Ubuntu Touchpad sorunu

Başlatan abdullah bulca, 25 Ocak 2021 - 12:53:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdullah bulca

Selamlar...

Ubuntu 20,04 kullanıyorum Bir süredir herhangi bir sorun yoktu ama 2 gündür Laptopun Touchpad çalışmaz oldu. Usb mouse taktım normal çalışıyor ama touchpad çalışmıyor. Sonra bozuldu mu acaba diye windowsda denedim gayet güzel çalışıyor. Sorunumu nasıl çözebilirim...

Bu arada forumda bir kaç konuyu okudum bir kaç kod yazdım ama işe yaramadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ocak 2021 - 20:46:35

Recovery modda biraz eski bir generic yeniden yükledim şu an çalışmaya başladı... Sanırım bir güncelleştirme sonrası çalışmaz oldu. Tekrar bir daha güncelleme yapılırsa tekrar çalışmaz olur mu acaba?

serkan38

linux mint 20.1 tarafında aşağıdaki gibi bir çözüm mevcut.ubuntu 20.04 temelli olduğundan işe yarıyabilir.
Açıklama şu şekilde.

Bu sürümdeki varsayılan dokunmatik yüzey sürücüsü "libinput" dur (xserver-xorg-input-libinput paketi tarafından sağlanır).
Bununla ilgili sorun yaşarsanız, "synaptics" adlı başka bir sürücüye geçebilirsiniz (xserver-xorg-input-synaptics paketi tarafından sağlanır).
Giriş aygıtlarınız tarafından hangi sürücünün kullanıldığını öğrenmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:
grep -i "Using input driver" /var/log/Xorg.0.log
Her iki sürücü de kurulduğunda, "synaptics" önceliklidir.
"Synaptics" sürücüsüne geçmek için, sürücüyü şu komutla kurun:
apt install xserver-xorg-input-synaptics
Ardından oturumu kapatın ve tekrar oturum açın.
"Libinput" kullanmaya geri dönmek için, "synaptics" sürücüsünü kaldırmanız yeterlidir:
apt remove xserver-xorg-input-synaptics
Ardından oturumu kapatın ve tekrar oturum açın.

Bu çözüm işe yaramaz ise (evdev) sürücüsünü deneyin.
apt install xserver-xorg-input-evdev

abdullah bulca

öncelikle teşekkürler...

synaptics paketi zaten yüklü dedi. dediğim gibi recovery mod ile geçmiş generic yükleyince sorun çözülmüştü. şimdilik bir sorun görünmüyor.