir uygulama olmayışı programlama dili oluşu sebebiyle kendi arayüzü yok çeşitli ide ler ile kullanılabilir yada direkt uçbirimden.
İşin özü hangi uygulamaları kullanmak istediğinize göre değişir.

borgun

Alıntı yapılan: serkan38 - 18 Mart 2021 - 11:48:28
Merhaba. Öncelikle hangi uygulamaları (program) uçbirimden çalıştırmak istiyorsunuz? Çoğu uygulama bunu desteklemez yada manasız şekilde kullanışsız olur mesela rygel`i uçbirimden çalıştırabilirsiniz yada guı kullanabilirsiniz bunun desteği sağlanmış.pix yada çizim aracını uçbirimden kullanamassınız.zaten desteklese bile kullanılamazda. python meselesi ise kendisinin bir uygulama olmayışı programlama dili oluşu sebebiyle kendi arayüzü yok çeşitli ide ler ile kullanılabilir yada direkt uçbirimden.
İşin özü hangi uygulamaları kullanmak istediğinize göre değişir.
Teşekkürler bilgiler için , "GNU Octave" programini kullanmak istiyordum.MATLAB benzeri bir program ve yanlış anlamadıysam ayrı bir programlama dili olarak da kullanılabiliyor.

serkan38

Selam. gnu octave paketini silip sadece octave olan paketi kurun ayrıca ubuntunun dahili terminalinde çalışmıyor bunun içinde qtconsole kurmanız gerek. resim ekliyorum en üstteki paket size lağzım olan. Son olarak gnu octave yi GUI olarak kullanmak isteyip arayüzü türkçe yapmak isterseniz dosyası bende mevcut.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

borgun

Merhaba , bilgiler için tekrar teşekkür ederim.Birkaç sorum olacak;
1- Eklediğiniz resimdeki gibi sadece file olarak göremiyorum yani yazılım arama merkezinden sadece GNU octave olarak bulabiliyorum.Yani eklediğiniz resimdeki gibi sadece dil olarak veya dosya olarak nasıl bulabilirim?
2- Resimdeki gibi bulduğumda nasıl kurabilirim?Normal program kurmak gibi midir?
3- Bendeki mevcut GNU Octave yi silmeden kurabilirmiyim?
4- Bahsettiğiniz qtconsole programini direkt bulamadım , onu nasıl kurabilirim?
Teşekkürler

serkan38

önce bi deneyin uç birimden çalışıyormu
octave --no-gui
çalışmaz ise octave yi ayrıca yükleyin
apt-get install octave
tekrar çalıştırmayı deneyin çalışmaz ise qtconsol u yükleyin
jupyter-qtconsole
sudo apt-get install jupyter-qtconsole
yada  python3-qtconsole u yükleyin
sudo apt-get install python3-qtconsole
tekrar deneyip sunucu bildirin

borgun

Merhaba , dediginiz gibi jupyter qt console yukledim ve sonrasinda uçbirimden "octave-cli" komutuyla çalıştıgını gördüm.Teşekkürler yardımınız için.