AMD Ekran Kartı Driver Güncelleme (HD6470M)

Başlatan HABAR, 13 Şubat 2021 - 20:56:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serkan38

gvfs paketini yükleyin
sudo apt-get install gvfs
yapılandırma dosyasını aşağıdaki kod ile açın
sudo gedit /etc/apt/preferences.d/system76-apt-preferences
açılan sayfaya bunları ekleyin

Package: *
Pin: release o=LP-PPA-system76-dev-stable
Pin-Priority: 1001

Pin: release o=LP-PPA-system76-dev-pre-stable

Dosyayı kaydedin.

günlük dosyası oluşturmak için System76'nın sayfasında Create log files sekmesine tıklayın.

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 18 Şubat 2021 - 15:22:13
gvfs paketini yükleyin
sudo apt-get install gvfs
yapılandırma dosyasını aşağıdaki kod ile açın
sudo gedit /etc/apt/preferences.d/system76-apt-preferences
açılan sayfaya bunları ekleyin

Dosyayı kaydedin.

günlük dosyası oluşturmak için System76'nın sayfasında Create log files sekmesine tıklayın.
Bunları yapmıştım hocam, tekrardan mı yapmam gerekli? Sadece ilk baştaki paketi yüklememiştim. Bu arada, çok yardımcı oldunuz bir haftadır, teşekkür ederim.
GNU/Linux hakkında bilgi sahibi olmak isteyen biri, öğrenci ve oyun geliştiricisi

serkan38

Rica ederim önemli değil. Bunlar tamamsa sürücü yöneticisini kontrol edin tekrar önerilen sürücü varmı.sonra sistem ayarlarından amd yi kullan seçeneğini seçin.

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 18 Şubat 2021 - 15:42:09
Rica ederim önemli değil. Bunlar tamamsa sürücü yöneticisini kontrol edin tekrar önerilen sürücü varmı.sonra sistem ayarlarından amd yi kullan seçeneğini seçin.
Bunları ilk sayfada yazdığınız mesajda yapmıştım, sadece ilk baştaki paketi yüklemedim. Tekrardan yapsam bir sorun çıkmaz değil mi?
GNU/Linux hakkında bilgi sahibi olmak isteyen biri, öğrenci ve oyun geliştiricisi

serkan38

Hayır bir sorun olmaz yüklü ise zaten uyarır paket yüklü diye.

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 18 Şubat 2021 - 15:44:32
Hayır bir sorun olmaz yüklü ise zaten uyarır paket yüklü diye.

habar@pop-os:~$ sudo apt-get install gvfs
[sudo] password for habar:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
gvfs is already the newest version (1.44.1-1ubuntu1).
gvfs set to manually installed.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 9 not upgraded.
habar@pop-os:~$
habar@pop-os:~$ sudo gedit /etc/apt/preferences.d/system76-apt-preferences

(gedit:31423): Tepl-WARNING **: 15:46:06.271: GVfs metadata is not supported. Fallback to TeplMetadataManager. Either GVfs is not correctly installed or GVfs metadata are not supported on this platform. In the latter case, you should configure Tepl with --disable-gvfs-metadata.

Hocam, yine tıklayamıyorum o bölüme.

Şimdi ne yapmam gerekli? LOG dosyasını oluşturamıyorum. Acaba yeniden başlatmam falan mı gerekiyordu?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

serkan38

Güncelleme kontrolü yapıp sistemi yeniden başlatmayı deneyin. Acaba sistem ayarlarına baktınızmı grafik kartı ile ilgili bölüm varmı önceki mesajımda resmi vardı.

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 18 Şubat 2021 - 15:53:11
Güncelleme kontrolü yapıp sistemi yeniden başlatmayı deneyin. Acaba sistem ayarlarına baktınızmı grafik kartı ile ilgili bölüm varmı önceki mesajımda resmi vardı.
Güncelleme için sudo apt update ve sudo apt-get upgrade komutlarını uyguladım.

Yeniden başlattım hocam, geri dönüp baktığımda log dosyasını hala oluşturamadığımı görüyorum.

"Create log files " bölümü aktif değil.

Önce şu bölümü yapmayı denedikten sonra mı logfile oluşturayım?
Alıntı Yap
Şöyle bir açıklama buldum sanırım işe yarayacaktır.
GNOME Masaüstü' kullanmıyorsanız komut satırından
Kod: [Seç]
system76-power help
Sistemin hangi grafik modunu kullandığını görmek için:
sudo system76-power graphics
amd grafiğe geçmek için
sudo system76-power graphics amd
amd yazan yere tam sürücü adını yazın
Entegre grafiklere geçmek için:
sudo system76-power graphics integrated
Karma grafiklere geçmek için:
sudo system76-power graphics hybrid
Hesaplama moduna geçmek için:
sudo system76-power graphics compute

GNOME Masaüstü kullanıyorsanız
Grafik değiştirmeye erişmek için ekranınızın sağ üst köşesindeki sistem menüsünü tıklayın. ve gerekli seçeneği işaretleyip sistemi yeniden başlatın.

serkan38

Hayır o anlatım sadece grafik kartını değiştirmek için (amd/intel) orjinal anlatım aşağıdaki adreste isterseniz bi bakın.
https://support.system76.com/articles/system76-driver/

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 18 Şubat 2021 - 16:21:41
Hayır o anlatım sadece grafik kartını değiştirmek için (amd/intel) orjinal anlatım aşağıdaki adreste isterseniz bi bakın.
https://support.system76.com/articles/system76-driver/
Evet hocam, bu makaleden bakıyordum bir yandan da, araştırırken bunu da görmüştüm ama, nasıl yapacağıım bilmediğimden denemedim tabii, System76 sürücülerini son tercih olarak bırakayım diye düşünmüştüm.
Bu anlatımdaki adımları takip etmeme rağmen olmadı hocam. Logfile oluşturmam gerekli mi? Oradaki anlatımda verilen çıktı ile benim aldıklarım farklı oluyor.

Orada "All of the drivers for this system are provided by Ubuntu" yazıyor, bende ise "Not a System76 product, nothing to do" şeklinde bir uyarı mesajı var.

serkan38

Bu uygulamanın aktif olması için yapılandırma dosyasına aşağıdaki eklemelerin kaydedilmesi gerekli yoksa kabul etmiyor.

Bence bunu bırakıp sistem ayarlarına bakın

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 18 Şubat 2021 - 17:32:41
Bu uygulamanın aktif olması için yapılandırma dosyasına aşağıdaki eklemelerin kaydedilmesi gerekli yoksa kabul etmiyor.

Bence bunu bırakıp sistem ayarlarına bakın
Bunu yapmıştım hocam, o bölümü doğru bir şekilde yaptım anladığım kadarıyla. Şimdi AMD GPU'ya geçmek kaldı bir tek.

Alıntı yapılan: serkan38 - 18 Şubat 2021 - 11:31:22
system76-power help
Sistemin hangi grafik modunu kullandığını görmek için:
amd grafiğe geçmek için
sudo system76-power graphics amd amd yazan yere tam sürücü adını yazın

AMD ekran kartına geçebilirsem sonuç almış olacağım anladığım kadarıyla. Tam sürücü adını yazın demişsiniz, sürücü adı bölümüne ne yazmam gerekiyor acaba?

serkan38

lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2
çıktısındaki
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks LE [Radeon HD 5570/6510/7510/8510] [1002:675f]
Subsystem: Hightech Information System Ltd. Radeon HD 5570 1GB DDR2/GDDR3 [1787:2314]
Kernel driver in use: radeon

Kernel driver in use: radeon    bu benim sistemim deki sürücü adı radeon

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 19 Şubat 2021 - 12:19:03
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2
çıktısındaki
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks LE [Radeon HD 5570/6510/7510/8510] [1002:675f]
Subsystem: Hightech Information System Ltd. Radeon HD 5570 1GB DDR2/GDDR3 [1787:2314]
Kernel driver in use: radeon

Kernel driver in use: radeon    bu benim sistemim deki sürücü adı radeon
Kernel driver bölümü amd ekran kartı için yok hocam.  Intel'in devrede olması kaynaklı sanırım.
Çıktımı atayım.

habar@pop-os:~$ lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0046] (rev 02)
Subsystem: Hewlett-Packard Company Core Processor Integrated Graphics Controller [103c:1669]
Kernel driver in use: i915
--
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series] [1002:6760]
DeviceName: ATI Mobility Radeon HD 5650
Subsystem: Hewlett-Packard Company Radeon HD 6470M [103c:1669]

Acaba bu menüden bir seçim yapsam AMD'ye geçiş yapabilir miyim? Resimdeki menüden bahsediyorum. 7 farklı seçenek var, bende integrated aktif şu anda.

serkan38

Evet seçimi bu pencerede yapacaksınız. ancak amd nin desteklediği sürücü sisteme yüklenemediği için burada görünmüyor.sanırım en iyi seçenek hybrit olacaktır.

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 19 Şubat 2021 - 21:41:19
Evet seçimi bu pencerede yapacaksınız. ancak amd nin desteklediği sürücü sisteme yüklenemediği için burada görünmüyor.sanırım en iyi seçenek hybrit olacaktır.
Aldığım çıktı:
habar@pop-os:~$ system76-power graphics hybrid
setting graphics to hybrid
daemon returned an error message: "does not have switchable graphics"

Olmadığı anlamına mı geliyor acaba? BIOS üzerinde gizli ayarlar gibi bir menü varmış sanırım, bir de oraya bakacağım hocam.

serkan38

değiştirilebilir donanım yok hatası vermiş.

son olarak bunu bi denermisiniz.
./amdgpu-install --opencl=pal,legacy --headless --no-dkms

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 22 Şubat 2021 - 20:17:20
değiştirilebilir donanım yok hatası vermiş.

son olarak bunu bi denermisiniz.
./amdgpu-install --opencl=pal,legacy --headless --no-dkms
Hocam merhaba, biraz geç dönüyorum kusura bakmayın, bir süre bilgisayarımı kullanma imkanım olmadığı için cevap yazamadım.
Aldığım çıktı bu:

habar@pop-os:~$ ./amdgpu-install --opencl=pal,legacy --headless --no-dkms
bash: ./amdgpu-install: No such file or directory

Hocam ben bir soru sormak istiyorum, Synaptic Package Manager ile bu sürücüyü kurmam mümkün mü acaba? Eğer mümkünse son olarak da onu denemek isterim.

serkan38

Evet mümkün arama satıra amdgpu yazarak aratın aşağıdaki 3 paketi kurun
sürücü ismi
X.Org X server -- AMDGPU display driver
Userspace interface to amdgpu-specific kernel DRM services -- runtime
AMD GPU performance adjustment and monitoring

HABAR

Alıntı yapılan: serkan38 - 12 Mart 2021 - 13:23:35
Evet mümkün arama satıra amdgpu yazarak aratın aşağıdaki 3 paketi kurun
sürücü ismi
X.Org X server -- AMDGPU display driver
Userspace interface to amdgpu-specific kernel DRM services -- runtime
AMD GPU performance adjustment and monitoring
İki tanesi kuruluymuş, reinstall seçtim onlar için, diğerini de kurdum. Şimdi ne yapmam gerekli hocam?

serkan38

Grafik kartını değiştirmeye erişmek için ekranınızın sağ üst köşesindeki sistem menüsünü tıklayın. yüksek performanı seçin menüde görünüyorsa amd gpu  da seçin.etkinleşmesi gerek

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2021 - 15:53:37

gnome masaüstü kullanmıyorsanız
seçenekler için
system76-power help
sistemin hangi kartı kullandığını görmek için
amd gpuya geçmek için çizgili kısıma gpu adını yazın
sudo system76-power graphics ___
Karma grafiklere geçmek için
sudo system76-power graphics hybrid

HABAR

habar@pop-os:~$ sudo system76-power graphics hybrid
setting graphics to hybrid
daemon returned an error message: "does not have switchable graphics"

Neden hala laptopta harici bir ekran kartı yokmuşçasına geri dönüt aldığımı anlayamadım. Pes etmeli miyiz hocam? Alternatifim var aslında, Linux üzerinde biraz daha performanslı olduğu için kullanmak istiyordum, o da olmayacak gibi.

serkan38

bende öneriler tükendi. ??? linux mint deneyebilirsiniz. performans konusunda üzmez

HABAR

Yardımlarınız için teşekkür ederim hocam, çok destek oldunuz sağolun.