Yanlışlıkla Ekranın Bir Kaç Ayarını Değiştirdim

Başlatan pofdzm, 31 Ocak 2021 - 04:50:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pofdzm

Yanlışlıkla klavyeden bir şeylere elim çarptı ve ekran buna döndü. Daha önce de yaşanmıştı ve çözmüştüm ama nasıl çözdüğümü hatırlayamıyorum. Sekmeler, simgeler, görev çubuğu herşey büyüdü. Hani sadece görev çubuğu ve simgeler olsa ayarlardan değiştirmekle yetinirim ama sekmeler çok büyük geliyor. Çözünürlüğüm 1024x768. Ek monitör kullanıyorum. Buyrun bu da display sekmesi:

Eskiden soldaki monitör yazan bölümün büyüklüğü dizüstü yazandan daha geniş ve büyüktü. Şimdi aynı yüksekliğe gelmiş. Alakası var mı bilmiyorum. İşletim sistemim Zorin OS Lite en son LTS.

erenseymen

Ekstradan arkaplana dandik anime resmi gelmiş :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2021 - 07:27:41

Şaka şaka.
https://www.google.com/search?q=elfen+lied+wallpaper&sxsrf=ALeKk02fFLDMu9bzD2SPtnUofELkvx4e_Q:1612067054055&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjimfHgqcXuAhWK7aQKHZgWDZYQ_AUoAXoECBAQAw&cshid=1612067081815947&biw=1504&bih=784

Ek monitörü çıkartıp bilgisayarı başlattığınızda da durum aynı mı?

pofdzm

Alıntı yapılan: erenseymen - 31 Ocak 2021 - 07:23:16
Ekstradan arkaplana dandik anime resmi gelmiş :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2021 - 07:27:41

Şaka şaka.
https://www.google.com/search?q=elfen+lied+wallpaper&sxsrf=ALeKk02fFLDMu9bzD2SPtnUofELkvx4e_Q:1612067054055&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjimfHgqcXuAhWK7aQKHZgWDZYQ_AUoAXoECBAQAw&cshid=1612067081815947&biw=1504&bih=784

Ek monitörü çıkartıp bilgisayarı başlattığınızda da durum aynı mı?

Hahahah love is war o kadar da dandik değildir aslında. Dediğinizi yaptım düzelmedi + wallpaper gitti default olana geri döndü :D.

erenseymen

Görünüm ayarlarında font sekmesindeki DPI ayarını yanlışlıkla değiştirmiş olabilirsiniz. Bir kontrol edin isterseniz.

Resim:

Ayrıca Chromium ayarlarında, alttaki ayarı kaldırmanızı tavsiye ederim. Böylece sekmeleriniz pencere başlığında gözükecektir. Yer kazanmanızı sağlar. Türkçe ayar ismi "Sistem başlık çubuğu" gibi bir şey olmalı.

Resim:

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2021 - 19:59:43

Şimdi fark ettim. İlk gönderdiğiniz resimde xrandr komutu ile, ekranınızın orantısını değiştirmişsiniz. O komutu geri almaya çalışın. --scale 1.56x1.56 kullanmışsınız. Onun yerine 1x1 yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca ekranınızın desteklemediği bir çözünürlük (1600x1200) görüyorum komutta. O komutu ne amaçla kullandığınızı anlamadım.

pofdzm

Alıntı yapılan: erenseymen - 31 Ocak 2021 - 19:43:51
Görünüm ayarlarında font sekmesindeki DPI ayarını yanlışlıkla değiştirmiş olabilirsiniz. Bir kontrol edin isterseniz.

Resim:

Ayrıca Chromium ayarlarında, alttaki ayarı kaldırmanızı tavsiye ederim. Böylece sekmeleriniz pencere başlığında gözükecektir. Yer kazanmanızı sağlar. Türkçe ayar ismi "Sistem başlık çubuğu" gibi bir şey olmalı.

Resim:

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2021 - 19:59:43

Şimdi fark ettim. İlk gönderdiğiniz resimde xrandr komutu ile, ekranınızın orantısını değiştirmişsiniz. O komutu geri almaya çalışın. --scale 1.56x1.56 kullanmışsınız. Onun yerine 1x1 yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca ekranınızın desteklemediği bir çözünürlük (1600x1200) görüyorum komutta. O komutu ne amaçla kullandığınızı anlamadım.
xrandr ile yaptıklarımı çoktan geri aldım zaten, ekran bozulunca internetten bulduğum bazı komutları denedim. Çalıştı çalışmasına ama yazıların netliği gitti o kötü oldu. Diğer söylediğiniz şeyi deniyeceğim hemen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Şubat 2021 - 14:54:31

Şimdi yaptım düzeldi gibi fakat ne kadar eski haline doğru çekersem ekrandaki yazıların vs. netliği o kadar gidiyor. Onun dışında hala display sekmesinde monitör ve dizüstünün boyutu aynı gözüküyor, eskiden monitör kısmı daha genişti. Chromium'da gösterdiğiniz ayar zaten default olarak açık bulunuyor sanırım şimdi baktım açık zaten. Bunun başka bir çözümü var mıdır? O gösterdiğiniz bölümden fontları vs. de büyüklüğünü arttırdım fakat yine de Chromium'daki fontlar çok küçük. Bu küçülmesi çok sinirimi bozdu olmadı gidicem format atıcam başka bir sisteme geçicem bilmiyorum.

erenseymen

Xfce'nin ekran ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz.
Terminal açın:
mv ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/displays.xml ~/displays.xml.bak
Sisteminize restart atın.

Chromium'daki bahsettiğim ayarı kaldırmanız gerekiyor. Seçili olmayacak.

pofdzm

Alıntı yapılan: erenseymen - 01 Şubat 2021 - 17:06:09
Xfce'nin ekran ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz.
Terminal açın:
mv ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/displays.xml ~/displays.xml.bak
Sisteminize restart atın.

Chromium'daki bahsettiğim ayarı kaldırmanız gerekiyor. Seçili olmayacak.
Yine düzelmedi aynı kaldı.

pofdzm

Bugün olan login ekranında donma ve klavye/mouse kullanamama olaylarının sonucunda zorinden kurtulup pepperminte geçme kararına vardım. O yüzden daha fazla düzeltme için birisinin buraya cevap vermesi gerekmiyor, forumda yeniyim konuyu kilitleyebilir miyim bilmiyorum.